Karabuğday yetiştiriciliği ilimizde yaygınlaştırılmalı | Karamandan.com - Karaman Haber

Karabuğday yetiştiriciliği ilimizde yaygınlaştırılmalı | Karamandan.com - Karaman Haber

25 Şubat 2020 Salı
Karabuğday yetiştiriciliği ilimizde yaygınlaştırılmalı

2020 yılında dileğim herkese sağlık .

Karaman da 150 çölyak hastasının glutensiz gıdaya ihtiyaçları var. Çölyak hastaları glutensiz gıdaya ulaşımı için çaba gösteriyor. Çölyak hastalarının ekmek buğday bulgur gibi ihtiyaçlarını karşılamak için Karamanlı çiftçiler karabuğdayla tanıştırılmalı ve yaygınlaştırılmalı. Yılda iki kez ekim yapılan üretim masrafı düşük, kar marjı yüksek olan karabuğdayın Karaman ilinde yetiştirilmeli.

Karabuğday gluten barındırmadığı için çölyak hastaları için ekmek yapımında kullanıyor.  Çölyak hastaları ömürleri boyunca glutensiz ürünler tüketmek zorundalar.

"Çölyak, ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı. Çölyak hastası olan kişiler buğdayda, arpada, çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edemiyor. Karabuğdayın çölyak hastaları için büyük bir ihtiyaç ancak fiyatının yüksekliği nedeniyle hastalar almakta zorluk çekiyor. Yiyebildikleri makarna, un gibi ürünler çok pahalı. 

YENİ YILDA Karabuğday yetiştiriciliği teşvik edilerek Çölyak hastaları için bir umut ve hastaların ihtiyacı olan gıdalardaki maliyetin düşürülmesi daha uygun maliyetli ürünlere erişebilmelerini sağlanması dileğimle,

Karabuğday Konya, Aksaray ve diğer kırsal şehirlerde yetiştiriliyor. İlimizde de karabuğday ekimini yapılarak yaygınlaştırılarak çölyak hastalarının ihtiyaçları giderilebilir.

KARAMAN  DA  2013 yılında ikinci ürün olarak Karaman ili Burunoba Köyünde deneme tarlasında çalışma yapılmış. Duru Bulgur karabuğday üretimi gerçekleştirmiş.

Araştırma Bilgisi: Karabuğday ekimi için güzün tarla sürülüyor Nisan - Mayıs gibi ekim yapılıyor. Bir gün önce kaz ayağı çekiliyor ertesi gün de mibzerle tohum ekiliyor.  Bir sefer pullukla 2 sefer kaz ayağı toprak hazırlığı için yeterli oluyor.

İç Anadolu da baharın Mart -Nisan aylarında ekim yapılır 100 günlük bir ürün sene de 2 defa ekim yapılabilir.  15 Mart da ekim yapılırsa Haziran 15 hasada geliyor.  

Karabuğday Mayıs ayı içinde ekilir. Çünkü Orta Anadolu bölgesi Hububat bölgesi olan bölgemizde biçerdöverler Temmuz ayı sonunda geliyor. Biçerdöverleri bu dönemlerde bulunabiliyor.  Bu sebeple Karabuğday hasadı bu döneme denk getirilmesi gerekiyor. 

2018 yılı programında 1 dekara 15 kilo tohum 100 kilo ürün alınıyor. Dekarda 400 lira tohum masrafı var.

Kuru arazide yetişebiliyor yabancı otları kendisi bitkinin birden boyu geliştiği ve çiçeklendiği için engelliyor yabancı ot büyüyemiyor. 4 yıldır bir zararla yabancı otla karşılaşmamışlar.

Tohum ve mazot haricinde maliyeti yok.  Bir de dab gübresi var ilk tohum atarken taban gübresi olarak tohumla birlikte veriliyor.  Daha sonra gübre atılmıyor. Sulama gübreleme sıkıntısı yok. Karabuğday bitkisi aşırı derecede çiçekleniyor ve yan yatıyor, yan yatmasını engellemek ve dik durması için de aspir ekiliyor aralarına.

Bir kere su verilirse hasat verimi artar.  Suya fazla ihtiyaç duymaz. (Kimyon aspir çörek otu gibi susuz üretilebilen ürünler)kıraç alanlarda yetiştirilebilir. 

Tarla Bitkileri : Aksaray Taptuk Emre Köyü Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü Mehmet Ercan. 
(Tarla Bitkileri- Karabuğday Ekimi ve Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Youtube de Çiftçi tv videosundan Alıntıdır. )
 
Nurten Kılıç

Okunma : 1693