Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2018 Pazartesi
GÖKÇE KÖYÜ
Gökçe Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 18 km uzaklıkta olup 1320 metre rakımdadır.
Kategori : Köyler
30 Kasım 2017 10:25
 
GÖKÇE KÖYÜ

Gökçe Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 18 km uzaklıkta olup 1320 metre rakımdadır. Karaman Mut yolunun 15. kilometresinde Gökçe Çamlığına dönülen yerde doğuya doğru 3 km ilerdedir. Kuzeyinde Dereköy, Güneyinde Lale, Batısında Tarlaören, Doğusunda Gülkaya ve Başharman köyleri ile çevrilidir. Gökçe Köyünün arazisinin çoğu baraj altında kalmıştır. 

Köyün nüfusu 1894 yılında 137, 1904 yılında 180, 1922 yılında 35 hanede 188 kişi, 1925 yılında 196, 1950 yılında 194, 1960 yılında 201, 1970 yılında 233, 1980’de 256, 1990’da 138 ve 2014 yılında ise; 35 erkek, 28 kadın, toplam 63 kişi olarak saptanmıştır. 

Gökçe Köyü halkı, Kafkasya’dan gelen Çerkez Türklerinden oluşur. Köyün adı olan Gökçe’ye gelince İran’ın Hamse Eyaletinin Nahcivan Şehri yakınlarındaki Avşar Türklerinin yerleştiği Gökçe Kasabasının hatırasına verilmiş bir isimdir. Kuraklık ve Moğol baskılarından bıkan bu yöre halkından bir grup Anadolu’ya gelerek bu bölgeye yerleşir ve eski kasabalarının adını burada yaşatırlar. O halde buranın halkı Karamanoğulları ile beraber gelmiş olmalıdır. Çünkü Karamanoğulları’da Azerbaycan bölgesinden gelmişlerdir. 

Kuruluşu 1880 yılında Karamanda Göğ Yaylağını terk eden Silifke’nin Bolacalı aşireti yerine Çerkez muhacirler yerleştirilmesi ile olmuştur. Gökçe köyündeki Camiyi, burada otururlarken Bolacalı aşiretinden Bolacalıoğlu denen şahıs yaptırmıştır. Bolacalı aşiretine mensup olanların bir kısmı Mut’un Dağpazarı ve Demirkapı köylerine yerleşmişler, bir kısmı da Tarsus’un Çokak köyüne gidip, kalanları da Silifke civarındaki kışlaklarında kalmışlardır. Bunların boşalttığı köye de Osmanlı Devleti Çerkezleri yerleştirmiştir.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit Han ve Rus çarı II. Alexander döneminde yapılmış, Rumi takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. Hem Osmanlı Devleti'nin batı sınırındaki Tuna (Balkan) Cephesi'nde, hem de doğu sınırındaki Kafkas Cephesi'nde savaşılmıştır. Savaşa hazırlıksız yakalanan Osmanlı Devleti, çok ağır bir yenilgi almıştır. Ruslardan gördükleri mezalim karşısında 1878 yılı sonlarına kadar İstanbul’a 50.000 Çerkez göçmen gelmiştir. 

Bu sırada Konya’ya gönderilen Rumeli Muhacirlerin iskânları daha gerçekleşmemiş, coğrafi ve ulaşım şartlarının elverişsizliği buna mani olmuştur. 1878 yılı başlarında Konya’ya 50 hane Çerkez muhaciri gönderilmiş ve yevmiye verilerek şehirde misafir edilmiş ve bir müddet sonra yevmiyeleri kesilince İstanbul’a dilekçe yazmışlardır. İskân hemen yapılacak bir iş değildir. Bu göçmenlere toprak bulunacak, bu toprakları işleyecek çift hayvanları verilecek ve evler yapılacaktır. Bu hem ekonomik yönden hem de zaman açısından mümkün değildir. Bu göçmenlerin iskânları mümkün olmamış bir müddet sonra firar ettikleri İstanbul’dan Adana Vilayetine yerleştirilmek üzere Mersin’e gönderilmişlerdir. 

