Sanatla ilginiz bu kadar mı? Şehir ve Anıtlar | Karamandan.com - Karaman Haber

Sanatla ilginiz bu kadar mı? Şehir ve Anıtlar | Karamandan.com - Karaman Haber

25 Şubat 2020 Salı
Sanatla ilginiz bu kadar mı? Şehir ve Anıtlar

Şehirlerin tanıtımında anıtlar, geniş kitlelerle iletişim kurmak için kullanılır.

Şehirde anıt sadece orayı süsleyen bir obje değil, aynı zamanda sanatçılar için yapıtlarını sergileyebildikleri alanlardır. Sanatçı da eseriyle birlikte orada yer alır. Yaşayan hayat içinde yer alan eserleri sanatçının tanınmasına sanatını sunmasına katkı sağlar. Farklılaşır.  

Sanatçının, sanatı yaşamı yansıtan bir ayna olmadığı sürece ne işe yarar? Sanat toplum içinde yaşarsa var olur. Sanat halkın arasına yerleştirilmeli açık alanlara dış mekanlara ki sanatçı sanatını gösterebilsin. Sanatçılar anıtlarını sadece sergilerde ve müzelerde değil dış mekanlarda şehir ortamında görücüleriyle paylaşmak, sanatçıya verilen en büyük değerdir.  

Anıtlar şehre estetik bir katkı sağlar. Şehrin girişlerine meydanlara yerleştirilen anıtlar o şehrin görünümüne anlam katar.

Anıtlar şehirde yaşayanlar için estetik bir görünüm yanında, insanları bir araya getiren ekonomik faaliyet, yön gösterici, kültür birikimi, referans noktası gibi özellikleri de taşır.  Şehre yapılan anıt, onu görebilen herkesi de yaşamına katar. Öncelikle, sıradan bir yayanın ziyaretçinin şehre yönelik şeylere dikkatini çeker. Bu nedenle diğer tüm anıtlarda olduğu gibi, ‘’Bisküvi Anıtı’’ da doğru konu, doğru fikirdir

‘’Bisküvi Anıtı’’ şehrin girişinde görülebilen bir yerde, şehrimizin gücünü ışığını yansıtır. İşçi kızlarımızın gücünü, işçilik serüvenini orada gösterir. İşçiliğin birliğini temsil eder. İşçi kızların varlığını temsil eder. Onların ekonomik egemenliğe vurgu yapar. Bu birliğe eklenenlerle birbirlerini ayakta tutar. Birbirlerine bağlar.

Karaman halkının yaşamını etkileyen ekonomik gücün anıtı neden olmasın?  ‘’Bisküvi Anıtı’’ tarihsel, toplumsal, ekonomik sosyal pek çok etmeni dile getirir. Bize bizi anlatır.   

Karaman bisküvi şehridir. Bisküvi şehrin simgesi olmuş, gelişimine katkı sağlamışsa herkesin görebileceği alanlarda neden olmasın? 

Karamanı halkının yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü bisküviyi bir anıtla bütünleştirmek, işçi kızlarımızın hayatını anlamlandırabilmek neden olmasın?

Şehre estetik bir obje zamana tanıklık eder. Neden olmasın?

Şehirlerin pek çok kültürel, geleneksel yöresel anıtları vardır. Bunlarla bulundukları şehir hatırlanır; Örneğin; Denizli Horozu, Diyarbakır karpuzu, Edremit zeytini, Çorum leblebisi, Şehirler örnekleri çok sayıda gösterilebilecek sembol anıtlarla birlikte anılmışlardır.

Bisküvi Karamanın ekonomisinin can damarıdır. Karaman ile bütünleşmiştir. Şehrin ismi söylendiğinde akla ilk gelen simgelerden olmuştur. 
Şehrin ekonomisine katkı sağlayan bisküvi işçisi kız da yıl yıl şehrin yaşayan simgesi olmuştur.

Anıtlar yaşanılan yerde şehrin siluetini yansıtması ayna gibi içerde olup bitenleri izleyicisine izletir ve bulunduğu kentin sembolü olur. Yıllarca emekli olmayı umut eden, her sabah gidebileceği bir işi olduğuna sevinen, şükreden, yüzeye çıkan fabrika işçisini anlatan bir anıt. Ekmek savaşında mücadele veren pek çok kadın kız işçiyi de ifade eden.  Coşkunun emeğin alım gücünün de gözlendiği bir anıt. İşçi kenti Karaman da işçi kız, çaresizliğin değil emeğinin gücü ile şahlanan bir anlatımla, azimli çalışkan tüm heybetiyle dimdik, Türk kadının gücü de ifade eden bir figürle. Büyük bir zafer anıtı gibi de aslında.

Şehrin tanıtımına katkı, işçi kızlarımızın hatırlanması anıların tazelenmesi, bisküvi amaç ne olursa olsun şehrin girişine yerleştirilen anıtlar şehri tanıtır.

Nurten Kılıç

Okunma : 1335