Bir Dua! | Karamandan.com - | Karaman Haber

Bir Dua! | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ocak 2019 Salı
Bir Dua!

Aslında her şey bir duadır, ya da dua her şey.

Muhasebe, planlama, analiz, maliyet gibi sayısal ilimlerin derinliğine inmiş bir adam günlük rutin eylemi olan öğle yemeği için müsait bir lokanta arıyordu. Gideceği ortamın cadde üstü olmamasına ve şatafatlı olmamasına karar vermişti bu öğlen. Daha önce pek uğramadığı sokakların birinde mütevazı bir mekân bulmuş, lokantacının da saç ve sakalında bir tane bile siyah renkli tel olmadığını görmüştü.

İçeri giren adam masalardan birine oturup, masadaki yemek listesini inceliyordu. Listede yemeklerin adı yazıyor ve her yemeğin karşısında fiyatı yazıyordu. Lakin bu listenin farkı, fiyat bölümünde iki farklı bedelin yazılı olmasıydı. Birinci bedel lira cinsinden fiyattı, ikinci bedel ise istisnasız bütün yemeklere aynısı yazılan bedeldi. Bu bedel ise “bir dua” idi.

Finans alanında ihtisas yapmış bu adam hemen listeyi sayısal veriler ışığında kıyaslamıştı. Çünkü sayılar dışında ölçü belirleyemiyordu.

Siparişi almak için masaya gelen lokantacıya listedeki oran yanlışlıklarını anlatmak için şunları söyledi. Ustam: “5 liralık yemeğinde, 30 liralık yemeğinde paramız yoksa bir dua ile ödenebileceği yazıyor bu listede. Bu hesapta hata yok mu? 30 liralık yemek 6 dua olmalı. Yoksa zarar edersin.”

Kendisi ile alay edildiğini sanan lokantacı farkına varamamıştı. O adamın tüm ilmi; tahsilini aldığı sahadan öteye geçmemiş, her şeye o alandan baktığını anlayamamıştı.

Aslında böyle insanlara acımak gerekiyor, birde onlara dua etmek. İcra ettiği mesleğin ötesine geçemeyenleri, eğitimini aldığı okulun sınırlarını aşamayanları sınırların daha geniş olduğunu hissettirmek gerekiyor.

Mesela 1’in 4’ten büyük olabileceğini anlatmak gerekiyor. Allah’ın izni ile er meydanında sayısı az olan bir ordunun sayısı daha fazla bir orduyu yenebileceğini hatırlatmak gerekiyor. Ya da en büyük sayının 17 buçuk olduğunu söylemek gerekiyor.

Makaraya alındığını sanan lokantacı ise şöyle demişti kıvrak bir zekâyla belki de daha önce verdiği şablon cevapla: “Aslında bir dua ama samimi bir dua o listedeki tüm yemeklerden yemek için yeterlidir. Laf aramızda, kimseye söyleme. Müşterileri kandırıyorum fiyat listesindeki her yemeğin karşısına bir dua yazarak.”

Laf aramızda bizde kendimizi kandırıyoruz dualarımızla.

Tekerleme haline gelmiş kelime dizilerini namazların arkasından zikretmekle.

Hiçbir emek sarf etmeden bir başarıyı istemekle.

Nezaketten nasip almadan, insanlardan saygı beklemekle.

Televizyon karşısında vakit geçirerek, ailemiz ile muhabbet etmemekle.

Bir Dua!

Aslında her şey bir duadır, ya da dua her şey.

Allah’tan istediğin şey için gerekli fedakârlığı yapman, gereken emeği vermen bir duadır.

Trafikte aracın ile seyahat ederken karşıya geçmek isteyen bir kişiye yol vermen bir duadır. Bu nazik hareketi icra ederken diğer sürücüleri uyarmak için aracın dörtlülerini yakman dua üstüne bir duadır.

Kapının önündeki maviş kediye bir parça yemek vermen bir duadır.

Kaldırımda mütevazi bir şekilde yürümen bir duadır.

Gözler başta olmak üzere tüm uzuvlarını namahreme kapatman bir duadır.

Dilini; kırıcı kelimelere, yıkıcı ifadelere men etmen bir duadır.

Yolda gördüğün bir çiviyi ya da bir taşı oradan kaldırman bir duadır.

Açık unutulan bir çeşmeyi kapatman bir duadır.

Adres soran birine yolu tarif etmen bir duadır.

Evine girerken komşunun anahtarını kapının üzerinde unutması sonucu zilini çalıp uyarman bir duadır.

İhtiyar bir teyzenin pazar poşetlerini evine kadar taşıman bir duadır.

Aslında her şey bir duadır, ya da dua her şey.

Düzenleme : 16 Mayıs 2018 20:37 Okunma : 2601