Adana tarafına gitmeyerek bir süre Mersinde kalan göçmenler, sıcak ve sivrisinekten dolayı sık sık vefatlar meydana gelince çaresiz Konya’ya tekrar dönmek maksadıyla Karaman’a gelmişlerdir. Bu gelişin tarihi kesin olmamakla beraber 1879 yılı Nisan ayı olmalıdır. Çünkü bu tarihte Adana tarafından Konya’ya doğru bazı muhacirlerin gelmekte olduklarını ve bunların yerleştirilmesi için çare bulunması yönünde Sadaret’ten Konya Valiliği’ne yazı gönderilmiştir.

Silifke yoluyla Karaman’a geldikleri anlaşılan muhacirler, uzunca bir süre şehirde misafireten barındırıldıktan sonra Mut yolu üzerinde Gökçeli Aşiretine ait boşaltılmış bir köy olan Gökçe Köy’de iskânlarına karar verilmiştir. Devlet bütçesinden yapılan evlerin kura ile dağıtımı ile yerleştirme yapılmıştır. Bu köye yeni ad verilmeyerek eski adı olan Gökçe namıyla anılmasına devam edilmiştir. 

Çerkezlerin Abzah kolundan ve Berzeg kabilesinden oldukları anlaşılan muhacirlerin, ilk iskânları sırasında takriben 38 hane ve 138 nüfusları oldukları anlaşılmaktadır. Bunlara daha iskânları sırasında yeterli miktarda arazi tahsis edilmekle beraber, kendi aralarında parsellenip taksim edilmediğinden herkes istediği gibi ekip dikmeye başlamıştır. Bu durumdan dolayı kendi aralarında çıkan pek çok anlaşmazlıktan sonra 1892 tarihinde Gökçe Köye bir tapu memuru gönderilmek suretiyle, söz konusu araziler hak sahipleri arasında yeniden taksim edilerek tapu senetleri verilmiştir. 

Çerkezlerin yerleşip imar ettiği köy şehre verdiği göçler nedeniyle nüfus kaybı yaşamıştır. Merkeze 18 km gibi kısa mesafede olması, içme suyunun soğuk ve güzel olması, gökçe barajının olması, yeşil alanının olması ve köy ile özdeşleşen gökçe çamlığının hemen alt tarafında yer alması nedeniyle çok fazla ziyaretçisi olur. Son yıllarda emeklilerin ev alarak yerleşmesi ve Yörük ailelerin şehre göç etmemesi sebebiyle Çerkez köyü özelliğini kaybetmeye başlamıştır. Torosların eteklerinde yer almaktadır. Ancak Akdeniz iklimi jeopolitik konumu sebebiyle görülmez. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Köyde nüfus yoğunluğunun azlığı, sağlık ocağı, okul gibi imkânların bulunmaması üçüncül kırsal merkez olarak sınıflandırılmasına sebep olmaktadır. Karaman’ın mesire alanı olarak belirlenen Gökçe Çamlığı, köyün girişindedir. Ayrıca Karaman Gödet Barajına köy içerisinden de ulaşım sağlanmakta gölde balıkçılık yapılmaktadır. 

İlk Çağlarda inşa edilen mağara evler, sarnıçlar, obruklar ve Hıristiyan ibadethaneleri vardır. Köyde önceleri Hıristiyan Rumların yaşadığı bilinmekte ve bunlara dair kalıntılar bulunmaktadır. Rumlardan sonraki dönemde Türklerin yerleştiği bu köye Osmanlı döneminde büyük sürgünle Türkiye’ye gelen Çerkesler buraya da yerleşmişler ve Çerkes Köyü olarak anılmasını sağlamışlardır. Karaman Müzesinde, Bronz Çağına ait eserlerin sergilendiği 4 numaralı vitrinde Gökçe Köyü'nden çıkmış çanak çömlek eserlerin yer almaktadır. 

 

Fotoğraf: Mehmet Çetin

Araştırmacı: Osman Ülkümen

Editör: Cuma Ali Kaya

Okunma : 6093
Foto galeri
Aktekke
isabet
gultes c6
GÜNEY EMLAK
Gündem haberleri
Karaman'da trafik kazası: 1 Ölü
19 Ekim 2018 Okunma: 12604 Asayiş
İstanbul'da Aranan Katil Zanlısı Karaman'da Yakalandı!
19 Ekim 2018 Okunma: 10664 Asayiş
Verdiği sözü tuttu! Başkan Erdoğan için 10 kurban...
18 Ekim 2018 Okunma: 10365 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın