Karamanda Muhteşem Bir Cami | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karamanda Muhteşem Bir Cami | Karamandan.com - | Karaman Haber

18 Kasım 2019 Pazartesi
Karamanda Muhteşem Bir Cami

Ahmet Yesevi Camii ve Külliyesi...

Dün Karamanda gezdiğim cami bende bambaşka ufukların açılmasına yol açtı. Böyle bir camiyi Türkiye’de ve dünyada görmenizin imkânı yoktur.

Karamanda seçimden önce ibadete açılan yakında da resmi açılışı yapılacak olan Ahmet Yesevi camiinden söz ediyorum.

Hamidiye Mahallesindeki şehir mezarlığı yanına yapılan cami için tek söylenecek kelimem var: muhteşem.

Ankara’daki Kocatepe, İstanbul’daki Teşvikiye ve Konya’daki Selimiye ne ise Karamandaki Ahmet Yesevi camii de odur. Yani resmi zevatın katılabileceği cenaze namazlarının kılınacağı, hazırlanacağı hatta taziyesinin yapılabileceği sosyal tesisleri de içeren, beş vakit namazın huşu içinde eda edileceği bir eserdir. 

Eski Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu zamanında projelendirilmiş olan Ahmet Yesevi Camii Türkiye’deki sayılı camilerden olup içerisinde 3000 kişilik cemaat kapasitesi bulundurmaktadır. 

12 Mayıs 2019 Pazar günü öğlen namazını kılmak için gittiğim camiden izlenimlerim şöyledir.

Karaman Merkez Ahmet Yesevi Camii 

Cami dışarıdan bir türbe kümbetini andırmaktadır. Caminin gri ton renklerine rağmen dışarıda sanki ona ait değilmiş gibi duran minaresi beyaz ve biraz fazla yüksektir.

İçeriye girmeye başlayınca nurani, ruhani ve lahuti bir hava sizi karşılamaya başlar. Burada namaz bitince hemen çıkmak istemezsiniz, manevi atmosfer adeta sizi içeride tutar. 

Hiç penceresi yoktur, aydınlatmayı kümbet şeklindeki küçük kubbesi yapmaktadır. Bu kubbe mavi kırılmaz camdandır ve güneşin ziyasını caminin tam ortasına yansıtarak aydınlatmayı sağlamaktadır. Geceleri için ise sade ve dev bir avize tam ortada yüzlerce kandiliyle daire oluşturur. 

Caminin aydınlatılması tekniği Evliya Çelebinin anlattığına göre mecsid-i aksanınkine benzemektedir. “Evliya Çelebinin Hac Yolculuğu” adlı yazı serimizde geçtiğine göre dev kubbeye yerleştirilen camların yansıttığı ışık da mescid-i aksayı nura boğmaktadır. 

Karaman Ahmet Yesevi caminin ihtişamı içinden bellidir. burada giriş katından sağ ve soldan halılı merdivenlerden inilen alt katı orta katın kenarlarından çepe çevre görebiliyorsunuz. Yani sanki asma katta gibi hissedersiniz kendinizi. 

Üst kat yani ser mahfil kadınların namaz kılacağı alan olarak düşünülmüş ve perde sistemi mükemmel ahşap bir tarzda dizayn edilmiştir.

Giriş kata yani esas cemaat mahalline vardığınızda bütün sütunların ve duvarların nazik ve kibarca bir ahşap kaplamayla sadeliğe katkı sağladığını görürüsünüz. 

Halılardaki sadelik ve duvar ve ahşabın rengine olan kombinasyonunu ifade etmek için kelime bulamıyorum ama ben muhteşem diyeyim gene de. Musallinin safta ayaklarının geldiği halının alanı da diğer komple alanı da oldukça sade ve etrafındakilerin gri tonajına tam manasıyla uyum sağlamış haldedir. 

Caminin müdevver yapısı dışarıdan ve içeriden küçük gösterse de Karamanın en büyük camiidir. Ayrıca yabancı birisi bilmediği takdirde bu eseri 800 yıllık bir eser sanabilir.

Kendisiyle sohbet ettiğimiz imam efendi, yakında müftülüğün buraya geleceğini ve diğer müştemilatın da bitmesi halinde Türkiye’nin sayılı külliye tarzı camileri arasında yer alacağını ifade ettiler. 

Karaman Ahmet Yesevi camiinin kürsüsü, minberi ve mihrabı da oldukça sade fakat “şimdi de böyle ağaç işçiliği yapan varmışmış” diye sorduracak kadar görülmeye değer eserlerdir. 

Karamanın musallası olan bu mahalde caminin kuzey tarafındaki çevreyi daraltan sanayi dükkanlarının başka yere alınarak genişletilmesi ve minarenin cami mimarisine uyumlu hale dönüştürülmesi durumu dinlediğim kadarıyla yetkililerin de öncelikleri arasındadır.  

Memleketimize hayırlı olsun, emeği geçenlerden ve geçeceklerden Allah cc razı olsun! 

Mükremin Kızılca

Okunma : 1529
Foto galeri