Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 24 Ekim 2019  -  Saat : 16:21:07   Görüntülenme: 2531

İvrizliler Karaman'da bir araya geldi.

İvriz Öğretmen Okulu mezunları, yıllar sonra Karaman'da buluştu. Köy Enstitüleri kapsamında 1942 yılında kurulan İvriz Köy Enstitüsü ve Öğretmen Okulu mezunu yaklaşık 70 kişi Karaman'da Kent Otel’de bir araya geldi.

İvriz Köy Enstitüsü ve Öğretmen Okulu mezunları buluşmada eski günleri yad ettiler.

1940 yılında İlköğetim Müfeittişi Ahmet Korkut 17 köy enstitüsünün kuruluşu için vazifelendirilir. Korkut köy enstitüsünün Konya Ereğli İvriz köyü çevresinde kurulmasına karar verir.

10 Kasım 1940 da Zanapa’da  halihazırda yirmi odalı bir ilk okul binası vardır, işte İvriz Köy Enstitüsü burada 6 sınıflı öğretmen okulu olarak çevre illerden gelen 110 öğrencisi ile eğitime başlar.

O dönemde Halkapınarlılar yokluk içinde olmalarına rağmen okulun bütün ihtiyaçlarını giderirler. Öğrenci ve Öğretmenler Zanapa bucağına 7 km uzakta bulunan bugünkü yerine sabah gidip akşam dönmek suretiyle 20 Haziran 1942 gününe kadar yerleşim hazırlığı yaparlar. Ardundan kültür tarım ve teknik çalışmalarına 26 Haziran 1942 tarihinde bugünkü yerinde baraka ve çadırlarla başlarlar.

İvriz Köy Enstitüsü’ nün temellerini 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü atmıştı. Daha sonra öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri, memurları, hizmetçileri kırk tane binayı kendi güçleri ile yapmışlardır. Hatta Ali Cebeci adında bir memur, başka pantolonu olmadığı için pantolonu çıkarıp iç donu ile inşaat da çalıştığı anlatılır.

Daha sonra çok partili dönemde köy enstitüleri kapatıldı. İvriz Köy Enstitüsü 4 Şubat 1954 yılında İvriz öğretmen okulu adını aldı. Atölyesi hizmete girmiş elektrik, su, sinema, hastane, banyo, kanalizasyon gibi modern tesisleri bünyesinde barındırıyordu.

Tarım şefi Salih Ziya Büyükaksoy ile müdür İhsan Baykal’ ın, müdür yardımcısı Hamit Özmenek ve öğretmen Necmi Mutlu’ nun emekleri ile okulun bahçesinde 3.000 elma 200 kayısı 100 şeftali, 200 armut ağacı 350 vişne ve 18 dönüm bağ yetiştirilmişti.

Okul müdürleri sırasıyla Recep Gürel, Sefa Güner, İhsan Baykal, Azmi Devrim, Ramazan Oral, Kamil Açan’ dır.

O dönemlerde okuyan öğrencilerin her biri bir müzik aleti çalardı. Her öğrenci herhangi bir sporla uğraşırdı. Hem uygulamalı hemde teorik olarak hayvancılık, sebzecilik, bağcılık ve bahçecilik konusunda her biri bir uzmandı.

İvrizliler Karaman'da bir araya geldi
İvrizliler Karaman'da bir araya geldi.