Film Önerileri | Karamandan.com - Karaman Haber

Film Önerileri | Karamandan.com - Karaman Haber

18 Eylül 2020 Cuma
Film Önerileri

Sevginizi asla yarına ertelemeyin, o yarın belki hiç olmayabilir.

BEYAZ MELEK

Filmin Oyuncuları: Mahsun Kırmızıgül, Arif Erkin, Cezmi Baskın, Yıldız Kenter, Erol Günaydın, Fadik Sevin Atasoy

Senaryo ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı film. İnsana has duyguların işlendiği başından sonuna gözleriniz nemli seyredeceğiniz derinden etkileneceğiniz olağanüstü bir dram. 

Huzur evinde unutulmuş görmüş geçirmiş  insanlar ve yaşanmış uzun hayatlar. Duygu o kadar güzel işlenmiş ki duygu yoğunluğuyla izlerken, izleyenleri saf ve temiz haline götüren ve izleyenlere vicdan muhasebesi yaptıran bir film. Kırsal kesimde ve büyük şehirlerde yaşlı ana babalara saygı farkındalığını da anlatıyor. Filmin konusu ve verdiği mesaj bu. AYRICA bir grup insanın hayata birbirlerine duyduğu aşkın ve sevginin 
hikâyesini de anlatıyor. Aşkın ve sevginin hikâyesi. Sevginizi asla yarınlara ertelemeyin.  O yarın belki hiç olmayabilir. 

Senaryo çok güzel seçilen mekânlar özellikle Tuz Gölü ve civarı, oyuncular müzik süper. Bu sebeple filmin her noktasında filme bağlanıyorsunuz. Bir de anlatılanların ve gösterilenlerin gerçek olduğunu bilmek. Filmde rol alan büyük usta sanatçılarımızın bir çoğunun da artık hayatta olmadıklarını bilmek.

Film harika, muhteşem bunu aldığı ödüllerle kanıtlamış. En İyi Yabancı Uluslararası Film ödülü ve yönetmen ödülü. Ayrıca  yaşlı ve bakıma muhtaç  kimselere sağlık yerinde bakım hizmetlerini içeren bir kanun hükmünün yer almasına ön ayak olmuş. Beyaz Melek Yasası. Beyaz Melek filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Filmin konusu; Dünyayı değiştirmek için bir fikir üret ve gerçekleştir. Rehberlik öğretmeninin verdiği bir sosyal çalışma ödevi. Ve dünyayı değiştirmek için gerçekten çabalayan 11 yaşında bir öğrencinin hayalini gerçekleştirmek üzere tasarladığı proje.

Trevor'un projesi iyilik yapma zinciri. Birinin, hiç tanımadığı başka birine bir iyilik yapması ve iyilik gören kişinin 3 ayrı kişiye daha iyilik yapması bu diğer üç kişi  de diğer yeni üç kişiye iyilik yaparak bunu ilerletmesi. 11 yaşında olan Trevor'un düşündüğü, iyiliklerin bu şekilde sürekli devam etmesi ve sonunda iyiliğin yayılmaya başlaması. İnancı da o ki dünyanın daha güzel bir yer olacağıdır. Ama hayalini projesini gerçek hayatta uygulamak sandığı kadar kolay değildir.

Bu fikrin gerçek dünyada hayata geçmesi belki mümkün belki imkansız. Ama öğretmenin de öğrencilerinden istediği dünyayı değiştirmek değil dünyayı  değiştirmeye çabalamak.

Sadece hayal kurun sizce de bu şekilde evrensel bir iyilik ve hoşgörü akımı başlatmak imkansız mı? Ya da olabilir mi?

TEMPLE GRANDİN

Temple Grandin: Dünyanın Her Türlü Akla İhtiyacı var.

Dram ve biyografi türünde bir film tavsiye edeceğim. Bir otistiğin gerçek hayatının onun gözlerinden çok iyi bir şekilde yansıtan ve ayrıca düşündüren hüzünlü bir film.

Otistik bir kadının hayat hikâyesi ve başarılarından bahsediyor. Baştan sona sıcak samimi ve neşeli duygulu ve gerçek bir hikâye bana göre çok güzel bir biyografik film. Dünyanın her türlü akla ihtiyaç duyduğunu anlatan Temple Grandin'in farklılıklara fırsatlar verilmesinin ne kadar önemli olduğunu  ve kendi hikâyesini  anlatıyor. Filmin konusu Temple adlı otistik bir kız çocuğunun  hayat hikayesini, 4 yaşına kadar annesinin bütün çabalarına rağmen konuşmayan daha sonra da ilerleyen yıllarda eğitim hayatında gösterdiği performans ve üstün zekasıyla dikkatleri üzerine çeken ve bir o kadar da saf ve temiz duygulara sahip olan bir insanın öyküsü. Çiftlikte teyzesinin yanında kalırken tasarladığı  sarılma makinası ki o sahnede şaşırabilir hüzünlenebilir belki de gülebilirsiniz, daha sonra da bu makinayla insanları mutlu etme çabasıyla ve çiftlikte edindiği sığırlara karşı ilgi sonucu  yüksek lisansını sığırlar üzerine yapması bu kadar üstün zekâlı insanın tercihi konusundaki yaşattığı, kısacası baştan sona harika bir film, tüm sinema severlere tavsiye ediyorum kesinlikle kaçırmayın izleyin izlettirin.

Temple Grandin (d.29 Ağustos 1947), Amerikalı hayvan bilim uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi'nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışman. Hug box (sarılma kutusu) ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştirmiştir.. Yaşamı  Temple Grandin isimli ödüllü biyografik filmin konusunu oluşturur. Time 100 listesinde 2010 yılında ''Kahramanlar ''kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer almıştır.

Temple Grandin, çocukken otizm teşhisi koyulmuş biri olarak bizlere aklının nasıl çalıştığından bahsediyor. ''Fotoğraflarla düşünme'' yetisini paylaşırken, nörotipik beyinlerin atlayabileceği problemleri nasıl çözdüğünü anlatıyor. Dünyanın otistik spekturumdaki akıllara; Görsel düşünenlere, sözlü düşünenlere ve her çeşit bilgisayar kurdu çocuklara ihtiyacı olduğunu söyleyerek davasını ortaya koyuyor.

TÜRK İŞİ DONDURMA

Gerçek Bir Öyküden Uyarlanan Film. Bir Türk Dünyaya Bedeldir sözünü doğruluyor.

Yıl 1915. Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Biri geçimini devecilik yaparak, diğeri el arabasıyla dondurma satarak sağlamaktadır.

Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç arkadaş, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. ANZAK askerleri arasında Avustralyalılar’ın da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Yani, Avustralyalı yetkililer iki Türk gencin ülkelerine gitmesine izin vermez.

Avustralya’da başka Türkler de yaşamaktadır. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İngilizler, Avustralya’da savaşa asker götürmek için broşür dağıtmaktadır. İki kahraman Türk, memleketlerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verecektir.

Biz gerçek hikayeleri sinemaya uyarlarken ç muhteşem bir hikaye. İki çılgın Türk’ün yapmış olduğu muhteşem bir öykü.  

Filmin başrol oyuncularından Erkan Kolçak Köstendil, Ali Atay, Şebnem Bozoklu. Yönetmen koltuğunda Ayla filminin de yönetmenliğini üstlenen Can Ulkay.Türk İşi Dondurma  senaryosunu da Gürkan Tanyaş kaleme alıyor.

 

Okunma : 4123