Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karaman'da Cem Sultan Bedesteni
Karaman'da, Kayıp Cem Sultan Bedesteni'ni bulduk.
Kategori : Nostalji
30 Ağustos 2019 08:21
 
Karaman'da Cem Sultan Bedesteni

Karaman'da, Kayıp Cem Sultan Bedesteni'ni bulduk.

Karaman'ın yaşlıları tarafından bahsedilen ve bazı kaynaklarda adı geçen fakat bugün hiç bir izine rastlanılmayan Cem Sultan Bedesteni'ni bulduk. 

Yaşlılardan tahmini yerini tespit ettiğimiz bedestenin izini sürdük. Şimdiki Nazif Çolak Plaza'nın bulunduğu bölgede olduğunu öğrendiğimiz bedestene tarihin tozlu raflarında rastladık. 

O bölgenin eski fotoğraflarına baktığımızda 1950'lere ve daha eski fotoğraflara geldiğimizde tarihi Cem Sultan 

Bedesteni'nin sapasağlam ayakta olduğunu görüyoruz. 50'li yıllarda yıkılıp yerine belediye dükkanları yapılmış. Daha sonra bu dükkanlarda yıkılarak bir süre meydan olarak kalmış. Fotoğraflarda bölgenin tarihsel süreci görülüyor.

Cem Sultan’ın trajik hayatı

Osmanlı’nın “olsaydı, kalsaydı” diye kendinden söz ettiren şehzadelerinden, şehzadelere de “Sultan” unvanının verildiği son simalardandır Cem Sultan. Trajik bir hayatı olduğu muhakkak, Cem Sultan 1459 doğumludur. Yetişmesinin, 15’inci yüzyılın bütün şehzadeleri gibi bir doğu-batı sentezi olduğu açıktır ve tıpkı babası gibi cihanşumul bir bilgi merakı ve doğuya ve batıya karşı gururu olduğu anlaşılı, savaşçıydı, kardeşi şehzade Bayezid ise Fatih devrinin bitmez tükenmez savaş politikalarına da medreseli veya mutasavvıf olsun geleneksel çevrelerin bir kenara itilmesine de karşıydı. Fatih, Bayezid’i Amasya’ya tayin etti. 

CEM SULTAN KARAMAN VALİSİ 

Şehzade Cem ise Karaman valisiydi. 1481’in mayısında büyük hükümdar Fatih İtalya’ya yönelik olduğuna şüphe olmayan, şaşırtmalı seferin ilk menzillerinden Gebze sahrasında muhtemelen zehirlenerek öldü. Karamanlı Mehmet Paşa başta olmak üzere vüzera ve ulema, Bayezid için karar vermişlerdi. Bununla birlikte Cem de kendisini tutan yeniçerilerin başında İstanbul’a yürüdü fakat İstanbul’un kapıları Cem’e ve taraftarlarına kapalıydı. Bayezid’i taht bekliyordu ama  o yetişene kadar 11 yaşındaki oğlu şehzade Korkut taht naibi olarak ilan edildi. Bu görülmemiş bir kurnazlıktı. Alim ve bilgili şehzade Korkut daha hayatının başında politik entrikaların içinde buldu kendini.

Nizam-ı alem, Bayezid-Cem kavgasını başladı ve binlerce asker Bursa İnegöl’de kapıştı. Cem Sultan savaşı kazanmış ve Bursa hakimi olmuştu, ne var ki Bayezid Cem’in kendisini Rumeli’ye itmesini hiç kabul etmedi, savaşı sürdürdü. Bursa Yenişehir’deki savaşı Cem kaybedince Mısır’a yöneldi. Bir sonraki savaş Konya’daydı, ama gene kaybetti, Ankara’ya çekildi. Cem Sultan'ın Mısır’a dönüş yolları Bayezid'in denetimi altında idi. Bunun üzerine zavallı Cem, önce Malta şövalyelelerinin elinde olan Bodrum kalesine, arkadan karşıda Rodos Adası’nda şövalyelerin reisi büyük üstat Pierre d’Aubusson’a sığınmak zorunda kaldı. Cem daha ilk anda kandırıldı; Sultan Bayezid şövalyelere yüklü bir rehin akçesi ödemeyi önermişti. Padişah Bayezid, Papa VIII. İnnocent’a, onun ardından ahlaksız ve işini bilir papa Aleksandr Borgia’yı düzgün ödemelerine devam etti.

Talihsiz adam zehirleme üstadı Papalık ustalarının kurbanı oldu

Bu bereketli rehin Fransa kralının da iştahını çekti ve Roma’yı tehdit edip Cem’i aldı. Fransa, Cem sayesinde Akdeniz politikasına oynayacaktı. Roma bu bereketli adamı kaybediyordu, II. Bayezid ise tehlikeli ellere geçecek Cem’in ortadan kaldırılmasına karar verdi. Roma’ya okkalı bir para ödendi. Her türlü zehrin ve ustaca zehirlemelerin üstadı olan Papalık ustaları talihsiz şehzadeyi zehirledi. Zehir etkisini geç gösterecekti. Nitekim şubat sonu 1495’te VIII. Şarl’ın Napoli’ye tertiplediği seferde öldü. Zaten VIII. Şarl yaşayan bir ceset devralmıştı.

Sultan II. Bayezid yas ilan etti, şehzade şehzadeydi. Mumyalanmış naaşı bekletiliyordu, dört yıl içinde Osmanlı mülküne getirildi ve Bursa’ya defnedildi. Çocukları için aynı şey söylenmez. Onlar bağnaz muhitte vaftiz edildiler ve de vaftiz edilen torunların bir kısmı Kanuni Süleyman’ın Rodos kuşatmasında şövalyelerin yanındaydı. Kuşatma “vira” ile bittiği ve herkes kaleyi serbestçe terk ettiği halde şövalyeler Cem’in soyuna yaptıkları son bir ihanetle onları padişahın eline bıraktılar. Tanassur eden Müslümanlar katledilir, öyle de oldu.

Asırlar sonra dahi Avrupa’da kalan bir-iki torunun soyundan gelenleri, bugünün Osmanlı hanedanı Cem Sultan’ın torunları ve kuzen olarak tanıyor ama aralarına almayı kabul etmiyorlar. Cem Sultan’dan kalan sadece Bursa’daki türbe ve Topkapı Sarayı’ndaki tılsımlı gömlek. Her şehzadeye koruyucu olarak hazırlanan bu pahalı gömleği giymesi hiç nasip olmamış.

Aşağıda resimlerin büyük halini görebilirsiniz.

Okunma : 33420
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8444 Gündem
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6761 Asayiş
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 6599 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın