Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 17 Eylül 2019  -  Saat : 17:04:54   Görüntülenme: 14186

Salavat ve Cırlavık Köprüsü

7 asırdır ayakta kalmayı başaran Salavat ve Çırlavık Köprüsünün hem hikâyesini hem de fotoğrafları ile detaylı bilgileri karamandan.com okurlarıyla paylaşıyoruz.

Karaman'da 14.yüzyılda yapıldığı sanılan ve yaklaşık 40 sene öncesine kadar kervanların ve yayaların kullandığı, Göcer, Damlapınar ve Kızılca köyleri sınırlarında bulunan Salavat ve Çırlavık köprüleri, bulundukları yerde keşfedilmeyi bekliyor.

Göksu Nehri'nin üzerine inşa edilen tarihi Salavat ve Çırlavık köprüleri hakkında bölgedeki köylülerden başka bilgi sahibi olan pek yok. Bölgede yaşayan insanlar ve bulunan izler Akdeniz Bölgesi'ni İç Anadolu'ya bağlayan önemli kervan yollarından birinin buradan geçtiğini doğruluyor. 

Salavat ismiyle anılan köprü Göksu Nehri üzerine kesme taştan yapılmış. Tek kemer olan köprünün ayaklarının nehrin iki tarafında bulunan kayalara oturtulduğunu görebilirsiniz.

Çırlavık Köprüsü
Gelelim Çırlavık Köprüsüne. Bölgede Damlapınar köyü Çırlavık vadisinde bulunan Çırlavık Köprüsü'nün vadinin en dar bölgesine yapılmış. Köprünün yüksekliğinin 35 metre civarında. İnsanlar dar köprüden geçerken korkuyor. Her iki köprünün yerinin seçimi bir mühendislik harikası.

Rakımı 1280 metre yükseltide olan bölgede Cırlavık vadisinde bulunan Cırlavık Köprüsü, vadinin en dar bölgesine yapılmıştır. Köprünün yüksekliği 35 metre civarında olduğundan, insanlar dar köprüden geçerken korkmaktadır. Salâvat Köprüsüne göre biraz daha sağlam kalabilmiştir.

Bölge insanlarıyla yaptığımız görüşmelerde köprülerin 50 yıl öncesine kadar faal olarak kullanıldığını, fakat yolların ve motorlu araçların çoğalması ile birlikte köprülerin kaderine terk edildiğini öğreniyoruz.

Bölgede yaşayan insanlar ve bulunan izler Akdeniz Bölgesi'ni İç Anadolu'ya bağlayan önemli kervan yollarından birinin buradan geçtiğini doğruluyor. Çünkü Ermenek ilçesinden Karaman'a kadar güzergâhlarda tarihi hanlar var. Karaman'a bağlı Ermenek, Başyayla ilçelerinden hayvanlarla bu güzergâhtan Karaman'a gelen yaşlı insanlar hala yaşıyor. 

Köprülerin, tahminen 14. yüzyılda Karamanoğlu Beyliği zamanında yapıldığı sanılıyor her ikisinde de kitabe yok ve köprüler hiç tamirat görmemiş.

Nasıl ulaşırım?

Bu köprüleri görmek için eski adı Manyan olan Damlapınar Köyü’ne gelmeniz gerekiyor. Köy Karaman Merkez'in batısında ve Merkeze 40 km uzaklıktadır. 

KÖPRÜNÜN HİKÂYESİ

Salâvat ve Cırlavık Köprüleri Karamanoğulları yadigârıdır. Çevrede çok anlatılan bir köprüdür; eskiden atlarla deve ve eşeklerle üzerinden geçerken korkudan salâvat çekerlermiş. Çünkü oldukça dar bir geçide, yüksek bir yere kurulmuştur. Adı bilinmeyen mimar öyle ustaca bir köprü yapmıştır ki iki kayayı birbirine bağlamıştır.

Bölgede anlatılan rivayete göre; Salavat köprüsünü yapan mimarın önemli bir işi çıkar işleri de kalfaya devreder ve sonra gelir, geldiğinde Salavat köprüsünü tamamlamış olarak görür. Bunun haricinde kalfa ustasına bir güzellik olsun diye Çırlavık köprüsünü de yapar. 

Kalfanın ünü ve şanı ustayı geçince usta buna katlanamaz. Salavat köprüsünün altındaki bir taşın doğru konmadığını söyler, kalfa Salavat köprüsünden aşağı bakarken ya aşağı düşer ya da usta onu itekler. Rivayetin ne denli doğru olduğu tatbiki bilinmiyor.

Bir başka efsaneye göre Anadolu da geçmiş devirlerde eşkıyalık hüküm sürerken dağları mesken tutmuş eşkıyalar işkence için tutsaklarını buraya getirir sonrasında da Salavat getirttikleri kişileri köprüden Göksuya atarlarmış. Muhtemel ki Göksuyun en dar olduğu bu geçilmez Torosların kemerleri çok daha öncesi antik yolların izlerini de taşımaktadır. Akdeniz ile İç Anadolunun bağları, eski kral yolları, tuz yolları ve ipek yollarının geçiş hattındaki bu mistik bağlantı çok güzel bir tarihi ve doğayı harmanlamış durumda.

Kelime manasında Cırlavık, cırlavuk, çırlavık bir çok anlam taşıyor: bunlardan birisi Yerle göğün birleştiği yer anlamına geliyor eski Türkçe de; haddizatında ünlü Mimar Sinan’ın da bir dönem lakabı böyleymiş hatta Kayseri Mimar Sinan ilçesinin eski adı Cırlavıkmış, Mimar Sinan devrine kadar cami minareleri üst düzey bir teknoloji ya da bilim kullanılmadığı için yüksek yapılmazmış. Mimar Sinan ile bu devir yıkılmış ve Sinan yer ile göğü birleştiren muhteşem köprüler, minareler yapılmış

Cırlavuk ayrıca ağustos böceği, hindi yavrusu, Kışın yollarda ve tarlalarda sürüler halinde görülen, akbabaya benzeyen bir çeşit kuş olarak ta bilinmektedir.
 

Salavat ve Çırlavık Köprüsü
Salavat ve Cırlavık Köprüsü 7 asırdır ayakta kalmayı başaran Salavat ve Çırlavık Köprüsünün hem hikâyesini hem de fotoğrafları ile detaylı bilgileri karamandan.