Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 01 Mayıs 2018  -  Saat : 08:41:24   Görüntülenme: 7454

TARLAÖREN (BALAMA) KÖYÜ
Eski adı Balama olan Tarlaören Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 20km uzaklıkta olup 1230 metre yükseltidedir.

Kuzeyinde Dereköy, güneyinde Tavşanlı, doğusunda Gökçe, batısında Seyithasan köyleri ile çevrilidir. 

Burası da sonradan kurulan köylerden birisidir. Köyün nüfusu; 1874 yılında 55, 1894 yılında 107, 1904 yılında 62, 1922 yılında 13 hanede 68, 1935 yılında 135, 1970 yılında 276, 1980 yılında 213, 1990 yılında 191 ve 2014 yılında 23 erkek, 23 kadın, toplam 46’dır. Tarlaören köyünün olduğu yer eskiden Kayserilioğullarına ait bir çiftliktir. En son sahiplerinden Kayserilioğlu Osman Efendi buraları çiftliğine yerleşen, çalışan, ortakçılara hisseler vererek yerleşimler başlamıştır. 

Yine buralarını dışarıdan gelen Yörüklere satarak çiftlikle ilişkisini kesmiştir. Bu köyün aşağı kısımlarında Adrasan Çiftliği adı ile geçen bir çiftlik daha vardır. Bu çiftlik Manavlı yöresi olarak ta geçmekte ve Karamanlı zengin Rumların çiftliğidir. Onlarda buraları satarak ve mübadelede değişilerek buralarda halkın olmuştur. Bu köydeki çiftçilerden Celil Çolak, Ali Doğan, Ali Çoban buraları satın alarak akrabalarını buraya yerleştirerek köy haline gelmiştir. 

Köyün, yerleştiği yerde eski köy kalıntıları yani ören olması nedeniyle Köye “Tarla Ören” ismi verilmiştir. Balama köyünde sık ormanlık alan içerisinde “Boran Dede” adlı bir yatır bulunmaktadır. Bu çevredeki köyler buraya önceleri yağmur duasına çıkarlarmış ve hala çıkılıyor. Boran Dede’nin çevresindeki ağaçlardan hiç kesilmez, kesenlerin başına kötü şeyler geleceği inancı hâkimdir. 

Balama isminin kaynağı konusunda net bir bilgi yoktur. Muhtemelen İslam öncesi burasının veya çevresindeki örenlerden birisinin adı Balama’dır. Yada bu ad bozularak bu şekli almıştır. Türkçe’de büyükçe taşlara Balama denilmektedir.

Köy, orman içinde olduğundan tarım arazisi azdır. Tarımı ancak kendi ihtiyaçları oranında yapmaktadırlar. Hayvancılık için uygundur. Son yıllarda bahçe tarımı oldukça gelişme göstermiştir.

Fotoğraflar: Mehmet Çetin
Araştırmacı: Osman Ülkümen
Editör: Cuma Ali Kaya

TARLAÖREN (BALAMA) KÖYÜ
TARLAÖREN (BALAMA) KÖYÜ Eski adı Balama olan Tarlaören Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 20km uzaklıkta olup 1230 metre yükseltidedir.