Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2019 Pazar
Sevilen sanatçı Yunus Bestesi ile gündemde
Sevilen Sanatçı Aykut Kuşkaya Yunus Emre bestesi ile Karamanlılara selam gönderdi.
Kategori : Magazin
16 Nisan 2018 12:25
 
Sevilen sanatçı Yunus Bestesi ile gündemde

Sevilen Sanatçı Aykut Kuşkaya Yunus Emre bestesi ile Karamanlılara selam gönderdi.

Karamanlı Mutasavvıf Şair Yunus Emre'nin "Gönüller yapmaya geldim" şiirini besteleyen Aykut Kuşkaya "Yunus'un dilinden anlayan O'nun gönlüyle aleme bakan Karamanlılar başta olmak üzere tüm Yunus Emre gönüldaşlarına selamlarımı iletiyorum" dedi.

Yunus Emre gibi şahsiyetlerin eserlerini gelecek nesillere aktarmanın üzerimize bir borç olduğunu vurgulayan Aykut Kuşkaya: " Yunus’un şehrini sevmeyi ayrıcalık gördüğümüz gibi; Yunus’u yaşamayı ve yaşatmayı da bir görev biliyoruz." dedi. Kuşkaya Karamandan.com'a yaptığı açıklamada: " Yunus Emre; yaşamı ve ürettikleriyle mana ikliminde yol almamızın mihenklerini ortaya koyan büyük bir şair ve fikir adamı. Onun şiirlerinde erdemli bir insan olmanın kudretini ve aziz şahsiyetini görüyoruz. O yalnız büyük bir şair değil, insan için dertlenen büyük bir mütefekkirdir. Edebi olarak da eserleri eşsiz abidelerdir. 

Onun işi sevginin yuvası olan gönüllere girmek, gönüller yapmaktır. Velhasıl Yunus, insanı yücelten erdemlerin mihmandarıdır. Onun için sevgi, insana şahsiyet kazandıran bir nizamdır. En büyük ibadet sevgidir. Gönülleri arıtan, insanı ölümsüzlüğe taşıyan bir yoldur. Bu sebeple Yunus her daim ihtiyaç duyduğumuz taze ve diri bir sestir. 

Yunus’u anlamak şüphesiz, onun hayatı ve sanatını kavramakla olur. Bu çalışmayı Yunus’u Yunus’tan öğrenmek umuduyla hazırladık. İstedik ki toplumumuzun hafızası olan Yunus şiirleri her daim zihnimizde olsun. Biliyorum ki, onu tam manasıyla anlayabildiğimiz zaman, dünyadaki bütün çözülmeler ve kavgalar ortadan kalkacak.

Sadece, "Gönüller yapmaya geldim", ya da ‘’Yaratılanı Yaratan’dan ötürü sev’’ deyişi bile, dün olduğu gibi bugün de tüm dertlerimizin devası olabilecek nitelikte.

Ve biz şanslılar, Yunus’un yaşadığı ülkede yaşamayı, aynı gökyüzüne bakmayı, aynı ovalarda dolaşmayı, aynı şehrin suyunu içmeyi büyük bir ayrıcalık kabul ettiğimiz gibi; Yunus’u yaşamayı ve Yunus’u yaşatmayı da bir görev biliyoruz. 

Bu bestenin beğenilmesini umuyor yeni çalışmalara vesile olmasını diliyorum. Umarım bu çalışma gönül dünyamızda, sevgiye giden yeni yollar, yeni kapılar aralar…" dedi.

 

Okunma : 1098
Foto galeri
TEKİN
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da heyelan! Yol trafiğe kapandı
16 Ocak 2019 Okunma: 17178 Gündem
Salı Pazarı Talan; Yaralılar Var!
16 Ocak 2019 Okunma: 15179 Asayiş
Buzlanan yolda feci kaza: 2’si çocuk 4 ölü
16 Ocak 2019 Okunma: 10984 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın