Ben Bir Bohçacıyım | Karamandan.com - Karaman Haber

Ben Bir Bohçacıyım | Karamandan.com - Karaman Haber

29 Mayıs 2020 Cuma
Ben Bir Bohçacıyım

İki çantasına koyduğu çocuk giyimi ve çeyiz eşyalarını ev ev gezerek satmaya çalışırdı. Çantasının birinde çeyiz, diğerinde bebek eşyası vardı. 
Çeyiz eşyası içindeki bohçadan dolayı veya eşyasını bir bohçada toparlayarak sattığından dolayı bu tür satıcılara bohçacı derlerdi.

Bir komşusu vardı, siyaseti ve bu konuda mesnetsiz gevezeliği çok severdi. Bir akşam ona oturmaya gittiler. Çay, meyve ikramından sonra sıra siyasi sohbete gelmişti. Komşusu asla karşıdakini dinlemiyor, dediklerinin ise hem dinlenmesini hem de kabul edilmesini istiyordu.

Bohçacı esnafı komşusu onun dediklerine katılmadığı durumlarda hiddetlenen komşu bir defasında “ben senin ne olduğunu biliyorum” dedi.

Bu söz bohçacının kafasında günlerce olumsuz tarzda yer etti ve acaba topluma ve dinimize aykırı bir şey mi yaptım da haberim yok diye düşünüyordu.

Bu vesvese ile huzurunu bozmayacak kadar zeki olan bohçacı tek başına olduğu bir yerde bu komşusunu yanına oturttu ve komşu, geçen akşam böyle bir söz sarf ettiniz, acaba benim haberim olmayan bir durumuma mı şahit oldunuz, diye sordu.

Komşu bir şey dememekte direndikçe onun merakı artıyordu. Seni ne demek istediğini açıklayıncaya kadar yanımdan ayırmaya niyetim yok, ben neymişim söyle, diye ısrar edince, komşu ağzındaki baklayı çıkardı:

Sen sokaklarda bohçacılık yapmıyor musun? İşte ben onu kastettim, dedi.

Ağızdan da çıksa bu temiz baklayı duyunca bohçacı gayet derin bir nefes alarak rahatlamıştı. 

İnsanları küçük düşürerek mutlu olmanın birçok yolu vardır.

Irkıyla küçük düşürmek, diniyle küçük düşürmek ve mesleğiyle küçük düşürmek bunlardan bir kaçıdır. Bu üç sınıf insanı aidiyetleri dolayısıyla hakarete maruz bırakan zavallılar aslında kendileri onlardan daha düşük seviyeye düşmüş olurlar. 

Bu üç gurubun da yaptıklarında hiçbir sakınca yoktur. 

Bohçacılık bir seyyar satıcılık tarzıdır ve her insan zamanla bu mesleğini icra ederek hayatını kazanabilir. 

Tek din olan İslam’la müşerref olmayanlara dininden dolayı hakaret edenin aklından zoru vardır denebilir. Adama demezler mi? Madem sen tek doğru dindensin neden onları da tebliğ sanatınla yola getirmedin? 

Irkından dolayı hakaret ederek kimseyi küçük düşürmeye bir Müslümanın hakkı olmadığı defaatle naslarımızda yerini amaktadır.

Mükremin Kızılca

Okunma : 1324