Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 09 Temmuz 2019  -  Saat : 15:20:44   Görüntülenme: 28404

 Karaman'da gezilecek yerler; 4 güzel mekan

Hani görmeden ölmeyin derler ya, işte o kadar güzel bir kaç yeri sizler için keşfettik. Karaman'dan.com ekibi olarak her daim olduğu gibi şehrimizi - bölgemizi keşfetmeye ve sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

Bu içeriğimizde aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz harika 4 yer tavsiyesinde bulunacağız. Peki filmlerde rastlayacağınız türden bu güzel yerler nerede? Nasıl gidilir? Aslında bu serimizde sizlere önereceğimiz dört görülesi yer aynı güzergahta bulunuyor. Yani günübirlik bir seyehatte bu mekanların hepsini görebilirsiniz. 

1- İlk durağımız aşağıda fotoğrafını gördüğünüz muhteşem geçit Ermenek yolu'nda diyebiliriz. Şöyle ki Karaman'dan Ermeneğe gidenlerin en çok tercih ettiği güzergah Mut üstü yoludur. Mersin'in Mut İlçesinden Ermenek yoluna girdiğinizde 25 km. sonra sağ tarafa Çamlıca Köyüne giden yola giriniz. Hatta Çamlıca köyünü geçiniz. Ya da geçmeden önce koca çınar ağacının altından akan serin suların üzerine yapılmış tahta mekanda çayınızı içip öyle çıkınız yola. İşte macera burada başlıyor. Çamlıca köyünden sonra gelen Yalnızcabağ Köyü'nden sonra bu aşağıdaki manzara sizi karşılayacaktır. 

Yolunuzu gölgeleyen koca kayaların arasından geçip gidebilir ya da durup aşağıdaki efsane manzarayı da görebilirisiniz. Mola vermek için harika bir yer. Yalnızcabağ köyünün hemen üstündeki bu güzel yer.

2- Yola devam ediyoruz Nure Sofi'nin mezarına kadar. Fakat oraya varmadan sol tarafımızda onlarca lahitin bulunduğu enteresan bir yeri göreceksiniz. Burası Adrasus (Balabolu) Mut Ermenek yolu güzergahında Mut İlçesinin 42 km batısında yer alan Yalnızcabağ Köyü’nün 9 km kuzeybatısındadır. Değirmen Mevkii yönüne giderken yolun solunda bulunan tepede akropolü, bu tepenin kuzeybatısında ve yolun sağında da nekropol alanı bulunmaktadır.

Mezar şekilleri çok çeşitlilik göstermektedir. Defineci arkadaşlar tarafından patlatılmış çoğu lahit işlemelidir. Motiflerin içerisinde çelenk, halka içerisinde ise rozet veya yoncaya daha sık rastlanmaktadır. Lahit kapaklarında yaprak, çoğunlukla da aslan betimlenmiştir. Aslanın yeleleri su dalgası şeklindedir.

İkinci keşif ve mola yerimiz Balabolu'dan ayrılmadan muhteşem kanyona bir göz atabilirsiniz.

3- Üçüncü ziyaretimiz için aynı güzergahtan devam ediyoruz. Orta Asya'dan Anadolu'ya göçen Karaman Oymağını yöneten aynı zamanda Karamanoğlu Beyliği tarihinin başlangı olan Nure Sofu bey'in mütevazı türbesine varıyoruz. 

Karamanoğulları 'nın tarihi Nure Sofu (Nureddin Bey, 1230-31/ 1255) ile başlar. 1238-1239 yıllarında Orta Asya'dan Anadolu'ya göçen Karaman Oymağını Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Ermenek yöresine yerleştirmiş. Bu zamanda Karaman oymağının başında lider olarak Nure Sofu bulunmaktadır. Nure Sofi önce Kamış boğazının 15 km aşağısındaki Adrassos Roma kentini üzerlerine Arıoğullarını mancınıklarla ne olduğunu anlamalarına fırsat vermeden fethetti. 

Ancak siyaseti sevmeyen Nureddin Bey Mut'a bağlı Yalnızca Bağ köyünün Değirmenlik yaylasındaki bugün mütevazı türbesinin de bulunduğu yere inzivaya çekilerek askeri ve mülki yetkilerini oğlu Karaman beye teslim etti."

4- Aynı güzergahtan devam ettiğimizde Adras dağının uzantısında, Değirmenlik yaylasında meşhur Çal ormanı vardır. Orman deyip geçmeyin bölgede böylesini bulamazsınız. Damlaçalı da denilen bölge doğa yürüyüşü severler için bulunmaz nimet. Sık ağaçlarla örülü ormanın milli park olması için çaba sarfediliyor.Bu ormanı gezerken kendinizi Artvin'de Rize'de hissedebilirsiniz. 

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Bizimle gezmeye devam edin; Karamandan.com

Karaman'da gezilecek 4 güzel yer
 Karaman'da gezilecek yerler; 4 güzel mekan Hani görmeden ölmeyin derler ya, işte o kadar güzel bir kaç yeri sizler için keşfettik.