Karamandan.com

Karamandan.com

20 Nisan 2019 Cumartesi
Bu Yarışma Televizyonda İlk
Diyanet İşleri Başkanlığınca, namaza davetin en güzel ifadesi ezanışerifi başarıyla icra edenlerin belirlenmesi amacıyla Diyanet TV ekranlarında, ilk kez "Ezanı Güzel Okuma Yarışması" düzenleniyor.
Kategori : Gündem
13 Şubat 2019 14:44
 
Bu Yarışma Televizyonda İlk

Diyanet İşleri Başkanlığınca, namaza davetin en güzel ifadesi ezanışerifi başarıyla icra edenlerin belirlenmesi amacıyla Diyanet TV ekranlarında, ilk kez "Ezanı Güzel Okuma Yarışması" düzenleniyor.

Diyanet TV tarafından düzenlenen ve Türkiye televizyonlarında ilk olma özelliğini taşıyan yarışma, her cumartesi saat 21.00'de Diyanet TV ekranlarında yer alıyor.

Ramazan ayı öncesi final bölümü yayınlanacak yarışmada, birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin, üçüncüye ise 10 bin lira ödül verilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ezanın, insanların Allah ile buluşmasına vasıta bir çağrı olduğunu hatırlattı. 

Ezanın, mekan ve şehirlerin şehadet belgesi ve simgesi olduğunu söyleyen Kurt, yarışmaya Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile çok sayıda vatandaşın katıldığını bildirdi.

- "Ezanlar vesilesiyle Müslüman olanlar var"

"Amacımız, insanlarımızın yapılan bu çağrıya daha içten kulak vermeleri ve ezanların daha güzel okunmasıdır." diyen Kurt, yarışmanın ilk bölümünün 26 Ocak'ta yayınlandığını anımsattı. Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ramazan ayı öncesinde yarışmanın finalinin yayınlanması ve bu şekilde tamamlanması bekleniyor. Arzumuz, yarışmanın gelecek yıllarda da devam etmesi. Tarihimizde, güzel okunan ezanlar sebebi ve vesilesiyle Müslüman olan birçok insanın hikayesini biliriz. Ezan sesinin asla bir gürültü olarak algılanmamasını, gürültüye dönüşmemesini Başkanlığımız olarak önemsiyoruz. O sebeple CenabıAllah adına yapılan bu çağrıların güzel bir şekilde usulüne uygun olarak, insanımızın gönül dünyasını, ruhunu titreterek yapılması hiç şüphesiz ki önemli. Bu amaçla buna az da olsa bir katkısı olacağını ümit ediyoruz."

Kurt, yakında imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik de "Hatibin Kum Saati" adlı bir yarışma yayınlanacağını bildirerek, "Ayrıca yine öğrencilerimiz ile aileler arasında onların dini bilgi ve bu kültüre yönelik meraklarını, ilgilerini, takiplerini artırmak üzere yarışmalarımız olacak." bilgisini verdi.

Okunma : 778
Foto galeri
guney sigorta
maboto
tekin
Gündem haberleri
Karaman Belediyesi'nde deprem
16 Nisan 2019 Okunma: 24783 Siyaset
Karaman’daki ölümlü trafik kazasının görüntüleri ortaya çıktı
17 Nisan 2019 Okunma: 15504 Asayiş
Yaşlı Adamdan Şikayetçi Oldu!
16 Nisan 2019 Okunma: 12584 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın