Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 12 Aralık 2018  -  Saat : 11:49:17   Görüntülenme: 1445

YERBAĞI (GÜZVE) KÖYÜ
Yerbağı Köyü Karaman Ermenek'in batısında ve Ermenek Merkeze 23 km uzaklıkta olup 1305 metre yükseltidedir.

Eski adı “Güzve” olan köyde, bol miktarda bağcılık yapıldığı için, köye bağyeri anlamına gelen “Yerbağ” ismi verilmiştir. 

Köyümüzde yerleşim diğer yerlerde olduğu gibi Karamanoğulları ile başlamaktadır.

Köyün kurluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Ancak İslam öncesi tarihi daha eskidir.

Aslında Ermenek yöresi tam bir tarih ve kültür hazinesidir. 

Köyün çoğunluğu karaman Çumra ve Antalya’ya göç etmiş durumdadır. Evlerin yarıdan fazlası kapalıdır. Göç nedeniyle köyün çoğunluğunu Daran köyunden gelenler oluşturmaya başlamıştır. Köyün doğal güzelliği de görülmeye değerdir. 

Köy ve çevresi orman bakımından oldukça zengindir. Adından da anlaşılacağı üzere bağlarıyla ünlenmiştir. Böyle olunca da üretimde üzüm ve bahçe tarımı öne çıkmaktadır. Sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Halkın bir diğer geçim kaynağı ise çevrede bulunan kömür ocaklarında çalışmaktır. Köy halkı yakın zamana kadar giyeceklerini bile tezgâhlarda dokuyarak kendileri temin etmektedir. Çalışkan, halim selim insanlardır. Bir diğer geçim kaynağı ise büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktır.

1845 yılı temettuat defterine göre Güzve olarak kaydedilen köyde 29 hanede 145 nüfusu bulunmaktadır. 

Defterde il yedi hane yoktur. Bu tarihte köyde bulunan ailelerin adları ve lakapları şunlardır: Gözükoca oğlu Hasan, Haylaz oğlu Ali, Kardeşi İbrahim, Diğer kardeşi Abdullah, Sağır oğlu Osman, Sarı Ahmed oğlu Hasan, Abdulbaki oğlu Ahmed, Hüseyin oğlu Ömer, Mehmed Çelebi oğlu Abdulkerim, İshak oğlu Abdullah, Hacı Kethüda oğlu Abdulbaki, Gümüşbaş(?) Oğlu Abdulmümin, Mukadder oğlu Yusuf, Cumali oğlu Hasan, Abdullah oğlu Hüseyin, Kara Ahmed oğlu Ahmed, Durdu(?) oğlu Ömer, Yahya oğlu Abdulkerim, Ali Çelebi oğlu Abdulhadi, Kardeş Molla Ahmed, Ömer Musa oğlu Abdurrahman, Abdurahman oğlu Mehmed.

YERBAĞI (GÜZVE) KÖYÜ
YERBAĞI (GÜZVE) KÖYÜ Yerbağı Köyü Karaman Ermenek'in batısında ve Ermenek Merkeze 23 km uzaklıkta olup 1305 metre yükseltidedir.