Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 13 Eylül 2018  -  Saat : 11:04:45   Görüntülenme: 4467

KIŞLA KÖYÜ
Kışla Köyü Karaman Başyayla'nın doğusunda ve Başyayla Merkeze 4 km uzaklıkta olup 930 metre yükseltide bulunmaktadır. Kışla köyü; Başyayla, Üzümlü, Bozyaka ve Ermenek Katranlı köyleri ile çevrilidir. Tahmini olarak köyün kuruluşunun 1277 yılları olduğu kabul ediliyor. Karamanoğulları Beyliğinin kuruluş yıllarında bu bölgeye geldikleri ve burada asker kışlattıkları, o tarihten sonra buranın yerleşime açıldığı söylenmektedir. 

Köyün kurulu olduğu şu anki bölgede Karamanoğulları askerlerini kışın konaklatmışlar. Kış mevsiminde hava şartları uygun olduğundan dolayı burası asker kışlası olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı da İsmi ”Kışla” olarak kalmıştır. Kışla Köyü Karaman İline Bağlı Başyayla İlçesinin şirin bir köyüdür.1989 yılına kadar Konya İlinin Ermenek İlçesine bağlı olan Kışla Köyü 1989 yılında Karaman'ın il olmasından sonra Başyayla ilçesine bağlanmıştır.

1845 yılı temettuat defterine göre 32 hanede 160 nüfus bulunmaktadır. Bu tarihte köyde bulunan hane sahipleri şunlardır: İmam Ahmet Efendi oğlu Hamdullah, Mehmet oğlu Mehmet, Abdülcelil oğlu Mehmet, Ali oğlu Mehmet ve Mustafa, İmamoğlu Abdurrahman, … oğlu Ahmet, Kuleli oğlu Abdurrahman, Abdullah oğlu Abdullah Efendi, Abdullah Efendi biraderi Ahmet ve diğer biraderi, Kara Abdullah oğlu Ali, Abdullah oğlu Abdulkerim, Zeybek Mustafa oğlu Ahmet, Osman oğlu Ali, Durmuş oğlu Mehmet, Mustafa oğlu Mehmet, Kadir oğlu Abdurrahman, Çolak Hasan oğlu Mehmet, Süleyman oğlu Osman, Abdulaziz oğlu Mehmet, Ömer oğlu Hüseyin, Muhiddin oğlu Ömer, Mehmet oğlu Mustafa, Havace oğlu Durmuş Ali, Paşa İbrahim oğlu Mehmet, Çakal Mehmet, İbrahim oğlu Mehmet, … oğlu Abdullah, Ali Kethüda oğlu Mehmet, Değirmenci Mahmut, Köse Mehmet oğlu Abdulkerim.

Köyde kayda değer bir tarihi eser bulunmamaktadır. Sadece Karaman oğulları beyliğinden kalma bir taş köprü bulunmaktadır. Köyün değişik mevkilerinde oyulmuş bir odalık küçük taştan evler bulunmaktadır. Ayrıca oyulmuş, fırına benzer çeşitli kayalar bulunmaktadır. Başyayla ilçesi yakınlarında Aslanlı mezarlara rastlanmaktadır. Aynı güzergâhta taşların üzerine oyulmuş resimler ve şekiller bulunmaktadır. 

Kışla köyünde 1946 yılından beri okul bulunmakta, eğitim ve öğretime ara verilmeksizin devam edilmektedir. Köylünün ibadetlerini rahatça yapabileceği ve 1948 yılında yapılan bir de camisi vardır. Köyümüzdeki kız ve erkek bütün çocuklar okula devam etmektedirler. Öğrenci sayısında yıllar arasında göç nedeniyle farklılıklar göstermektedir. Köyde ortaokuldan sonra okuma oranı çok değildir. Son yıllarda çocuğunu okutmak isteyenlerin sayısı giderek artmaktadır. Fakat buna da en büyük mani halkın maddi durumudur.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle bahçe tarımı kısıtlı imkânlarla yapılmaktadır. Köyde Elma, Üzüm, Kiraz ve erik yetiştiriciliği önem kazanmıştır. Kendine yetecek miktarda hububat, nohut, fasulye ekimi ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köy halkı kışın diğer illere çalışmaya giderler. Köy çevresinde bol miktarda katran ağacı vardır.

Fotoğraflar: Adem Kocatürk
Araştırmacı: Osman Ülkümen
Editör: Cuma Ali Kaya

KIŞLA KÖYÜ
KIŞLA KÖYÜ Kışla Köyü Karaman Başyayla'nın doğusunda ve Başyayla Merkeze 4 km uzaklıkta olup 930 metre yükseltide bulunmaktadır.