Başyayla'da Değişim! | Karamandan.com - Karaman Haber

Başyayla'da Değişim! | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Nisan 2020 Pazar
Başyayla'da Değişim!

Araştırmacı Yazar Hasan Şimşek'in Kaleminden Başyayla;.

2016 Ekiminin üçüncü haftasında iki üç saatlik zaman aralığında gittiğim Başyayla’da yaşamı kolaylaştıran  önemli değişiklikler olduğunu gözledim.

Öncelikle Yörük Yaylası ile Başyayla ilçe merkezi arasındaki yolun genişletilerek yeniden düzenlenmiş olması kayda değer önemli bir gelişme. Bilindiği gibi Taşeli toprakları eğimli çok dik arazi yapısına sahip olduğundan, yollar yapılırken mutlaka yolun kayıp bozulmaması için alt ve üst kısımlarına duvarlar yapılır. İhata duvarı denilen bu duvarlar yolu sağlamlaştırıp ömrünü artırdığı gibi maliyeti de oldukça yükseltir. Düzlük yerleşim alanlarında ihata duvarlarının yapım gibi artı bir maliyet unsuru yoktur. Şurası bir gerçek ki Taşeli  yerleşim alanlarında, ulaşımın sağlıklı olarak yapılabilmesi için ihata duvarlarının artı bir maliyet unsuru olduğu gibi  sağlam ve uzun ömürlü olmasına dikkat edilir. Eskiden olduğu gibi baharın ilk aylarında değil, yılın dört mevsiminde de belediyelerimiz ulaşım yollarının güvenli ve açık olması için dört mevsim dikkatli olup bu alana büyük gider bütçeleri ayırmak zorunda olduğu gözden kaçmamalıdır. Bu nedenledir ki, ihata duvarları için ekstradan para harcayan belediyelere genel bütçeden ekstradan para ayırmak hakça bir davranış olur. Başyayla, Sarıveliler ve Ermenek ilçesindeki belediyelerimizin düz ovalık yerleşim alanlarından farklı olarak, ihata duvarlarının yapımıyla ilgili olarak hatırı sayılır bir harcama yaptıklarını il yöneticilerinin biliyor olması gerekir.

İstanbul’da tarihi ve anıtsal değeri çok yüksek olan çeşmelere su verilmeğinden dolayı bakımsızlığa ve ölüme terk edilirken, Anadolu’da özellikle küçük ilçelerde ve köylerde çeşmelerin varlığı bir zenginliktir. Başyayla’da suyu akan böyle küçük şirin çeşmeler gördük.

Başyayla Belediyesi de diğer yöre belediyeleri gibi çok yoğun çalışarak kıt imkânlarla halka hizmet etmenin gayreti içindeler.

Bir ODTÜ’lü olan Yaşar Alıçlı tarafından babası adına Ermenek’te yaptırılan Ali Rıza Alıçlı Bakım ve Reh. Merkezinin  Başyayla’da bir şubesini açılması  ve 40 kadar insanı istihdam edilmesi ilçe merkezi için önemli yatırım olarak görülebilir.

Başyayla Çok Programlı Lise ve 100 yataklı yurdu, geç de olsa TOKİ evlerinin yaptırılması,Belediye Hizmet Binası, Turizm Amaçlı Yayla Taşevleri, Kapalı Spor Salonu, Yenilebilinir Güneş Enerjisi, Taşkın Önleyici Dere Islah Çalışmaları, Misafirhaneler, …, gibi bitirilmiş çalışmaları var. Diğer yandan, Meslek Yüksek Okulu’nun Açılması, Sulama Amaçlı Göletlerin Çoğaltılması, Spor Alanlarının Çoğaltılması, Jandarmanın ilçeye tekrar getirtilmesi, Başyayla-Balcılar yolunun standartlara uygun hâle getirtilmesi, ihale edilen Başyayla –Serper arası yolun yapının takibi ve benzeri çalışmaları Başyayla’nın doğal güzelliği yanında şehir yapılaşmasında artı değerler katacak yatırımlardır.
Başyayla’da TOKİ evlerine karşı büyük talep var. Sayın Lütfi Elvan Bakanımızın “Talebe göre yenidenden TOKİ evleri yaptırabiliriz.”  sözü üzerine talep toplanmaya başlanmış.  Belediye Yazı İşleri Müdürü Emin ÇETİNER 'i telefon ile aradım. 

Emin ÇETİNER’in verdiği bilgiye göre 300’e yakın talep toplanmış.  Emin Bey, yer bulma çalışmalarının kararlaştırılması ve diğer resmi işlere baharda başlanır, dedi.

Başyayla, sosyal ve kültürel etkinliklerini, rahmetli Dr. Ahmet KELEŞOĞLU tarafından yaptırılan “Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi”nde yapmaktadır.  Büyük bir ihtiyaca cevap veren bu merkez nedeni ile baştan Sayın Belediye Başkanımız Şerafettin BULGURCU olmak üzere ilçe halkı rahmetliye bol bol dua etmektedir. 

BAŞYAYLA İLÇESİ

Başyayla ilçemiz,  Orta Toroslarda  kuzeyi ve  batısı oldukça aşınmış  kayalıklara ve orta yükseklikte dağlarla, güneyi ve doğusu eğimli  meyve bahçeleri ile bezenmiş şirin bir ilçemizdir.

En iyi seyirlik alanı Kaşoluk’tur. Buradan ilçe merkezine ve mahallelere bakışta her mevsim ayrı bir güzellik görmemiz mümkündür. Baharda eriyen karlardan oluşan heybetli çağlayanların sesini, gelinliğe bürünmüş gibi bembeyaz açan kiraz ve elma ağaçlarının çiçeklerini, yaz boyu koyu bir yeşilliği, sonbaharda koyu yeşilden sarıya dönüşmüş farklı tonda ağaçları ve kışın kar örtüsü ile  beyaza bürünmüş hâlini görebilirsiniz. Dört mevsimin kendine özgü güzelliklerini 1600 rakımlı Kaşoluk’tan çok daha net görebilirsiniz.  Kaşoluk, Başyayla’nın üzerinde, yol güzergâhında Başyayla’nın çatısı gibi bir yer, güzel bir çeşmesi, bir mescidi ve oturma alanları olan keyif duyulacak bir dinlenme yeridir. *

İlçenin yüksek kesimlerinde kara iklimi özelliği görülse de aşağı kesimlerde Kışla köyü taraflarındaki taban arazide Akdeniz ikliminin tesiri görülür. Ermenek Baraj Gölü’nün de iklimi önemli ölçüde yumuşattığı ve nem oranını yükselttiği söylenir.
Ermenek Çayı üzerinde yapılan Ermenek Barajı’na akan su kaynaklarının bir kısmı Başyayla ilçesindeki  su kaynaklarından beslenmektedir.

İlçenin sulanabilir yerlerinde açık/boş alan yok gibidir, her yer çoğunlukla kiraz, elma gibi meyve ağaçları ile örtülüdür.  Sulama suyu sıkıntısı çekilen ilçede, kar sularının ve mevcut su kaynaklarının tutulması amaçlı Hisarönü mevkiinde bir gölet yapılmıştır. 2017 baharında tarımın hizmetine sunulacağı planlanmaktadır.

İlçe merkezinde her yıl Haziran ayında “Kiraz Festivali “ yapılmaktadır. 2016 yılında ilk defa 1.Uluslararası Kiraz ve Kültür Festivali düzenlenmiştir. İlçede üretilen kirazlar günübirlik Mersin’den dış ülkelere ihraç edilmektedir.

Başyayla adı yeni Türkçe bir ad olsa da Kirazlıyayla ( Lafsa-Lauzados ) antik döneme ve öncelerine ait  yerleşim birimidir. İlçede, Hitit, Roma, Bizans, Karaman Beyliği izlerini görebiliriz.
 
Türk boylarının, yöremize yerleşmesi, Alaeddin Keykubat ( 1220-1237 )’ın Anadolu Selçuklu Sultanı olduğu yıllarda 1228’lerde Nûre Sûfî  ( Nûr Sufi )’nin oymağı ile Başyayla ve yakınlarına yerleştirilmesi ile olur.
İlçenin kuzeyindeki kaya blokları ve kale görünümündeki sığınaklar ve inler denizden ve karadan gelecek dış tehditlere karşı doğal bir sığınak görünümündedir. Nitekim Karaman Beyleri özellikle Mehmet Bey, bu mekânlarda kendini güvenli hissederek uzun müddet barındığı söylenir.

9  Mayıs 1990 tarihinde ilçe olan Başyayla 3070 nüfusu, 102 km kare alanı ile Taşeli  Yöresi’nin kilometre kareye düşen insan sayısı  ( 36 ) bakımından en yoğun ilçesidir.

İlçe merkezi, Başköy, Göztepe, Kirazlıyayla, Yenimahalle ve Şirindere köylerinin birleşmesi ile meydana geldiğinden merkezi bir görünümden çok dağınık bir yerleşim alanına sahiptir. Bu nedenle kentlere özgü toplu olarak sokak, cadde ve meydanlara sahip özel bir planlı yapıya değildir.  Konutlar merkezileşmiş bir yapı topluğundan çok dağınık kır yerleşimine özgü bir iskân anlayışı ile yapılmış olsa da modern bir görünüm sergilemektedir.

İlçe Kaymakamı  Sayın Hamza ÖZER ve Belediye Başkanı Sayın Şerafettin BULGURCU  güzel bir ahenk içinde yeni  tesis, kurum yapılmasında  ya da esikleri yenileyerek ilçenin gelişip güzelleşmesi için çaba sarf etmektedir. 

Ermenek-Taşkent üzerinden Konya’ya en kısa yol bu ilçeden geçer. 2016 sonu itibarı ile Yörük Yaylası- Başyayla güzergâhı arasında temelleri sağlam zeminlere oturtulmuş çok güzel iyileştirilmiş bir yol vardır. Serper-Başyayla arsı yol çalışmaları da gündemdedir.

Ermenek ve Sarıveliler merkezde olduğu gibi Başyayla’da da ilçe merkezinin gelişip güzelleşmesi için atılacak adımlar arazi/arsa/yer darlığı nedeni ile oldukça zordur. Diğer Taşeli yerleşim alanlarında  olduğu gibi Başyayla ve köyleri sürekli büyük kentlere göç vermektedir. Nüfusu tutmak için çevre yerlerden de öğrenci alabilecek eğitim kurumları, özellikle mesleki eğitme ağırlık veren yüksek okulların açılması bir ihtiyaç olarak görülmelidir. 

Hasan ŞİMŞEK

________________________________________________________

•    9 Kasım 2016 tarihli Yeşil Ermenek’in Başyayla Belediye Başkanı Sayın Şerafetitn Bulgurcu’ya dayanarak verdiği habere göre, Kaşoluk Mesire Alanı’nı, bizim de Ermenek Ortaokulu’dan arkadaşımız olan Em.Emniyet Müdürü Hakkı Kınay ve Mehmet Kınay kardeşlerin yeniden düzenletip yaptırdığını öğrendik.

Düzenleme : 09 Aralık 2016 15:34 Okunma : 4637
Foto galeri