Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 15 Ağustos 2019  -  Saat : 13:30:33   Görüntülenme: 13393

Karaman Bozkandak Köyü
Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” demiştir.

Karaman Bozkandak Köyü Karaman Merkez'in güney batısında ve Merkeze 35 km uzaklıkta olup 1270 metre rakımdadır. Hacıbaba Dağın’ın güneyindeki küçük bir tepenin güneyinde yer almaktadır.

Doğusunda Kızılyaka Köyü ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Kuzey batısında ise Muratdede, güney-batısında Şıhlar ve batısında ise Alanözü köyleri bulunmaktadır. Doğusunda meşe ve ardıçlarla kaplı bir tepe, kuzeyinde tarım arazileri, güneyinde bağlar, doğusunda bağlar ve tarım arazileri,  kuzey batısı küçük orman ve bahçelerle dolu hem dağ hem de ova görünümündedir.

Köyün nüfusu1894 yılında 258, 1904 yılında 320, 1922 yılında 52 hane ve 288 nüfus, 1925 yılında 322, 1950’de 464, 1960’ta 552, 1970’te 648, 1980’de 683, 2002‘ 680, 2014 yılında ise 188 kadın ve 193 erkek olmak üzere toplam 381’e gerilemiştir. 1880 yılında Bozkır’ın Belviran Kasabasına bağlı iken 1894 tarihinde Karaman’a bağlı Gaferyad (Kâzımkarabekir) bucağına bağlanmıştır. Daha sonra Başkışla’da bucak kurulunca buraya bağlanmıştır.

900 metreden az rakıma sahip Göksu nehrine yakındır. Bu nehir çevresinde köy halkının üzüm bağlarının bulunması aynı günde iki iklimi yaşatmaktadır. Köy, bulunduğu bölgede en fazla akarsu kaynağına sahiptir.

Köy; doğusundaki Kızılyaka köyüne 5 km, güneyindeki damlapınar(Manyan) köyüne 4 km, güneybatısındaki Şeyhler köyüne 3 km, batısındaki Güneysınır ilçesine bağlı Alan özü beldesine 8 km,  kuzeyindeki Muratdede(Mastad) köyüne 3,5 km uzaklıktadır. Gülcan, köy halkının Muratdede ile aynı aşirete bağlı olduğunu sanmaktadır.

Köyün adı coğrafi yapısıyla ilgilidir. Kandak deyimi eski Türkçede, engebeli, dilim dilim dereciklerle kaplı, çukurluklu araziler anlamına gelir. Köyün bağ ve bahçelerinin yer aldığı alanlar, engebeli ve dilim, dilimdir.

Toprağının rengi de bozdur. Bu nedenle köye “Bozkandak” ismi verilmiştir. Bozkandakta bulunan sülaleler şunlardır: Efehilimler, Hamzaevi, İmamevi, Kecimenler, Sofular, Şapçılar, Memişkiyalar, Bambiller, Gıraliler, Şıhlar, Çetmililer, Havvagiller, Şeytancılar.

1844 yılındaki Temettuat Defterlerine göre köyde bulunan aileler ve lakapları şöyledir: Hüseyin efendi İmam, Hatip Mehmet Efendi, Mehmet Kethüda, Durmuşoğlu Mehmet, Halimoğlu, Baltaoğlu, İsaoğlu, Süleymanoğlu Hasan, Kara Mehmetoğlu, Yusufoğlu Yakup, İmamoğlu İbrahim, Süleymanoğlu Süleyman, Cemiloğlu Mustafa, Deli Alioğlu Kara Ahmet, Alaiyeli Ali, Kör Ömer, Yusufoğlu Abdülhalim, Yusufoğlu Hasan, Civiloğlu Mehmet, Civiloğlu Küçük Ali, Hacı hasanoğlu, Gaffarın Hasan, Şaşı İbrahim, Haliloğlu Süleyman, İsanın Süleyman, Çömezinoğlu Hasan, İsanın Veli, Hamzaoğlu Memiş, Kışlak Mustafa, Delioğlanınoğlu, Söylemez Hıdıroğlu, Battaloğlu, Göçüoğlu, Resul, Deli Abdullahoğlu, Hacı Seyitoğlu, Hamzaoğlu, Salihoğlu, Uzun Amcaoğlu, Kör Abdülbaki, Dervişoğlu Seyyit, Resuloğlu Mehmet, Büyük Alinin Gaffar, Bambıloğlu, Himmetoğlu Deli Abdi, Durmuşoğlu But Ahmet, Molla Mehmedinoğlu gibi 56 hane kayıtlıdır. 

Bozkandak gibi köy gelmez cihana
Aslen Başkışlalı Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” diyerek köy hakkındaki düşüncelerini dile getirmiştir. Köyün önündeki arazilerin bir kısmının Şeyhler köyündeki Yalıncak Dede Zaviyesine ait olduğu vakıflar defterlerinde geçmektedir.

Köyümüzde okuma/yazma oranı % 99 olup önemli mevkilere gelmiş vatandaşlarımız vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Sayın Sabri Gökmen de Bozkandaklıdır. Köyümüzde iskân olarak yapılan evlerin iki katlı olduğu görülür. Alt katları ahır ve ambar üst katları ise mesken olarak kullanılmaktadır. Köyün belli başlı gelir kaynağı bağcılık olup tarım ve hayvancılıkta yapılmaktadır.

Köyümüzde, köyümüz ve şeyhler köyü arasında Samrak adı verilen bir mevkideki medresede eğitim vermekte olan ve Yalıncak Sultan adıyla bilinen bir zatın mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlık köylünün Dede dediği bir mevkidedir.

Komşumuz şeyhler köyünde de bu zatın oğlu olan Taç Ahmet’in mezarları bulunmaktadır. Buraları insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Halk arasında da bu iki insanla ilgili olarak bazı rivayetler dolaşmaktadır.

Yalıncak Sultan, Sarmakta ki medresede eğitim verirken bunun kötü amaçlı bir eğitim olduğunu düşünen devrin bazı ileri gelenleri tarafından cezalandırılması düşünülmüş. Ve bu cezanın caydırıcı nitelikte olabilmesi için fırında yakılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini ileri sürmüşler.

Yetkili kişiler tarafından yakalanıp fırına yakılmak için getirilmiş ve fırına atılmış ancak fırındaki alevler Yalıncak Sultanı yakmamış. Fırının kapağı ateş tamamen söndükten sonra açılınca millet ne yapacağını bilmez bir halde şaşırmış, ne bir yanık izi, ne bir çizik bile almadan fırından çıkan Yalıncak Sultan’ı görürler.

Bu mübarek zatın da kabri köyümüzün Dede denilen mevkiinde bulunmaktadır. Yalıncık Sultan’ın mezarının yanında birde Çullu Hoca denilen Ermiş’in mezarı bulunmaktadır. Bu Hocayla ilgili de çeşitli rivayetler vardır. Özellikle yağmur duasında yağmur yağdırması ile ilgili.

Bozkandaklı şair Mevlüt Sevinçkan köyünü aşağıdaki mısralarda çok güzel anlatmış.

BOZKANDAK KÖYÜ

BİR DAĞ ETEĞİNE VAKURLA DURUR,
HASRETİN ÇEKEN GÜN GÜNE ERİR,
ZENGİNLER FAKİRİN HALİNİ BİLİR,
ÖRNEKTİR ÇEVREYE BOZKANDAK KÖYÜ.

BAHAR GELİR HERKEZ GİDER İŞİNE,
MAKSAT HARAM KARIŞMASIN AŞINA,
KURBAN OLAM TOPRAĞINA TAŞINA,
YARDIMI ÇOK SEVER BOZKANDAK KÖYÜ

YAZ GELİNCE EKİNLERİ BİÇERLER,
DOYA DOYA TUZLU AYRAN İÇERLER,
GELEN MİSAFİRE KUCAK AÇARLAR,
ÇOK GÜLER YÜZLÜDÜR BOZKANDAK KÖYÜ.

HER ŞEYİ VAR HAVASI BOL, SUYU BOL,
SERGİ ZAMANINDA BAĞA GİDER YOL,
ŞİMDİ ADET OLDU ÇUBUKLARDA KOL,
ÜZÜM AMBARIDIR BOZKANDAK KÖYÜ.

KÖY CAMİSİ, KUR'AN KURSU, HARMANI,
KÖYÜN BÜYÜYKLERİ VERİR FERMANI,
KALMASADA DİZLERİNİN DERMANI,
HİZMETLE YARIŞIR BOZKANDAK KÖYÜ.

DAVARI BOL, SIĞIRI BOL, OTU BOL,
YAYIĞI BOL, AYRANI BOL, SÜTÜ BOL,
KOVANI BOL, ARISI BOL, ETİ BOL,
BEREKETLİ YERDİR BOZKANDAK KÖYÜ.

RUHUNA RUH KATAR GEZSEN DAĞLARI,
TÜRÜL TÜRÜL TÜTER TERE YAĞLARI,
YAMAÇLARDA KATER KATER BAĞLARI,
GÖZDE SÜRME GİBİ BOZKANDAK KÖYÜ.

HARMAN HARMAN ÜZÜMLERİ SERERLER,
HEVENKLİĞİ AMBARLARA ÖRERLER,
MUHTARDAN HEYETTEN ÇIKAR KARARLAR,
BUNU KANUN BİLİR BOZKANDAK KÖYÜ.

ALACABAYIR, YONCALIĞI, HÜYÜĞÜ,
BOZOYUMDA TATARYERİ, KIYIĞI,
MASDAT ÇAYI, ESKİ BAĞ, KAMIŞ KOYAĞI,
MEVKİ MEVKİ, SEMT SEMT BOZKANDAK KÖYÜ.

KUZULARI MELER, KAZLARI ÖTER,
BURADA BACALAR HEP "HAK" DİYE TÜTER,
GURBETTE OLANLAR HASRETİN ÇEKER,
GÖNÜLLERDE TAHTSIN BOZKANDAK KÖYÜ.

TÜRKÇESİ ÇOK GÜZEL, LEHÇESİ GÜZEL,
MEVLÜT DER HARAMSIZ AKÇESİ GÜZEL,
KIZLAR GELİN OLUR, BOHÇASI GÜZEL,
SEVİNÇKAN GÖZÜYLE BOZKANDAK KÖYÜ.

Mevlüt Sevinçkan

Karaman Bozkandak Köyü
Karaman Bozkandak Köyü Âşık Gufrani bir şiirinde “Bozkandak gibi köy gelmez cihana” demiştir.