Bizim Neyimiz Eksik | Karamandan.com - Karaman Haber

Bizim Neyimiz Eksik | Karamandan.com - Karaman Haber

26 Mayıs 2020 Salı
Bizim Neyimiz Eksik

COĞRAFİ ÜRÜN İŞARETİ ALMAK.

Coğrafi ürün ününü kazandığı yöreye borçlu olan katma değeri yüksek ürünlerdir. Özellikleri veya ünü itibarıyla kaynaklandığı yöre ile özdeşleşmiş ürünleri gösteren coğrafi işaretler, hem üreticilerine ve yörelerine hem de ülkemize önemli derecede ekonomik katkı sağlar. Menşe adı ve mahreç işareti olarak iki türü olan coğrafi işaretler ihracat potansiyeli yüksek ürünlerdir.

Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı tescili tek bir üreticinin haklarını değil, tescil belgesindeki şartlara uygun üretim yapan ve pazarlayanların tümünün haklarını korur. Çünkü tescil; yöresel bölgesel ve ülkesel genelliğe sahip olup sağladığı haklar belli bir kişiye veya kişilere bağlanamaz.  

Karamanı nasıl kalkındırabiliriz? Nasıl Türkiye’nin ve dünyanın çekim merkezi yapabiliriz? Hem de onları nasıl geçebiliriz?  Değerlerimizi nasıl ticarete dökebiliriz? Sadece coğrafi işaretli ticari ürün olarak baktığımızda, Bizim neyimiz var? Onlarca çeşit tescil belgesi alabileceğimiz ürün olduğu halde bunlar: Karaman; Batırığı, Tahini, Elması, Elma Sirkesi, Koyunu, Sıkması, Ekşi Maya Mayalısı, Şebit pilav, Arabaşı çorbası, Küflü Peyniri, Koyun Yoğurdu, Koyun Peyniri, Keçi Peyniri, Bulguru, Callası, Tarhanası, Zülbiye yemeği, Zerde tatlısı, Palize tatlısı, Tahinli helvası, Üzüm helvası, Un helvası, Pekmez helvası, Guymak, Zeyve Kebabı, Cevizli  Bandırması, Pekmezi, Üzümü, Sumağı, Dağ Alıçı, Dağ Kekiği, Maltız Ocağı, Karaman Yılkı Atları, Karaman Dolamanı, Karaman Etliekmeği, Karaman Saç böreği, Gıllan Böreği, Karaman Su Böreği, Karaman Düğün Pilavı, Karaman Düğün Çorbası, Karaman Yahnisi, Karaman Kavurgası, Yeşildere Arı Balı, Taşkale Halısı, Ayrancı Koraş Halısı, Karaman yolluk çaput çulu,Yörük Kilimi, vb.

Kaç tanesinin coğrafi tescil belgesi var? https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/geographicalRegisteredList/ linkinden aldığım bilgiye göre  Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri, Karaman Taş Değirmen Bulguru, Kimler coğrafi işaret başvurusu yapabilir? Ürünün üreticisi olan gerçek ve tüzel kişiler, Tüketici Dernekleri, Konu ve coğrafi ürün ile ilgili kamu kuruluşları. 

Bir kere Karamanın kalkınması ekonomisinin büyümesi ve tanıtımı için; HERKES. Bir sanayici olarak, bir iş adamı olarak, bir yerel yönetici olarak, bir üretici olarak, bir esnaf olarak, bir sivil toplum kuruluşu olarak ruhumuzda bir tutku duymamız lazım. Artı bizim neyimiz var? En önemli ürünümüz hangisi? Bunu ticarete nasıl dökebiliriz? Bunu dünyaya nasıl tanıtabiliriz? (Elma, Türk Dili, Koyun, v.b) Maalesef bu tutkuyu ve bu coşkuyu içinizde taşımadığınız sürece Karamanın gelişimine ve il mi ilçe mi söyleminden dışına çıkamazsınız. Değişimine ve gelişimine de inanmazsınız inanmadığınız gibi de bu sadece (Yapabileceğimize inanmak. )Bu sadece dilimize yerleşmiş pelesenk olmuş bir söylem olarak kalır. Maalesef Karamanın gelişiminde ve ilerlemesinde yani çorbada bir tuzunuz bulunmaz. Bunun için ortak hedef bir strateji etrafında birleşmek. Bir ülkümüz olacak bir hayaliniz olacak. Karamanı kalkındırmak mı istiyorsunuz gelin o zaman ilk başta coğrafi ürünlerimize sahip çıkalım. Ticarete dökelim iyi bir ambalajla iyi bir tanıtımla sadece Türkiye’de değil dünyaya nasıl pazarlayabilirim? Bilgi birikimin var insan iş gücü potansiyelin var. Avrupa birliğinden tescil coğrafi ürün işareti alabilirseniz 5 liralık ürün 15 lira hem üreticisinin hem satıcısının kazandığı hem de şehrin topyekün zenginleştiği bir pazar bulmak. Zor mu??? Sadece iyi bir strateji gerekiyor. 

Geleneksel Ürün Adı; Çalışılmış emek verilmiş tecrübe deneyim edilmiş belli bir birikimle gelinmiş hala ilk isim koyanın adıyla hala aynı yerinde sayıyor. Peki geçmişini koruyor mu? Hayır korumuyor. Sahiplenilebiliyor mu adını kendi yöresinden kaynaklı alan ürününe? Özelliklerini yöreye borçlu olan sahip olduğu yöreden alan ürününe? Hayır o da yok. Tarihimizi geçmişimizi de yok sayıyoruz. Sen ben gerçekten kendi payımıza düşeni yapmazsak korumazsak sahip çıkmazsak hepsi bir gün sona erer.  

Hayat kısa bir öykü bu dünyada ne yapıyorsanız aslında kendiniz için de yapıyorsunuz bu sebeple hayatınızı anlamlı kılın. Ben ‘’Karamanı Türkiye’ye dünyaya tanıtacağım,’’ diye coşku ile aşkla çalışırsa bu millet Karaman Türk Dilinin Başkenti söylemini taçlandırırsa sadece bisküvisi, elması Türk dili değil Karaman da yükselir. Sadece Karaman değil çevresi köyleri de yükselir. Sadece çevresi değil bölgesi yükselir. Karamanın gelişmesi ve yükselmesi için çalışmaya üretmeye ve düşünce üretmeye devam. Buğday ambarı Karaman Türkiye de elma ağaç sayısı en fazla il olan Karaman olarak üretelim diye bir iddia ideal taşıyalım. Elmanın en iyisini en kalitelisini de biz yiyelim diye kendimizle inatlaşalım. Gelin farklı düşünün.

Kendi kültürel ve ekolojik yapımızı evrensel teknoloji ile birleştiren dil, Türk dilinin başşehri dil iletişimde en önemli kavram, bisküvi en önemli sanayisi, elma en önemli tarımsal ürünü yani bu değerlerimizle katma değer sağlayalım dilimizi dil zenginliğimiz asla unutmayalım. Türk Dili festivalleri sergileri fuarlar sempozyumlar düzenleyelim. Aklımıza gelebilecek en güzel senaryoları dil üzerinden yapabiliriz. Önce Dilimizi kurtaralım dilimiz yabancı dil karşısında tehlike altında dilimize sahip çıkalım. Dilimize sahip çıkarsak kendi toprağımıza kendi geleceğimize kendi çocuklarımıza sahip çıkıyoruz onların geleceğini kurtarmış oluyoruz. Karaman.

Nurten Kılıç

Düzenleme : 13 Mayıs 2019 10:46 Okunma : 2654