Bu Nasıl Orman Yangını? | Karamandan.com - Karaman Haber

Bu Nasıl Orman Yangını? | Karamandan.com - Karaman Haber

01 Ekim 2020 Perşembe
Bu Nasıl Orman Yangını?

Henüz 300 yıl önce iskâna açılan Avustralya İngiltere krallığına bağlı bir valiliktir.

Bütün dünyayı tehdit eden orman yangınıyla altı aydır boğuşmaktadır. Ayrıntıya gerek yok. Benim anlayamadığım husus dünyayı sömüren İngiltere devleti kendisine bağlı bu vilayetteki yangını neden söndürmüyor?

Avustralya’yı AA kaynaklarından biraz tanıyalım:  Başkent: Canberra, en büyük kenti Sydney’dir.  Nüfus: 23,4 milyon (2016) Türkiye’nin üçte biri kadar nüfusa sahip.

Etnik Yapı: Nüfusun çoğunluğunu İngiltere, Yeni Zelanda, Çin, Hindistan ve Filipin kökenliler oluşturuyor. 150 bin Türk var. Her yıl bir milyon kişi Avustralya’ya göçmek için başvuruyor. 

Yüzölçümü: 7,692 milyon kilometrekare, Türkiye’nin on bir katı büyüklükte. 

Dil: Resmi dil İngilizce ancak ülkede 301 dil konuşuluyor. Halkın yüzde 72,7’si İngilizce, yüzde 2,5’i Mandarin, yüzde 1,4’ü Arapça, yüzde 1,2’si Vietnamca konuşuyor.

Din: Hristiyanlar yüzde 52,1, herhangi bir dine mensup olmayanlar yüzde 30,1, Müslümanlar yüzde 2,6, Budistler yüzde 2,4, Sihler yüzde 1,9.

Para Birimi: Dolar (1 dolar=1,26 Avustralya doları) 

Avustralya: İngiliz Milletler Topluğuna bağlı Avustralya’da genel vali İngiltere kraliçesini temsil ediyor. Sembolik gibi görünen ancak kraliçe adına karar veren genel valinin başbakanı görevden alma dâhil önemli yetkileri bulunuyor.

2019 Eylül ayından beri süren ve en az 30 kişi hayatını kaybettiği Avustralya yangınında ülke genelinde 20 milyon dönüm arazi küle dönerken bir milyardan fazla hayvanın öldüğü tahmin ediliyor. 

Şimdi ise 10 Ocak 2010 itibarıyla durum daha vahim bir hal alıyor. Suları çok içiyorlar diye binlerce devenin kurşunlanacağından bahsediliyor. 

Aylardır orman yangınları ile boğuşan Avustralya’da kuraklık nedeniyle öldürülmesi planlanan binlerce deveyle ilgili Türkiye'den iki çağrı geldi. Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik, "Avusturalya hükümetine farklı bir çözüm bulmalarının gerektiğine dair çağrı yapıyoruz" dedi. Türkiye merkezli yardım vakfı İHH ise develerin etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için girişimde bulunduklarını açıkladı. 

Avustralya Yangının Nedeni Ne?

Avustralya’da yangının sebebi olarak yüksek derecedeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık olarak gösteriliyor. Otları tutuşturan yangınlar, gök gürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor. Avustralya’da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.

Mükremin Kızılca

Düzenleme : 15 Ocak 2020 12:00 Okunma : 1139