‘'Sakat' mı, 'özürlü' mü 'engelli' mi? | Karamandan.com - Karaman Haber

‘'Sakat' mı, 'özürlü' mü 'engelli' mi? | Karamandan.com - Karaman Haber

25 Mayıs 2020 Pazartesi
‘'Sakat' mı, 'özürlü' mü 'engelli' mi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son 2002’de yayımladığı veriye göre nüfusun yaklaşık yüzde 12’si “özürlü”.

Engelliler arasında en hararetli ve duygusal tepkilere neden olan medya dili tartışması ‘’sakat- engelli- özürlü’’kelimelerinin hangisinin kullanılacağına dairdir.

Bazıları bu kelimelerden birini tercih edip kullanıp diğerinden hem rahatsız oluyor kaçıyor hem de kırılıyor. Bazıları kelimelere takılmayalım hiç biri arasında bir fark yok. ‘’Biz işimize bakalım,’’ diyor. Bazıları da ‘’Sözü kimin ne amaçla söylediği de önemli.’’ Diyor. 

Önce sakat sonra özürlü ardından engelli kelimesine geçiş. Değişiklik. Özür(lü); Bir kusurun hoş görülmesini gerektiren sebep mazeret yani bir mahcubiyet ve pişmanlık. ‘’Kusura bakmayın benim bir kusurum var.’’ Der gibi. Ayrıca bir ‘’bütün’’le kıyasladığımızda özürlü eksik hatalı gibi değersizleştirilmiş oluyor. Bunu beden için söylersek sağlam ve normal olarak belletilen bedene değersiz denmiş oluyor. 

Engel(li); Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep pürüz olarak tanımlanıyor. Burada sorumluluk bedene yükleniyor. Bedenin bir şeyler yapması bir şeyler gerçekleştirmesi gerekli fakat ‘’engel’’ i var yapamıyor. Normal olanlar koşmayı yürümeyi konuşmayı görmeyi duymayı yapabiliyor. Sakat olanın engeli engel olduğu için bu eylemleri gerçekleştiremiyor. 

Sakat; Vücudun hasta veya eksik bir yanı olan şeklinde tanımlanmış. 

Sonuç olarak tanımlar sadece hal ve tespiti içerir. Kelimeleri kullanırken konuyu anlamaya çalışırken iyi niyetli bir bakışla, kelimelere değer biçmeliyiz. 

Sonuç olarak bazı insanlar o daracık pencereden baktıkları sürece sakat engelli özürlü kelimelerinin ardında bir şey ararlar. Sorun da o kelimelerin ardında bir şeyler arayanlar olsa da aslında bu kelimelerin her biri de güzeldir. Kelimelerin ardında bir başka mana aramak ise politik veya kişiseldir.

Bazıları kendilerini ‘’sakat’’olarak tanımlıyor. Bazıları ‘’engelli’’ kelimesine hiç ısınamadığını. Bazıları da bu kelimeleri kullanmak bir tercih meselesi diyor. Bu kelimelere politik bir anlam yüklemek de aslında gerçeklerden kaçıştır. Ortada görünen durumu görünür kılan beden var. Bunun gizlenecek bir tarafı yok. O halde sakat engelli özürlü kelimelerine de bir anlam yükleyerek kelimenin birine kızmanın diğerini sevmemenin ve bir diğerini kullanmamanın da bir anlamı yok. Bu kelimelere alışmalıyız. Engelli birine sakat demenin de bir sorun olmaması AMA SEN sorunun bu şekilde kelimelere indirgersen toplumsal sakatlıklara da ön ayak oluyorsun.

Engelli olmayanların bile zar zor yürüdüğü yollarda bozuk inişli çıkışlı kaldırımlarda asansörü olan veya olmayan binalarda seni evinden çıkmanı engelleyen şart ve koşulları, ulaşım araçlarını, engelli tuvaleti engelli otoparkını konuşmaya fırsat kalmıyor. Seni evinin içinde veya en yakın çevresinde yaşamaya mecbur bırakıyor. 

Engellilerin dışarı çıkmasına özendiren  bir tavır çalışma yoksa bir de şehirde….Biz medya yazarlarına da bir sonraki konu ‘’Türkiye’de engelli olmak’’ diye konu başlığı atmak kalıyor.
    
Nurten Kılıç

Düzenleme : 07 Aralık 2018 19:26 Okunma : 2065