Karamandan.com

Karamandan.com

18 Temmuz 2019 Perşembe
Dünya Çiftçiler Günü
Tarihten bir not:  Gençlerin bunu bilmesi lazım.
Kategori : Köşe Yazıları
15 Mayıs 2019 14:43
 
Dünya Çiftçiler Günü

Tarihten bir not:  Gençlerin bunu bilmesi lazım.

Yıl  1934 Atatürk  Orman Çiftliğinde bir kararname  çıkmış TARIM TRAKTÖRLERİNDE BİTKİSEL YAĞIN YAKIT OLARAK KULLANILMASI.

1934’de Atatürk Orman Çiftliğinde biyoyakıt üretilmiş ve köylüye dağıtılmış. Daha Almanya Fransa İtalya Hollanda 15 yıl öncesine kadar biyoyakıt kullanmıyor.

Biz Türkler bunu 1934 de başarmışız bir kararname çıkmış altında bakanların imzası var. Diyor ki dışardan yakıt ithal edip dünyanın parasını ödeyeceğimize ülke kaynaklarından elde edelim.  

Tarımda bir güç olmalıyız sonra sanayii toplumuna doğru gitmeliyiz. Tarımda güç olamazsak sanayileşmemiz mümkün değil. Bunu söylüyor. Ne güzel değil mi? Ama tarımda güç olabilmemiz için kendi yakıtımızı kendimiz üretmemiz lazım. Dışardan yakıt alır üretirsek o zaman karlılık kalmaz. Dünyanın maliyeti o zaman üretime gider. Maliyeti yüksek olunca da kimse çiftçilik yapmaz.

Bu günün çiftçisi ne diyor? ‘’Maliyetin baskısı altında kaldığım için ben tarımı bırakıyorum.’’ 1934 Yılında Atatürk Orman Çiftliğinde yakıt bitkilerinden elde edilen biyoyakıt çiftçiye dağıtılmış.

Şimdi biyoyakıt için bir bitki ekiyor muyuz? Ekmiyoruz. Sorum şu; Neden ekmiyoruz? Neden biz dünyanın parasını Arap ülkelerine petrol için mazot için milyarlarca dolar para ödüyoruz. Hiç düşünüyor musunuz? Niye ödüyoruz? Çok mu paramız var. Çok mu zenginiz?

Nurten Kılıç

 

Okunma : 2355
Foto galeri
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 19490 Asayiş
Genç Yarışçımız Koray Kehya 1.Oldu 
15 Temmuz 2019 Okunma: 7554 Spor
5 kişi tutuklandı
17 Temmuz 2019 Okunma: 7486 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın