Karamandan.com

Karamandan.com

26 Eylül 2020 Cumartesi
Dolaman Mantarı Nasıl Bulunur?
Dolaman (Domalan, Dobalan) mantarı toprağın üst kısmında görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması oldukça zahmetlidir.
Kategori : Köşe Yazıları
22 Nisan 2020 11:36
 
Dolaman Mantarı Nasıl Bulunur?
karaman

Dolaman (Domalan, Dobalan) mantarı toprağın üst kısmında görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması oldukça zahmetlidir. Güçtür. Sadece ilmini bilenler kolay bulur. Bulunca da mutlu olunur.  Dolaman mantarı bulmak için saatlerce uğraşanlar olur.

Bahar ayları geldiğinde Karaman halkı da hemen her bölgesinde dolaman mantarı arar. Gruplar halinde mantar toplamaya çıkanlar topladıkları mantarları evlerinde veya semt pazarlarında satarak değerlendirir.

Sağlık açısından faydalı olduğu biliniyor. Kendine has aromatik kokusuyla etten daha güzel, lezzetli olduğu protein açısından kırmızı ete eşdeğer de olduğu söyleniyor.

Dolaman mantarı toplamak isteyenlere dolaman kumlu çıplak topraklarda veya ince çayırlıklarda aramalı. Dolaman araması bulması ne kadar zahmetli ise de faydası da oldukça fazladır. Nisan yağmurlarının ardından çıkan ‘’dolaman‘’ oldukça nadir bulunur. Dolaman otunun çıktığı yerlerde toprak altında yetişir. Patatese benzeyen küremsi biçimli dolaman mantarı Mayıs ayı sonuna kadar toplanabilir. Özellikle Nisan yağmurları ardında kırsal arazide bolca rastlanan dolaman Karaman halkını arazilere kırlara akın ettirir.

Dolaman mantarının kültür mantarı gibi yetiştiriciliği yapılmaz. Doğada kendiliğinden yetişir. Daha çok kumlu toprakları sever yüksek yamaçlarda dağınık bir şekilde yetişir. Nisan yağmurlarından sonra olgunlaşmaya başlar. Toprağın altında gömülü olarak bulunur. Olgunlaştığında ise toprağı çatlatarak yerini belli eder. Yüzeye yakın olduğundan eller kazılarak veya kalın bir çubuk, sopa yardımıyla eşeleyerek yerinden çıkartılır.

Mantar bulmakta usta olanlar sadece değneğin ucunu toprağa vurarak bile domalan bulabilirler. Kırsal arazilerde (Barutkavran Selerek köylerinde Karadağ eteklerinde) yöresinde daha çok toplanarak temin edilen mantar semt pazarlarında satılır. Fiyatı da yağmurun az yağış olduğu dönemlerde pahalıya yağmurun çok yağdığı yıllarda normal fiyatında satılır.

Dolaman bol su ile yıkanır. Topraklı kısımları temizlenir. İster kabukları kazınarak ister doğrudan dilimleyerek pişirmeye hazır hale getirilir. Kazındıktan sonra dilimlenmeden haşlanarak da tüketilebilir.

Nurten Kılıç

 

Okunma : 8407
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22813 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15832 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15221 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın