Karamanlı Anaların Ellerinde Hayat Bulsun Fazla üretim Fazla Gıdalar | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karamanlı Anaların Ellerinde Hayat Bulsun Fazla üretim Fazla Gıdalar | Karamandan.com - | Karaman Haber

18 Kasım 2019 Pazartesi
Karamanlı Anaların Ellerinde Hayat Bulsun Fazla üretim Fazla Gıdalar

Projenin Adı: Geri Dönüşüm -Üretim -Sıfır Atık.

Projenin  Amacı:  Sebze Meyve Kurutma Tesisi, Turşu, Sirke Üretimi; Yerel ürünlerin ticarileştirilmesi ev kadınlarına ekonomisine destek sağlanması fazla üretimin üreticinin elinde kalan ürünün değerlendirilmesi ve sıfır atık sağlanması için de son kalan atıkların da kompost gübreye dönüştürülmesi. 

Projenin Uygulanışı ve Konusu: Karamanlı anaların ellerinde hayat bulsun fazla üretim fazla gıdalar. Yerel ürünler yöresele de katkı Karamana özgü ürünlerin de satışı kurutmalık sebze ve meyvelerin yenilenebilir enerji ile kurutularak üretilmesi. Yenilenebilir enerji kullanılarak sıfır atıkla üretilen yöresel ürünler. Bu kapsamda sebze meyve kurutmalık aşamasında kullanılan elektrik güneş enerjisinden sağlanacak. Üretim sırasında ortaya çıkan atıklarla birlikte sıfır atık projesine destek evlerden de atık toplanacak.  (Atığını getir kurutmalığını götür) Sürdürülebilir atık geri dönüşüm bilincinin oluşması sağlanacak. Evimizden mutfağımızdan çıkan doğal atıklar sebzelerin ölü yerleri, çay posası, yumurta kabuğu, sebze meyve sapları her türlü mutfak atığı müşteri kadınlardan istenecek. Organik atıklarla kompost yapılacak minimum atık sağlanacak. Bunun için de Kompost Ünitesi gerekecek.  

Bu güne kadar değerlendirilemeyen değerlendirilmediği içinde ekonomik değerini yitiren tarımsal ürünlerin işlenmesiyle elde edilecek katma değer. Kadının var olan potansiyel gücünü ortaya koyması için bir iş fırsatı, istihdam yaratılması, yenilenebilir enerji kullanılması ve atıkların sıfır atık kapsamında değerlendirilmesi projenin önemli basamakları olacak.

Kadının emeğinin değerlendirilmesi kadın emeğine verilen değerin yanı sıra ürünlerin işlenmesi geri dönüşüm ve sıfır atık projesinin hayata geçirilmesi. Bu kapsamda ‘’Karamanlı Analar Üretim Ve Satış İşletmesi’’ kurulacak. Projenin Hedefi : Uzun vade de istihdamda kadın sayısını, ürün ve üretim çeşitlerimizi artırmak. Girişimcilik kapasitemizi yükseltmeyi hedefliyoruz.
Proje de elektriği güneş enerjisinden alan kurutma üretim işletmesi aynı bina içinde sebze meyve turşusu sirke üretimi, organik gübre (kompost) üretimi amaçlanıyoruz. Geri dönüşüm ve sıfır atık için müşterilerden ve halktan atık ambalaj pil, plastik naylon cam demir kağıt getirenlere belli bir miktar indirim sağlanarak uygun fiyata ürün satışı yapılacak. ‘’Atığını getir turşunu götür.’’ Bunun içinde Atık Getirme Merkezi gerekecek.

Ayrıca soğuk hava depolarında ömrünü tamamlamış elmalardan veya elma seçimi sırasında atılan elmalardan sirke yapılacak. Iskarta elmalar sirke olarak değerlendirilecek.  Elma seyreltme zamanlarında seyreltilen goruk elmalar elma sahipleri tarafından toplanmıyor yere atılıyor. O küçük çağla elmaların çok güzel turşusu olur onlar da turşu olarak değerlendirilecek.

İşletme de yenilenebilir enerji ile sebze meyve kurusu elma, armut, erik, kayısı, domates, biber, ıspanak, pırasa, mantar, portakal kurusu ile turşu sirke üretimi yapılacak. Bunun için de ön işleme hattı ekipmanları yıkama doğrama, dilimleme, kesme, öğütme, paketleme makinaları hem kurutmalıklar hem de turşu için gerekli olacaktır.

Ayrıca yöresel ürünlerimiz; Erişte mantı yufka, tarhana, salça, pekmez, kuru bakliyat, mayalı ekmek, koyun yoğurdu, sütü, köy yumurtası kadın üreticilerden tedarik edilecek. Tedarik edilen ürünler de Hanımeller Üretici Pazarında satışa sunulacak. Her tedarik edilen üründe tedarikçinin adı soy ismi ürünün nereden geldiği nasıl yapıldığına dair bilgiler yer alacak. Yazılı olacak. Sorumluluk tamamen tedarikçiye ait olacak. Sipariş alınabilecek sipariş üzerine de tedarikçilerden ürün talep edilecek. Bu tedarikçiden temin edilen yöresel ürünler de üretimlerimizle birlikte satışa sunulacaktır. Eğer ki başarabilirsek de Karaman için Karamanlı kadınlar için bir ilk ve başlangıç sayılacaktır.
Satış ve pazarlama; kurutulmuş öğütülmüş sebze tozları çuval ve torbalarla çiğ köftecilere hazır çorbacılara satmak. Vişne elma, kayısı, erik, üzüm kurularını okullara satmak. İnternet üzerinden satış yerel marketler yoluyla halka ulaştırılması büyük marketlerden standlar istenecek alışveriş merkezlerinde teşhir stantları açılması dükkanda satışla ürünler müşterilere ulaştırılacak. Üniversitelere şirketlerin yemekhanelerine satış yapılacak.

Çocuklara gençlere asitli içecekler kolalar yerine modern çağdaş görüntülü şişeler içine meyve aromalı içecek turşu suyu gençlerin damak tadına uygun eskilerin tadını turşu suyunu yeni bir inovasyonla modern hale getirerek sunum yapılacak piyasaya sunulacak. Turşu sularını turşuyu sirkeyi farklı kilolarda farklı sunumlarla fesleğenle defne yaprağı lavanta ile kokulu turşu, dürümcülere köftecilere balıkçılara farklı bir inovasyonla bardakta turşu.

Vizyon; İleri ki zamanlarda da fonksiyonel gıda denilen gıda takviyesi ürünlerin hammaddelerini kurutarak elmadaki petkimi ayrı kurutmak.  Sadece kuru ürün değil kuru ürünün özü olan ekstre hammaddeyi elde ederek çok daha değerli satmak.

Kadın girişimcilerin yöresel ve doğal birçok ürünlerin üreticiden tüketiciye en taze en hızlı en düşük fiyatla satışı sağlanacaktır. Ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşım sürecinde yer alan tüm aracılar ortadan kaldırılacak. 

Ulaşım için de kargo bisikletler kullanılacak. Bisikletle ürün teslimi yapılacak. Çevre bilincini yaygınlaştıracağız. Bu arada Karaman ilinde bisiklet kültürünü geliştirmeye önce kadınlardan başlatacağız. Atmosfere karbondioksit yaymadan atıklarımızdan da kompost üreterek bu gübre ile park ve bahçelere çiçekler ekeceğiz.  Karamanı yeşillendireceğiz.

Sosyal bir sorumlulukla bisiklete binmeyi de kadınlarımıza özendirsek çünkü ev kadınlarımın pek çoğu fazla kilolarından dizlerindeki kireçlenmelerden şikayetçi fiziksel aktivitelerden yoksun bu şekilde örnek olarak onlara bisiklete binmelerine fiziksel aktiviteye teşvik.

Kadınları farklı iş kollarına yönlendirmek aynı zaman da kadınları işgücüne dahil edebilmek elde kalmış ürünlere katma değer sağlamak yeni bir tesis yeni bir iş alanı Sebze Meyve Kurutma Gıda İşleme Tesisi- Hanımeller Üretici Pazarı tarımsal ürünlerden alternatif gelir sağlayacak şekilde ürünleri işlemek. Üreticiye ek gelir sağlamak. İşleme ve paketleme işlemlerinden geçen ürünler yine kadınlar üretici pazarında halkın beğenisine sunulup satışa çıkarılacak. Satış noktaları ve satış ağını genişleteceğiz.

Her Evde Huzur Olsun Bereket Olsun. Sağlık ve afiyetle 
Temiz bir gelecek sağlıklı yaşam için bilinçli ve duyarlı olmak dileğiyle
 

 

Okunma : 1614