Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
Eski sağlık ocağı obruk peyniri üretim tesisine dönüştürüldü
Mersin’in Mut ilçesinde, eski sağlık ocağı binası "obruk peyniri" üretim tesisine dönüştürüldü.
Kategori : Mut
02 Haziran 2020 10:30
 
Eski sağlık ocağı obruk peyniri üretim tesisine dönüştürüldü
karaman

Mersin’in Mut ilçesinde, eski sağlık ocağı binası "obruk peyniri" üretim tesisine dönüştürüldü.

Mersin Valiliğince desteklenen proje kapsamında Hacıahmetli Mahallesindeki binanın onarım ve tamiri yapılarak obruk peynir üretimi yapılmaya başlandı.

Butik üretim ve markalaşma için kullanılacak binadaki çalışmaları inceleyen Mut Kaymakamı Muammer Köken, Kurtuluş, Çatalharman, Hacıahmetli Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden projeyle ilgili bilgi aldı. Köken, peynirin üretildiği sarp kayaların içerisindeki obruğu da inceledi.

Ziyaretin ardından İHA muhabirine bilgi veren Kaymakam Köken, "Bu bölgede obruk peynir üretimi yıllardır atadan dededen beri yapılmakta. Bir gurme ürün olarak obruk peyniri üretilmesi amaçlanmaktadır. Mersin Valimiz Ali İhsan Su’nun da yakından takip ettiği, eski sağlık ocağının içerisinde butik üretim yapılmakta olup peynirler, 3 kg ve 5 kg derilere işlenerek ve yaklaşık 10 ton kapasiteli doğal obrukta oluşumu tamamlanacak. Projeyle Mut obruk peynirini tanıtmak amacıyla, üretim kalitesini yükseltmek, markalaşarak sektörde talep edilen bir ürün haline getirmek için ”Kızılova Obruk Peyniri” olarak üretim yapılıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece olduğu bu obruklar, ürünler için doğal soğutma sağlıyor. Talepler şimdiden alınmaya başlandı. Kış sonunda 5 ton civarında üretim yapılacak. Markalaşan Kızılova Obruk Peynirimiz vatandaşlarımıza ve üreticilerimize hayırlı olsun" dedi.

Karaman Haber - Kaynak : IHA

Okunma : 858
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16044 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15184 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 10950 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın