Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Karamanoğlu Devleti'nin son emaneti; Karamanoğlu sancağı
Çarşamba günü önemli bir haber vereceğimizi duyurmuştuk.
Kategori : Nostalji
02 Eylül 2020 08:15
 
Karamanoğlu Devleti'nin son emaneti; Karamanoğlu sancağı

Çarşamba günü önemli bir haber vereceğimizi duyurmuştuk. Haberimiz Karamanoğlu Devleti ile ilgili idi.

Ecdat gördüğümüz Karamanoğlu Beyliği'nin son emaneti, devletin son sancağı yaklaşık 550 yıl sonra gizlendiği yerden gün yüzüne çıktı. Sancağın varlığını biliyor ve birkaç yıldır takip ediyorduk.

Devletin son sancağını, devletin son beyi Turgutoğlu Mahmud Bey (1483-1487) Karamanoğlu'nun artık son bulacağı düşüncesiyle -belki de yeniden dirilişine olan inancıyla- güvendiği askerlerinden Ali adlı yardımcısına emanet ediyor ve onu kimseye söylemeden saklamasını istiyor. Ali ve ondan gelen torunları yüzyıllarca bu sırrı saklıyor. Ta ki bu yıla gelene değin çok az insanın bildiği gerçek saklı tutuluyor.

Sancağın halini ve hikayesini yıllardır sancağın peşinde olan ve konuyu bizzat takip eden Karamanlı Gezgin (www.gezgin-iz.com) İbrahim Küçük'ten dinleyelim;

___

Günümüze kadar gelmeyi başarmış, yaklaşık olarak 600 yıllık bir tarihi olan Karamanoğlu Beyliğinin son sancağından biraz bahsetmek isterim.

Günümüze kadar geldi dediysek de eklediğim fotoğraflardan da anlaşılacak ki sancak demeye bin şahit ister. Günümüze kadar gelen kısmı ise lime lime dağılmış ve parçalanmış durumda.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Alemli Köyünde bulunan sancak günümüze kadar düğün, nişan, asker uğurlama ve benzeri bütün gecelerde muhtarlığın sandığından çıkarılmış, fakat özenle korunup kollanamamış ki bu duruma gelmiş.

Bulgaristan göçmeni olan dedelerim ata toprakları diye tekrar bu coğrafyaya (Karaman'a) geri göç etmişler. Kendi soyum ve Karamanoğlu Beyliğinin tarihi ile ilgili çoğu zaman yakından araştırarak takip etmekteyim. Bir gün Nevşehir'li  yazar olan Oğuz Özdem beyin kitabı 'Nevşehir Hikayeleri' adlı kitapta Karaman'ın tarihinden bahseden ilginç bir hikaye olduğunu duydum. Oğuz bey ile diyaloğa geçerek kitabı aldım ve okumaya başladım. Kitapta bahsi geçen sancağı ve hikayesini okudukça hayretler içerisine düştüm.

Hikayede kısaca bir bölüm paylaşmak isterim;
Mahmut Bey Ali’yi çağırıp övücü bazı cümlelerin ardından; “Bunu söylemek kolay değil ama Beyliğimiz son günlerini yaşıyor… Evladım sancak sana emanet. Bunu sakla, kimseye teslim etme, eğer bu sancak yok olursa beyliğimizin varlığı da yok olur. Seni Allah’a, sancağı da sana emanet ediyorum.” Der ve sancağı verir.

Gözyaşlarını tutamayan Ali huzurdan ayrıldıktan sonra kutsal emaneti bağrına basıp, ata binerek yola revan olur. Günlerce yol alır. En nihayetinde yukarda da bahsettiğim gibi ismini sancaktan alacak olan Alemli köyüne yerleşir. Alemli’nin sancak hikâyesi çok kısa da olsa böyledir.

Bu sancak konusunda yine şahsi ve kişisel düşüncelerimi de paylaşmadan geçemeyeceğim. Sancak ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ele alınarak önce tamiri konusunda gereken yapılmalı, sonrasında ise yine yakışan bir şekilde ilimizde ki resmi bir kurum tarafından sergilenerek paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Tarihimize, ata emaneti miraslarımıza sahip çıkmak bizlerin asli görevleri olduğunu düşünüyorum ve devlet büyüklerimizi bu konu hakkında çalışmalarını bekliyorum.

Saygılarımla İbrahim Küçük

Okunma : 13697
Foto galeri
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12052 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12044 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9589 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın