Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 15 Aralık 2018  -  Saat : 10:45:56   Görüntülenme: 2106

Yeşilköy (Gürmün)
Ermenek'in batısında ve Ermenek Merkeze 41 km uzaklıkta, 900 metre rakımdadır.

Ardıçkaya (Nadire) köyünün bir mahallesi iken 1960 yılında müstakil köy olmuştur. Abdurrahman Tok (muhtar), Arif Tok (1.aza) köyün ayrılmasında ve muhtarlık olmasında öncü rol oynamışlardır.

Köyün kurulduğu yerin yeşillikler içerisinde olması nedeniyle köye Yeşilköy ismi verilmiştir. Köyün eski adı Gürmün'dür.

Köy halkının yerleşme tarihi Karamanoğullarına kadar uzanır. Ayrıldığı Ardıçkaya köyü halkı ile aynı özelliklere sahiptir. Geniş bilgi Ardıçkaya köyü bölümündedir.

Ardıçkaya köyüne 4 km batıda kayalıklar arasında kurulu olan köyün hemen yanından Göksu Irmağı geçmekte iken şimdilerde köy, Ermenek Baraj Gölü’nün kıyısında yer almaktadır.

Ormanlık olan köy ceviz ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir görüntü verir. Tam anlamıyla mavi ile yeşilin birleştiği müstesna yerlerden birisidir.

Köyde su sıkıntısı bulunmamaktadır. Arazisi verimli, iklimi uygun olan köyde her türlü sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Köyde bahçe tarımı ve meyvecilikte önemli yer tutar. Baraj gölünün kıyısında olması nedeniyle değişik geçim kaynakları, balıkçılık gibi yapılmaya başlanmıştır.

Önceleri çok miktarda kıl keçi beslenirken günümüzde azalmış olup bunun yerini büyükbaş hayvancılık almıştır.

 

Yeşilköy (Gürmün)
Yeşilköy (Gürmün) Ermenek'in batısında ve Ermenek Merkeze 41 km uzaklıkta, 900 metre rakımdadır.