Karamandan.com

Karamandan.com

06 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

Dolaman Mantarı Nasıl Bulunur?
Dolaman (Domalan, Dobalan) mantarı toprağın üst kısmında görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması oldukça zahmetlidir.
Kategori : Köşe Yazıları
22 Nisan 2020 11:36
 
Dolaman Mantarı Nasıl Bulunur?

Dolaman (Domalan, Dobalan) mantarı toprağın üst kısmında görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması oldukça zahmetlidir. Güçtür. Sadece ilmini bilenler kolay bulur. Bulunca da mutlu olunur.  Dolaman mantarı bulmak için saatlerce uğraşanlar olur.

Bahar ayları geldiğinde Karaman halkı da hemen her bölgesinde dolaman mantarı arar. Gruplar halinde mantar toplamaya çıkanlar topladıkları mantarları evlerinde veya semt pazarlarında satarak değerlendirir.

Sağlık açısından faydalı olduğu biliniyor. Kendine has aromatik kokusuyla etten daha güzel, lezzetli olduğu protein açısından kırmızı ete eşdeğer de olduğu söyleniyor.

Dolaman mantarı toplamak isteyenlere dolaman kumlu çıplak topraklarda veya ince çayırlıklarda aramalı. Dolaman araması bulması ne kadar zahmetli ise de faydası da oldukça fazladır. Nisan yağmurlarının ardından çıkan ‘’dolaman‘’ oldukça nadir bulunur. Dolaman otunun çıktığı yerlerde toprak altında yetişir. Patatese benzeyen küremsi biçimli dolaman mantarı Mayıs ayı sonuna kadar toplanabilir. Özellikle Nisan yağmurları ardında kırsal arazide bolca rastlanan dolaman Karaman halkını arazilere kırlara akın ettirir.

Dolaman mantarının kültür mantarı gibi yetiştiriciliği yapılmaz. Doğada kendiliğinden yetişir. Daha çok kumlu toprakları sever yüksek yamaçlarda dağınık bir şekilde yetişir. Nisan yağmurlarından sonra olgunlaşmaya başlar. Toprağın altında gömülü olarak bulunur. Olgunlaştığında ise toprağı çatlatarak yerini belli eder. Yüzeye yakın olduğundan eller kazılarak veya kalın bir çubuk, sopa yardımıyla eşeleyerek yerinden çıkartılır.

Mantar bulmakta usta olanlar sadece değneğin ucunu toprağa vurarak bile domalan bulabilirler. Kırsal arazilerde (Barutkavran Selerek köylerinde Karadağ eteklerinde) yöresinde daha çok toplanarak temin edilen mantar semt pazarlarında satılır. Fiyatı da yağmurun az yağış olduğu dönemlerde pahalıya yağmurun çok yağdığı yıllarda normal fiyatında satılır.

Dolaman bol su ile yıkanır. Topraklı kısımları temizlenir. İster kabukları kazınarak ister doğrudan dilimleyerek pişirmeye hazır hale getirilir. Kazındıktan sonra dilimlenmeden haşlanarak da tüketilebilir.

Nurten Kılıç

 

Okunma : 7926
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 13170 Gündem
10.cu Kattan Atlayan Genç Hayatını Kaybetti
05 Temmuz 2020 Okunma: 10692 Asayiş
Cumartesi Pazarında yangın
04 Temmuz 2020 Okunma: 10286 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın