Karamandan.com

Karamandan.com

21 Mart 2019 Perşembe
LALE KÖYÜ
Lale Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 20 km uzaklıkta olup 1480 metre yükseltidedir.
Kategori : Köyler
10 Mart 2018 12:24
 
LALE KÖYÜ

Lale Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 20 km uzaklıkta olup 1480 metre yükseltidedir. Köyün kuzeyinde Gökçe, güneyinde Medreselik, batısında Kozlubucak, doğusunda Güldere vardır. Eski köy Karaman-Mut yolunun 20. km’sinde sola ayrılarak 5 km sonra doğuya bakan bir vadide, yamaç üzerinde kurulmuştur. 

Köyün nüfusu; 1894 yılında 171, 1904 yılında 181, 1922 yılında 36 hanede 182, 1925 yılında 178, 1950 yılında 344, 1960 yılında 464, 1975 yılında 562, 1990 yılında 537 ve 2014 yılında 305 erkek, 287 kadın, toplam 592 olarak tespit edilmiştir. Eski bir köy değildir. 19. Yüzyılın ortalarında kurulmuştur. Köyün tarihsel bir özelliği yoktur. Köye “Lâle” isminin verilmesi yerleşim yerinin etrafının Lalelerle kaplı olmasındandır. 

Köyün kuruluşu ise; Larende sakini Çavuşzade Koca Ağa’nın tasarrufunda bulunan bu bölge çiftlik olarak kullanılmakta iken bu ailenin soyundan olan Ağalar adlı sülale tarafından kurulmuş. Buraya Ağaların mirasçıları yerleşmişler. Ağalar sülalesinden Hasan Ünlü’nün anlatımına göre Lale devrinde sarayda bulunanları yeni padişah tahta geçince dağıtıyor. Gittiğiniz yerlerde yer bildirin verelim diyor. İlk önce Silifke Karadedeli’ye yerleşiyor. Orada sıtmadan duramıyorlar ve giderken gördükleri yer olan Lale’ye yerleşmeye karar veriyorlar. Önceden Lale Köyü Akkuyu mevkiinden Akpınar köyü ile ikisi arasından yol geçmektedir. Bu yolda giden arabalar kayalara iz yapmıştır. Bu izler halen durmaktadır. Lale’de Kaynar mevkisinde inler bulunmakta. Önceleri buralarda Pazar kurulurmuş.

Daha sonra İçel dolaylarından gelen çoban ve çiftçileri buraya yerleştirmişledir. Daha sonra bunların akrabaları ve yakınları da yerleşmiştir. Bu yerleşenler Silifke’nin Araplı, Bolacalı ve Boynuinceli aşiretlerindendir. Burada halk çoğalınca müstakil köy haline gelmişlerdir. 

1844 yılı Temettuat Defterine göre çiftlik olan bu köyün sahibi Larende sakini Çavuşzade Koca Ağa’dır. Bu tarihte, vergi veren 15 hane, toplamda 18 hane bulunmaktadır. Bu hane sahiplerinin isimleri ve lakapları şöyledir: Salih Oğlu Hüseyin, Hasan Koca Oğlu Yusuf, Arap Mehmet Oğlu İbiş, Göde Veli Oğlu Bekir, Kontar Mustafa Oğlu Mustafa, Poz Ahmet Oğlu Mehmet, Uzun Bekir Oğlu Ali, Arap Mehmet Oğlu Abdullah, Poz Mehmet Oğlu Ahmet, Koca Hasan Oğlu İbrahim, Arap Abdi Oğlu İsmail ve Mehmet, Hacı Ali Oğlu Mustafa, Mustafa Oğlu Hacı Ahmet, İslambollu Mehmet Oğlu Ali. 

1987 yılında köyün çevresindeki kayaların yıkılması ile daha düz bir alan olan Karaman-Mersin karayolunun kenarında Yörükalanı mevkisine göçler başlamıştır. 2000 yılında Köy içindeki kayaların yeniden yıkılması ile göç süreci hızlanmış, Yörükalanı mevkiine yapılan afet evleri ve dağıtılan arsalar yeni yerleşim yerine olan talebi arttırmıştır. Şu anda eski köyde bir kaç hane kalmış olup vatandaşların büyük çoğunluğu yeni yerleşim yerinde ikamet etmektedir. Eski köyün bulunduğu yerin eski adı da Medreselik’tir. 

Köyün doğusunda bulunan Kaynar mevkisinde eski dönemlere ait bir ören yeri bulunmaktadır. Bu ören yeri 2863 sayılı yasada belirtilen özellikleri göstermesi nedeniyle I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.  Gülkaya, Zengen ve Lale köyü sınırlarının kesiştiği yerde eski yerleşim yerinde Arap Dede ve eski mezarlık bulunmaktadır.  

Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle küçükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılmakta iken son yıllarda büyükbaş hayvancılıkta gelişme göstermektedir. Ayrıca bahçe tarımı da yaygındır.

FOTOĞRAFLAR: ADEM KOCATÜRK
ARAŞTIRMACI: OSMAN ÜLKÜMEN
EDİTÖR: CUMA ALİ KAYA

Okunma : 6640
Foto galeri
maboto
tekin
guney sigorta
ak parti
Gündem haberleri
Yeni Zelanda teröristi Karaman'a gelmiş!
20 Mart 2019 Okunma: 18436 Gündem
Karaman’da bıçaklanarak öldürülen adam defnedildi.
17 Mart 2019 Okunma: 10762 Asayiş
TOKİ'den Karaman'da Kurasız Ev Satışı
18 Mart 2019 Okunma: 10130 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın