Karamandan.com

Karamandan.com

30 Mayıs 2020 Cumartesi
Erenkavak (Anamas) Köyü
Eski adı Anamas olan Erenkavak Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 24 km uzaklıkta olup 1250 metre rakımdadır.
Kategori : Köyler
30 Ocak 2020 09:32
 
Erenkavak (Anamas) Köyü
Eski adı Anamas olan Erenkavak Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 24 km uzaklıkta olup 1250 metre rakımdadır. Kuzeyinde Boyalı ve Morcalı, Güneyinde Tabanlı Mahallesi (Aybastı), Batısında Aybastı Köyü ve Ağaçlı Mahallesi, Doğusunda Seyithasan bulunmaktadır. 
 
Köyün nüfusu 1894 yılında 138, 1904 yılında 120, 1922 yılında 21 hanede 85 kişi, 1925 yılında 138, 1945 yılında 162, 1960 yılında 267, 1970’te 350, 1975’te 321, 1990’da 300 ve 2014 yılında ise; 82 erkek, 73 kadın, toplam 155 kişidir. Köy Büyük Anamas ve Küçük Anamas olmak üzere iki mahalleden oluşmaktadır. Şimdilerde de halk arasında “Büyük Erenkavak”, “Küçük Erenkavak” olarak adlandırılmaktadır.
 
Anamaslı cemaatlerine Bozulus Türkmenleri içerisinde, Dulkadir Türkmenleri, Maraş Yörükleri içerisinde ve Oğuzlardan Yazır boyu içerisinde görmekteyiz. Daha çok Maraş, Sivas, Ankara ve Bozok’ta görmekteyiz. Cevdet Türkay’ın kayıtlarında Konya Sancağında da görülmektedir. Konar Göçer Türkmen taifesinden olan bu cemaatin adından dolayı köye Anamas ismi verilmiş olmalıdır. Köyün kuruluşu da yaklaşık iki yüz elli üç yüz yıllıktır. Daha önceki kayıtlarda bölgede böyle bir isme ve aşirete rastlanmamaktadır. 
 
Gülcan, köyün adının aslen Arap kumandanlarından olan Girit ve Kandiye’yi fethederek uzun zaman idaresi altında bulunduran, Abülaziz Kurtubi’nin iki oğlundandan birinin adının andacıdır demektedir. Ancak köylere isim verilirken bulundukları cemaatin adını vermek adettendir. Bu nedenle böyle bir cemaat varken yukarıda anlattığımız daha akla uygundur. Köyün bulunduğu yörede dere içerisinde yetişen kavaklar, tepelere kadar yükselir, erer bu nedenle, yükselen, ulaşan, anlamında köye “Erenkavak” ismi verilmiştir.
 
1844 temettuat defterlerine göre 21 hanede bulunan şahıslar ve adları ile lakapları şunlardır: Kafalı Mustafa Oğlu Mehmet, Deli Yusufoğlu İbiş, Kötü Hüseyin’in Mustafa, Deli Hüseyin’in Abdülkerim, Kara Memiş’in Hüseyin, Sarı Mehmet’in Ali ve Hıdır, But Hüseyin’in Mehmet, Hüseyin’in Mehmet, Yörük Musa’nın Memiş, Kafalı Musa’nın Süleyman, Kara İsmail’in Ahmet, Güccük Hüseyin’in Ahmet, Kafalı İbiş’in Ömer, Cöhcen Ali, İlik Ali, Öküz Ali, Kuzuk Ahmet’in Mustafa, But Ali’nin Mustafa, Kilci Ali’nin Mehmet, Kara Ali’nin Ömer. 
 
Erenkavak (Anamas) Köyü çevresinde, Avgan ve Bucakkışla yaylaları taraflarında kilise ve şehir harabeleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihi değeri olan birde Erenkavak Köprüsü vardır.    
 
Köyün gelir kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım genellikle kıraç araziler üzerinde yapılmaktadır. Çoğunlukla küçükbaş hayvancılık yapılırken son yıllarda büyükbaş hayvancılık ta gelişme göstermektedir.
 
Bu Köyümüzle aynı aşiretten olan ve Beyşehir tarafında bulunan Anamas Dağı ve köyü ile ilgili anlatılan efsane şöyledir: 
 
Bu yüce dağların kuş uçmaz, kervan geçmez bir köşesindeki babası ölmüş, fakir bir ailenin çocuğu anasının yanlış telkinlerine kapılarak küçük yaştan itibaren ise yumurta çalmak ile başlamış. O çalmış annesi de gelirleri olmadığı için pişirip beraberce helal demeden haram demeden yemişler.
 
Bu iş yumurta ve tavuk hırsızlığı ile kalmayıp gitgide daha büyük hırsızlıklara yönelmiş, zamanla korkulur bir eşkıya olmuş, yol kesmeye başlamış, nihayet yakasını hükümetin pençesine kaptırmış; kıydığı canların yollarını kestiği mazlumların bedduası onu darağacı altına getirmiş, tam asılacağı sırada abdest almış, 2 rekat namaz kılmış ve ellerini göğe kaldırarak "Yarabbi bu işlerde benim günahım yok; beni bu kötü yollara anam itti. Ben çaldım o pişirdi, beraber yedik, beni asma "Anamı As" diye yalvarmaya başlamış. Derken onu asmaya görevli olan hükümet adamları bu zavallı delikanlı yiğidin duasını dinledikten sonra onu idamdan bağışlamışlar. İşte bu delikanlının kaçıp saklandığı dağlara Anamas dağları köyüne de Anamas Köyü adı verilmiş. 
 
Fotoğraflar: Mehmet Çetin
Araştırma: Osman Ülkümen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Okunma : 14864
Foto galeri
karaman


atsepete
guney sigorta
seç
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Tilki tepenin talanına vatandaş isyan etti
27 Mayıs 2020 Okunma: 11475 Gündem
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 10925 Asayiş
Karaman'daki silahlı kavgayla ilgili 3 şüpheli tutuklandı
29 Mayıs 2020 Okunma: 10465 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın