Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
1899 TARİHLİ KARAMAN FOTOĞRAFLARI
Geçtiğimiz çarşamba günü bizi heyecanlandıran bir haberi sizlerle paylaşmıştık.
Kategori : Nostalji
09 Eylül 2020 12:00
 
1899 TARİHLİ KARAMAN FOTOĞRAFLARI

Geçtiğimiz çarşamba günü bizi heyecanlandıran bir haberi sizlerle paylaşmıştık. Son Karamanoğlu Sancağının hala kısmen sağlam bir şekilde Alemli Köyünde muhafaza edildiğini duyurmuştuk. Haberi okumak için tıklayın.

Yaptığımız haber sonrası Karaman İl Kültür Müdürümüz Burhan Yemiş başta olmak üzere bir çok akademisyen konunun üzerine düştü. Sancak gerçek mi, Karaman'a getirilebilir mi? Şimdi herkes bu soruların yanıtını alıyor. Bu haberimize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Sizlerin de desteği ile her çarşamba Karaman'a dair gün yüzüne çıkmamış bilgileri aktarmaya çalışacağız.

ALMAN AJAN OPPENHEİM'İN KAYDETTİĞİ KARAMAN FOTOĞRAFLARI.
Daha evvel bir İngiliz Ajan olan Gertrude Bell'in 1900'ler başında Karaman'a gelerek bazı arkeolojik kazı çalışmaları yaptığını ve bu dönem Karaman'ı fotoğrafladığını defaatle haber yaptık, fotoğrafları yayınladık. Bu kez başka bir ajandan bahsedeceğiz; Alman Oppenheim...

Oppenheim Karaman, Konya ve Ereğli'de fotoğraf çekimleri yaptı. İnsanları, şehrin önde gelenlerini ve tarihi eserleri fotoğraflayan Oppenheim'in çektiği fotoğrafları yayınlıyoruz. Bu fotoğraflarda Anadolu'da tipik bir Osmanlı şehri Karaman tüm detayları ile görünüyor. Bugün varolmayan Şamkapı gibi bazı tarihi eserler de dikkat çekiyor. İŞTE 1899 TARİHLİ 100 FOTOĞRAF

Diplomat, ajan, provokatör: Max von Oppenheim.

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin yönetimde etkin olduğu yıllarda Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’yla ittifak kurmuştu. Bu dönem Almanya da boş durmamış Osmanlı topraklarına kendi ajan-provokatörlerini göndermişti. Bunlardan biri olan Max von Oppenheim idi.

Zengin bir Alman aileden gelen Max von Oppenheimer sadece Karaman bölgesinde değil, Almanya'nın İslam dünyasındaki gözlemcisi olarak 1896-1910 arasındaki 14 yılı Kahire başta olmak üzere Osmanlı topraklarında geçirdi. Bu süreçte genel olarak Anadolu ve Ortadoğu hakkında detaylı raporlar hazırlayarak Almanya'ya aktardı. Hatta yapımını Deutsche Bank’ın finanse ettiği ve Abdülhamit’in İttihad-ı İslam politikasına hizmet etmek amacını taşıyan Hicaz Demiryolu’nun güzergâhına dair önerileri dikkat çekince İngilizlerin dikkatini çekti ve Oppenheimer’in Mısır’dan ayrılması için Alman makamlarına baskı uyguladılar.

Okunma : 18554
Foto galeri
sağlam pen
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124296 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29768 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24404 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın