Karaman Taşeli Mısır (Darı) Yemekleri | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman Taşeli Mısır (Darı) Yemekleri | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ocak 2019 Salı
Karaman Taşeli Mısır (Darı) Yemekleri
Bir Akdeniz yöresi olarak Karaman’ın Taşeli bölgesini oluşturan Ermenek ve çevresinde bol miktarda mısır/darı yetişir, halkımız mısıra burada darı derler. 
 
Darı ekilen tarlalara “darı yeri” denir ve içine aynı aşta buluşarak büyük lezzet katan maş da saçılarak ekilir.
 
Bu üründen yöremizde Karadeniz bölgesinden daha çok çeşitli yemekler yapılır. 
 
Buğday gibi mısır da öğütülerek ya da kaynatılarak değerlendirilir. Koçanından ayrılan darılar kaynatılmadan kurutulduktan sonra öğütülerek darı unu elde edilir.  
 
Kekiciyle beraber kaynatılan darılar bu şekilde kuruyunca sıyrılarak öğütülür ve darı bulguru, irmiği ve düğürcüğü elde edilir, bundansa başta pilav olmak üzere çok enfes yemekler yapılır. Bu yemekler sadece bölgemize hastır, aşağıda bazılarının tarifini veriyorum. 
 
Bu bakımdan burada darı / mısırdan yapılan yemekleri ana maddesi un ve bulgur olarak iki kategoride anlatmaya çalışacağım. 
 
Darı unundan yapılan yemekler: kapama, darı biccisi, bulamaç
 
Kapama Nasıl Yapılır?
 
1- Kapama için, 25 cm çapında iki beze açılır.
 
2-Önceden ceviz içi ile kuru soğandan oluşan bir iç hazırlanır. Bunun için göz kararı kuru ceviz içi ile kuru baş soğan senidin bir köşesinde okka taşıyla yani dereden seçilen pürüzsüz yaklaşık bir buçuk kiloluk taşla sürtülür. Okka taşının özelliği derelerden getirilen, kedi başı kadar olup çınga saçmayan pürüzsüz bir taş olmalıdır.
 
3- Senidin üstünde duran birinci 25 cm açılmış bezenin üstüne bu içten yeterince konur ve ikinci açık beze üstüne yamanır ve kenarları elle leğemlenir. Bu beze fazla açılmamalıdır zira özsüz olan darı ununun içindeki malzemenin dağılma riski artar.
 
4- Yavaşça şişin ucuyla sacın üzerine konur ve patlamaması için dikkatlice çevrilir ve yakmadan pişirilir.
 
5- Ceviz ve soğan sürtülürken tuz atmayı unutmamalıdır.
 
Kişi başına bundan iki kapama normaldir, sıcak ve çayla yenmelidir. Afiyet olsun.
 
Darı Ekmeği Bicci
 
Mısır ununun fazla özü olmadığından 25 cm çapında ekmekler yapılarak içine kıyma, deri keşi, vb katıklar konarak sıkıp yenilir. Yörede sabah kahvaltılarının kış günleri vaz geçilmez bir besin kaynağıdır. 
 
Bulamaç
 
Darı unu elendikten sonra tencereye konan soğuk suya aynen kahve yapar gibi ağır ağır un iki parmak arasıyla atılırken diğer eldeki tahta kaşıkla da sürekli karıştırmalıdır. Dibine tutmadan göbek atmaya başlayınca ocaktan indirilmelidir. Ayrı bir tavada kızartılan tereyağı üzerine cazadak döküldükten sonra afiyetle yenir. 
 
Darı / Mısır bulgurundan yapılan yemekler: pilav, maşlı pilav, sütlü çorba ve patatesli çorbadır. 
 
Darı Pilavı
 
Tencerede kaynayan suya darı bulguru pilav olacak ölçüde atılır. Bulgur pilavının aksine bir darı bulguruna dört su eklenir. Pilavda delikler belirmeden alınır ve tavada hazırlanan tereyağı “cazzadak” üzerine dökülür. Biraz soğuduktan sonra taze yoğurtla mükemmel olur. 
 
Maşlı Pilav
 
Malzeme olarak maş, tereyağı, darı bulguru hazırlanır. Yeterince kaynar suya darı bulguru ve maş atılır nezikliğini kaybetmeden indirilir. Ayrı tavada yakılan tereyağı tenceredeyken dökülüp karıştırıldıktan sonra yemeğe hazırdır.
 
Bulgur pilavına göre su bunda dört kat fazla olmalıdır.
 
Darı Sütlü Çorbası
 
Malzeme olarak, darı bulguru, süt, tuz, biber hazırlanır. Tencerede biraz sulandırılmış süt kaynayınca üç süte bir darı bulguru atılır, kısık ateşte pişerken sos olarak biber hazırlanır ve sıcak sıcak yenir.
 
Eğer hazır darı pilavı varsa kaynayan süte bu darı pilavı eklenerek de darı sütlü çorbası elde edilebilir. 
 
Darı Patetesli Çorbası
 
 Patates, bulgur, tereyağı, salça ve ya kuru fürek, soğan.
 
Patatesler soyulup doğranır, soğan ince kıyılır ve tereyağı tencerede salça tuz ve biberle pembeleşirken patatesler ile beraber yumuşayıncaya kadar susuz pişirilir ardından daha önce pişmiş darı piavı ilave edilir, kaynayınca ocak kapatılır. İsteğe göre nar, sumak veya limon sıkılır.

Okunma : 2511
Foto galeri