Karamandan.com

Karamandan.com

25 Ekim 2020 Pazar
Dinlenme Taşı
Zayıf omuzlarımıza çok büyük bir yük aldık!.
Kategori : Köşe Yazıları
31 Ağustos 2020 13:31
 
Dinlenme Taşı
karaman

Zayıf omuzlarımıza çok büyük bir yük aldık!.

Tek başına taşıyamayacağımız bu yüke omuz verenler oldu, işimizi kolaylaştırmak için mesai harcayanlar oldu, tökezlemememiz için ayağımıza takılabilecek engelleri kaldıranlar oldu, hedefe doğru yürürken yorgun düşen ayaklarımızın takati kesilmemesi için dinlenme taşını gösterenler oldu… 

Üstad İhsan Süreyya SIRMA, Karaman seyahatinden sonra kaleme aldığımız bir yazı için bizi aramıştı; teşekkür etmek için. Bu görüşmede konusu da geçen çalışmamızı kendisine sunduğumuzda Üstad beğenmiş ve değerlendirmesi için yayıncı arkadaşı aynı zamanda talebesi de olan Ali Kemal Hocama sunmuş. 

Birkaç gün sonra bizi arayan Ali Kemal Hoca; bu çalışmanın kitap olabilmesi için iyi bir okuma yapılıp kendisine tekrar gelmesini söyledi. Bu işlemden sonra son okumayı kendisi yaparak editörlük işini tamamlayacağını, kapak ve teknik işlemlerin halledildikten sonra çalışmanın nihayetlenebileceğini söyledi. 

Bu görüşmeden sonra, sıkı bir temponun bizi beklediğini fark ettik. Mevcut çalışmamızı ekrandan kâğıda döküp, günde 10 sayfayı aşmayacak şekilde disiplinli şekilde çalışmaya başladık. Her kelimeyi detaylıca araştırdık, her cümleyi ince ince okuduk, her paragrafı derin derin yorumladık. 

Gecenin sessizliğinde çalışma masamız hiç olmadığı kadar dağınık, zihinlerimiz hiç olmadığı kadar yorgun, gözlerimiz hiç olmadığı kadar uykulu, zamanın akışı da hiç olmadığı kadar hızlı oluyordu bu süreçte. 

İlk okuma işlemini hatunumla beraber yaptıktan sonra bu çalışma bir süzgeçten geçmiş oldu. Yayınevine damıtılmış halde sunabilmek için çalışmamızı bir de imbikten geçirmemiz gerekiyordu. Bunun için son okuma yapacak arkadaşlarımıza sunduk çalışmamızı. 

Son okuma yapan arkadaşlarımız, görebildikleri her hususta bizlere fikirlerini beyan ettiler. Bu beyanların içinde; eleştiri de oldu, takdir de oldu, imlâ hatalarını göstermeleri de oldu… 

Ayrıca son okuma yapan arkadaşlarımızın hepsinin yorumlarında ortak iki nokta vardı! Birincisi hayır duaları, ikincisi de çalışmaya başka bir isim bulmamız yönündeydi. 

İsim konusunda herkes aynı fikri beyan edince bu duruma kayıtsız kalamadık. Bizi derin düşünceler günlerce esir aldı. Rüyalarımızda bile isim arayışına giriyorduk ama bir türlü bulamıyorduk. 

Ağustos ayının başlarında günlük telaşemizi atıp, çocukları uyuttuktan sonra evimiz sessizliğe büründü. Bu sessizlikte hem bedeni hem de zihni yorgunluğumuzu atmak için çayımızı alıp balkona çıkmıştık. Balkonda çay muhabbeti yaparken hatunumun aklına aniden bir isim geldi. Aslında aniden değildi! Muhtemelen günlerce süren tefekkürün bir sonucuydu. Aklına gelen bu ismi söylediğinde beğendik ve önsözümüzü de bu isme göre şekillendirdik. Böylece bu çalışmanın ilk aşama editörlüğünü yapan hatunum ismi de bulmuştu. 

İsim bulma işlemi bittikten sonra şöyle dedi, Esra SEZGİN: “Çay muhabbeti deyip geçmeyin… Belki bir kitap ismi dökülüverir dilinizden”.  

İsmi de dâhil olmak üzere her şeyiyle hazır olan çalışmamızı Ali Kemal Hocama tekrar sunduğumuzda olumlu cevap beklemiyorduk. Bunun için kendimizi menfi cevaba göre hazır etmiştik. Çalışmamızın son okumasını yaparken hızlı şeklide akan zaman bu süreçten sonra akmamaya başladı.  

Bir hafta sonra telefonuma bir mesaj geldi. Gönderen Ali Kemal Hoca, içeriği ise şöyle: “Şadan kardeşim! Kitabın ilk sayfasına konulması için biyografinize ihtiyaç var. Yazıp gönderebilirseniz eksiği tamamlamış olacağız”.

Kendimizi olumsuz cevaba göre hazırladığımız için bu mesajı görünce şok olduk. Ağaç gölgesinin vurduğu kaldırım taşının üzerine oturup yüreğimizi dinlendirdikten sonra mesaja dönüş yaparak: “Hocam çalışmayı beğendiniz mi?” demişiz. 

Bu telefon görüşmesi uzun emekler harcadığımız çalışmanın kitap olabilmesi için önemli bir nokta oldu hayatımızda. 

Bir emeğin ortaya çıkmasında ön plana bir isim çıksa da, onun arkasında isimleri görünmeyen nice insanlar var! 

Son okuma yapanlar, değerlendirenler, teknik boyutta olanlar ve tabi ki referans olanlar…

Bu çalışmada bize referans olan Üstad İhsan Süreyya SIRMA, bize disiplin aşılayan Ali Kemal TEMİZER Hoca, son okuma yapacak arkadaşlara elekten geçirilmiş çalışmayı sunmama yardımcı olan ve kitaba ismi veren Esra SEZGİN, Ahmet TEK Hoca başta olmak üzere son okuma yapan diğer arkadaşlar görünmeyen bazı isimlerdir. 

Bir mani olmazsa Eylül ayında raflarda yerini alacak “Emanet” adlı bu çalışmamız Beyan Yayınlarının 935. eseri olacaktır.

Mütevazı çalışmamızın bu haberini; ilk, siz değerli okuyucularımıza vermek istedik. 

Emek bizden, destek sizden, sonuç Allah’tandır. 

Görmek bizden, ilham sizden, nasip Allah’tandır.

Şadan Sezgin...

Okunma : 941
REKLAM
EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 13939 Gündem
Karaman cezaevi karıştı! Gardiyan silahla vuruldu
21 Ekim 2020 Okunma: 7261 Asayiş
Karaman'da coronadan 35 kişi öldü
21 Ekim 2020 Okunma: 6266 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın