1071'den 2071'e | Karamandan.com - Karaman Haber

1071'den 2071'e | Karamandan.com - Karaman Haber

29 Mayıs 2020 Cuma
1071'den 2071'e

Müslüman Türk Milleti!

“Bizler bu kutlu tarihin bininci yılına erişmedik ama sizler şimdi Müslüman Türklerin Anadolu kapılarını kıyamete kadar torunlarına açtığı günün bininci yılını kutluyorsunuz.”

Zaferler ayı olarak bildiğimiz 2019 Ağustosunun 26. günü yüz binlerce soydaşımız Türkiye’nin en üst düzeyde idarecileriyle büyük Malazgirt zaferinin elde edildiği Malazgirt ovasındaydı.

1071 yılında Malazgirt zaferiyle bu yurdun kapılarını Müslüman Türklere açan büyük komutan Alp Arslan da, 1453 yılında İstanbul’u fethederek Avrupa kapılarını açan Fatih Sultan Mehmet de, 1516 yılında Afrika’yı fethederek “Hilafet Kureyş’e aittir” uydurmasını bertaraf eden Yavuz Sultan Selim de amaçlarının “ila-i kelimetullah – Allah’ın mesajını yüceltmek” olduğunu ifade etmişlerdir.

Zaten Malazgirt’te de Bizans askerleri paralı Türk askerleri ise yukarıdaki amaç uğruna meydana yürümüşlerdi. Paralı olan askerler sıkışınca çareyi dağılmakta buldular.

Büyük lider ve komutan Alp Arslan 1071’de Anadolu kapıları açıldıktan sonra fethine gittiği Barzam Kalesi komutanı Yusuf Harizmi tarafından küçük bir hançerle vurularak yaralandı. Sultan Alp Arslan dört gün sonra 24 Kasım 1072 tarihinde vefat etti.

Müslüman Türklerin en büyük zaferleri liderleri en önde yürüdüğü zamanlar elde edilmiştir.  Alp Arslan da, Fatih de, Yavuz da, Kanuni de, Atatürk de bu tarz komutan ve liderlerdi.

İslamiyet’i kabulden sonra Müslüman Türkler İslam hilafeti nezdinde büyük fetihlere ve kahramanlıklara adlarını verdiler. Abbasi hilafetinin Moğol baskınıyla tarumar edilmesinden sonra İslam’ın da öngörmesiyle evrensel İslam devleti fikri Türklerde ağır basmaya başladı.

Ecdadımız 1075’te Türkiye devletini kurdular. Bu devlet şu andaki vatandaşı olduğumuz devlettir. Zaman zaman idare tarzlarında değişiklikler olsa da Devlet-i – ebed – müddet bir devlete sahip olduğumuz için gururluyuz.

Bu devlet-i ebed-müddette Selçuklu ve Osmanlı imparatorlukları ile Türkiye Cumhuriyeti en önemli dönüşüm noktalarıdır. Bu üç noktada da bir önceki devletin son liderlerinin ardından kurulacak yeni devletin inşasında emekleri ve harçları vardır.

Bizlere bu bilinci aşılayan devlet adamlarımızdan Allah razı olsun, artık önümüzde 2071 gibi bir hedef var, 2053 gibi bir hedef var, 2023 gibi bir hedef var. Dünyada tekrar söz sahibi olmak için bir hedef var.

Allah cc devletimize zeval vermesin!

Mükremin Kızılca

Okunma : 1796