Karamandan.com

Karamandan.com

01 Ekim 2020 Perşembe
Değirmenbaşı (Erbişim) Köyü
Eski adı Erbişim olan Değirmenbaşı Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 30 km uzaklıkta olup 1475 metre yükseltidedir.
Kategori : Köyler
13 Kasım 2019 08:30
 
Değirmenbaşı (Erbişim) Köyü
karaman

Eski adı Erbişim olan Değirmenbaşı Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 30 km uzaklıkta olup 1475 metre yükseltidedir. Kuzeyinde Kozlubucak ve Ağaçyurdu, Güneyinde Mersin Mut İlçesi, Doğusunda Medreselik ve Batısında Araköy ve Cerit bulunmaktadır.

Değirmenbaşı Köyü’nün 1935 yılında yapılan ilk nüfus sayımında nüfusu 165’idi. Bu sayı 1950’de 112, 1960’da 129 ve 1975 yılında 145 olarak tespit edilmiştir. 1990 yılında yapılan sayımda 20 hanede 128 kişinin yaşadığı kaydedilmiştir. 2014 yılı kayıtlarına göre Karaman merkez ilçeye bağlı olup köyde 39’u erkek, 38’si kadın olmak üzere 77 kişi yaşamaktadır.

Bu yöreye ilk yerleşimler 18. Yüzyılda olmuştur. Karaman’ın Koçakdede Mahallesi’ne yerleşmiş olan Kısacıklar ailesinden Hacı Ahmet Ağa ve oğlu Mat Molla Ali hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bunlar ilk olarak Ağaçyurdu (Buyuntu)-Kozlubucak arasında bulunan Çatköy’de yurt tutmuşlardır. Ancak burasının havasının kapalı ve sivrisineğin çok olmasından dolayı buradaki obalarını yıkarak daha açıklıkta olan bu günkü yere yerleşmişlerdir.  

Daha sonra buraların uygun olduğunu gören Donsuzlu aşiret boylarından Karaman’a gelenler ve diğer yörük boylarından Tosmurlar, Karabelalılar, Köseler gibi aşiretler yerleşmiştir. Bu yöreye yerleşen aşiretler Silifke Mut, Alanya ve Anamur bölgelerinde akrabaları olan Yörüklerdir. Tosmurlular Anamur, Alanya, Mut ve Silifke’de bulunmaktadır. Karabelalı ve Köseler cemaati Mut ilçesin köylerinde sakindirler. Muhtarlık olduklarında yerleştikleri tepenin altında akan dere üzerinde dört su değirmeni olduğu için de köyün adı “Değirmenbaşı” olarak kayıtlara geçmiştir.

Köy tarihte tek Değirmenbaşı köyü olarak geçmiştir. Ancak halk arasında ve çevre köylerde Erbişim olarak bilinmektedir. Erbişim aslında İbrişim anlamına gelen ipek ten gelmektedir. Bu Erbişim’in anlamı da köyün olduğu yerin sahibi olan ihtiyar bir nene'nin ipek kozası ürettiği aynı zamanda ipek ürettiğinden dolayı bu Erbişim ismi verilmiştir diye anlatılmaktadır. Hiçbir zaman tarihi kayıtlarda Erbişim olarak geçmemiştir. 

Değirmenbaşı olarak isim konmasının nedeni de güney doğusunda bulunan Medreselik köyünün batısından gelen Volagad deresinden gelip Değirmenbaşı Köyünün doğusundan geçen Koca Dere eski yıllarda çok su aktığı ve çay kenarında fazla tarım arazisi olmadığından su kaybının az olduğu için bu çay üzerine yaklaşık 10 kadar un değirmeni bulunmaktadır. Bu değirmenler köyümüz hudutlarında kaldığı için Değirmenbaşı olarak ismini almıştır. 

Köyün kuzeyinde bulunan Kocadere, köyün batısından geçen Kurt deresi ile birleşerek kış aylarında Karaman ovasına akan Deliçay’ı oluşturmaktadır.1944 yılına kadar Mersin ili mut ilçesine bağlı köy olarak kalmış ve 06.11.1944 tarihinde Konya ili Karaman ilçesine bağlanmıştır.1989 yılında Karaman'ın il olması ile Merkeze bağlı Köy olmuştur.

Köyün güneyinde Toroslara bağlı olan 1650 metre rakımlı Karga Dağı bulunmaktadır. Köyde arpa, buğday, nohut ve mercimek gibi tahıl ürünlerinin yanı sıra Elma ve üzüm yetişmektedir. Köyümüz orman köyü olup karaçamı en çok olan köydür. Karaçamın yanın da ardıç ve Orman İşletmesince ekilen kızılçamda mevcuttur. Köyün doğusundan akan Volagat deresinin devamı olan Koca Dere Haziran ayının sununa kadar su aktığı, Haziran ayından sonra derede suyun kısım kısım kuruduğu, ancak köyümüz hudutlarında Koca Dere’nin yatağının kenarından kaynayan Soğuk Pınar'ın suyu yaz ve kış eksilmeden akmakta, suyu komşu köyümüz olan Kozlubucak köyünün arazilerini sulamaktadır. 

Çevresinde çam ormanları vardır. Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman ürünlerine dayanmaktadır. Halkın gelir kaynakları zayıf olmakla beraber sınırlı bir alanda sulu tarım yapılarak sebze ve meyve yetiştirilir.

Araştırma: Osman Ülkümen
Fotoğraflar: Mehmet Çetin 

Okunma : 13916
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Alt geçitte akıl almaz kaza
28 Eylül 2020 Okunma: 9226 Asayiş
Karaman'da 11 bin kişi bu bölgede çalışıyor
29 Eylül 2020 Okunma: 6630 Ekonomi
Bir kişiyi dayakla hastanelik eden 3 zanlı tutuklandı
30 Eylül 2020 Okunma: 6388 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın