Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 09 Ağustos 2018  -  Saat : 11:36:27   Görüntülenme: 3941

KAVAKÖZÜ KÖYÜ
İlçeye 23 km uzaklıkta bulunan köyün doğusunda Melikli ve Akpınar, batısında Taşkale ve Ağin, güneyinde Pınarkaya (Divaz) ve Büyükkoraş, kuzeyinde ise Buğdaylı ve Yarıkkuyu Köyü bulunmaktadır.

Orta Torosların eteğinde, yaklaşık 1600 metre rakımlı yüksek bir plato üzerine kurulmuş olan köyde orman ve devamlı akan bir su yoktur. Küçük kaynaklarla sulanan köyün yanındaki vadi içinde kavak ve söğüt ağaçları mevcuttur.  Buda köylülere geçim kaynağı olmaktadır. Ayrancı barajını besleyen Hışılayık kanalının bir bölümü de bu köyün toprakları içinden dolanarak geçer.

Köyün en önemli geçim kaynağı, küçükbaş hayvancılıktır. Az miktarda olsa da tarım yapılmaktadır. Ot çeşitliliği açısından yeterli olmakla beraber yaz aylarında kuruyan meraların kalitesi yeterince iyi değildir.

Köyde koyunculuk en ideal geçim kaynağı özelliğini korumaktadır. Bunun yanı sıra, kıraç araziler üzerinde hububat ve nohut ekimi yapılmaktadır. Halı dokumacılığı da önemli bir geçim kaynağıdır. Köyde üretilen sütler kurulan sezonluk mandıralarda işlenmektedir. Diğer zamanlarda ise köye gelip sütleri götürmektedirler.

16.12.1967 tarihinde muhtemel kaya düşmesi olayına maruz kalan ailelere yardım yapılması kararlaştırılmıştır. 23.01.1968 yılında Büyükkoraş köyündeki doğal afet (kaya yuvarlanması) nedeniyle, 90 aile bu bölgeye, devlet tarafından yaptırılan konutlara yerleştirilmiştir.

Bu şekilde kurulmuş olan köy, köyün yanındaki vadi içinde çok sayıda kavak ağacı yetiştirildiği için “Kavaközü” ismini almış ve müstakil muhtarlık olmuştur. Köyün içinde büyük bir kavak bulunması ve kavağın özünün çürük olmasından dolayı köye “Kavaközü” ismi verilmiştir gibi rivayetler vardır. Tarihi konusunda Büyükkoraş Köyünün tarihi ile aynıdır.

Köyde İlkokul ve Ortaokul bulunmakta çevre köylerin öğrencileri de buraya taşınmaktadır. Köyde aile hekimliği de vardır.
 

KAVAKÖZÜ KÖYÜ
KAVAKÖZÜ KÖYÜ İlçeye 23 km uzaklıkta bulunan köyün doğusunda Melikli ve Akpınar, batısında Taşkale ve Ağin, güneyinde Pınarkaya (Divaz) ve Büyükkoraş, kuzeyinde ise Buğdaylı ve Yarıkkuyu Köyü bulunmaktadır.