Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 04 Aralık 2018  -  Saat : 09:52:01   Görüntülenme: 1586

PINARÖNÜ (İRESİLLER) KÖYÜ
Eski adı İresiller olan Pınarönü Köyü, Ermenek'in güneybatısında ve Ermenek Merkeze 43 km uzaklıktadır.

Köy önceden Sarıvadi (Özlüce) köyünün bir mahallesi konumunda iken 1934 yılında buradan ayrılarak müstakil köy olmuştur. Köyün yakınındaki Pınarönü mevkii ve Pınarönü Köprüsünden dolayı köye Pınarönü adı verilmiştir.

Tarihi, kültürü ve etnografyası ile Sarıvadi köyü ve köylüleri ile aynıdır.

Ermenek barajı yapılınca köye ulaşım oldukça uzamıştır. Çünkü köy hemen Ermenek barajının güneyinde, yanı başındadır. Aslında arazisi oldukça geniş ve verimlidir. Ancak bu toprakların çoğunluğu Özlüce köyü halkına aittir.

Pınarönü köyü topraklarının verimli olan Ermenek Çayı kenarındaki tarlaları ise baraj gölünün altında kalmıştır. Bu bakımdan köy dışa aşırı derecede göç vermektedir. 

Köyün temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ermenek Baraj gölü oluşması ile birlikte balıkçılık gibi yeni gelir kaynakları doğmaktadır.

Köyümüzde özellikle bahçe tarımı, üzüm, elma, ceviz, kiraz gibi ürünlerin yanı sıra sebzecilikte önemli miktarda yapılır. Küçükbaş hayvancılığın azaldığı köyde son yıllarda büyükbaş hayvancılık yapılır olmuştur.

Köy yeşillikler içerisinde çok güzel bir görüntüye sahiptir. Masmavi baraj gölüne bakması ayrı bir güzellik katmaktadır. 1835 yılında köyde bulunan hane reislerinin adları ve tarihi Sarivadi köyü bölümünden okunabilir.

Pınarönü (İresiller) Köyü
PINARÖNÜ (İRESİLLER) KÖYÜ Eski adı İresiller olan Pınarönü Köyü, Ermenek'in güneybatısında ve Ermenek Merkeze 43 km uzaklıktadır.