Karamandan.com

Karamandan.com

01 Ekim 2020 Perşembe
DİNEK KÖYÜ
Karaman-Karapınar Karayolunun içinden geçtiği Dinek Köyü, Karaman Merkez'in kuzeyinde ve Merkeze 27 km uzaklıkta olup 1020 metre rakımdadır.
Kategori : Köyler
23 Ocak 2020 09:11
 
DİNEK KÖYÜ
karaman

Karaman-Karapınar Karayolunun içinden geçtiği Dinek Köyü, Karaman Merkez'in kuzeyinde ve Merkeze 27 km uzaklıkta olup 1020 metre rakımdadır. Dinek Köyünün Kuzeyinde Çoğlu ve Karacaören, Güneyinde Hamideye ve Kılbasan, Doğusunda Osmaniye ve batısında Karadağ ve Madenşehri ile çevrilidir. Köyün Selçuklular döneminde kurulu olduğu ve Karamanoğulları zamanından da devam ede geldiği anlaşılmaktadır. Ancak o dönemde ismi Dinek değil de Tanrıvermiş’tir. Şimdiki kurulu olduğu yer veya hemen doğusunda bulunmaktadır.
 
1580 yıllarında 11 nüfuslu gözükmekle beraber bu yıllarda halkın çoğu Karadağ’da bulunmaktadır. Ayrıca aynı yıllarda Köyün doğu tarafında Tanrıvermiş diye bir yerleşim yeri daha bulunmaktadır. Suğla içerisinde bulunan bu köy sonraki kayıtlarda gözükmemektedir.  Büyük ihtimalle buranın halkı sık sık su baskını olduğu için Dinek’e gelip yerleşmiştir. 1894 yılında 270, 1922 yılında 45 hane 121 nüfus, 1925’te 293, 1950’de 568, 1960’ta 787, 1970’te 788, 1990’da 436 ve 2014 yılında ise; 88 erkek, 92 kadın, toplam 180 nüfusa sahiptir. Bu köyümüzden de yurt dışına çalışmaya gidenler ile Karaman’a aşırı göç olmuştur. 
 
Dulkadiroğulları'na bağlı Bişanlu-Dokuz boyuna bağlı oymaklardan birisi de Karamanlu-i Dinek'tir. Dokuzlu (Bişanlı) oymağı, Osmanlı arşiv vesikalarına göre Avşar boyuna mensuptur. Araştırmacılar, Türklerin yerleştikleri yerlere kendi boylarının isimlerini verdiğini ortaya koymuştur. Bu oymağın kurduğu köyler Dinek adıyla anılır. Bu köyle beraber Kırıkkale’de, Konya Çumra ve Bozkır'da da Dinek köyleri vardır. Ancak köy halkının anlatımı ise başka yöndedir. Burası kervan ve yol güzergâhı üzerinde bir yerdir ve gelip geçen yolcuların dinlendiği yer olduğundan Dinlek denmiş ve zamanla Dinek denmiştir demektedirler. Ayrıca eskiden konargöçer aşiretlerin de durak yerlerindendir. Bu anlatıma baktığımızda oymak adının verilmesi daha akla yatkındır.
 
Bu bölgeye birçok aşiret konargöçer zamanlarında uğramışlar ancak burasının suğla olması, bataklık ve sivrisinekten dolayı hiç biri yerleşmemiştir. Çevre köylerden bu konuda çeşitli anlatımlar vardır. Bunlardan birisi Hotamış Türkmenleridir. Ayrıca Boyalıtepe köylüleri de bir müddet buraya yerleşmiş ancak terk etmişlerdir. 
 
Dinek Köyü’nün bu günkü halkının bir kısmı Karadağ’dan aşağı inerek bu günkü Dinek’e yerleşmişlerdir. Bu yerleşmede 1880’li yıllardaki kıtlığın ve susuzluğun etkisi olmuştur. Bu tarihte Karadağ’da ise Yörükler ve Hotamış Türkmenleri halkları bulunmaktadır. Bir kısmı da zaten bunlar geldiğinde burada yaşayan yerli halktır. Yine çevresinde bulunan Tanrıvermiş köyünün suğla ve bataklıktan dolayı terk edilmesi ile buraya yerleşmişlerdir. Köyün büyükçe bir höyük çevresinde ve yamaçlarında yerleştiği görülür. Burası suğla taşkınları olduğu zaman biraz daha yüksektedir. Yerleşmede su taşkınları göz önüne alınmış olmalıdır. 
 
Bunlara ilaveten Mersin’in Arslan Köyünden, Ermenek’ten Hadim’den, Bozkır’dan, Kılbasan’dan gelenlerle ve göçebe Yörüklerin bir kısmının köyde kalmasıyla şu an köyde bulunan aileler meydana gelmiştir. Resmi kayıtlara göre, ilk belge Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde yapılan nüfus sayımıdır.1896-1897 yıllarında yapılan nüfus sayımında köyümüz 61 hane ve 270 nüfuslu gözükmektedir.
 
İngiliz Seyyah Papaz E.J. Davis, 1875 yılında Karadağ’a gideceğinde Kılbasan’ın 10 kilometre kadar kuzeyinde “Abeadeo” adlı bir şehir veya kasaba öreni gördüğünü ve kitabe bulduğunu, bu kitabeden şehrin adını okuduğunu belirtmiştir. Bölge zaten eski uygarlıkların merkezi durumundadır. Karadağ ve çevresi insanlık tarihi kadar eski yerleşkelere ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Romalılar ve Bizans’ın gözde yerleşim yerlerinden birisi olmuştur. Dinsel inanç merkezi konumuna gelmiştir. Dinek köyünün Batı tarafında Karadağ’ın hemen eteğine çıkılacağı yerlerde de örenler mevcuttur. 
 
Dinek köyünün olduğu yerde ve çevresinde İslam öncesi pek çok mezar kalıntıları bulunmaktadır. Buralarda Horasan Harçlı temel taşlarına ve örenlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Ayrıca büyük su veya şarap küplerine de rastlanılır. Dinek Köyü ile Çoğlu köyü arasındaki İbrahim Höyüğünde de çanak çömlek kalıntılarına rastlanır. Bu höyük ve çevresi de eski yerleşim yerlerinden birisidir. 
 
Dinek Köyünün, yerleşim alanı olarak ilk kullanılması demir çağına adar gitmektedir. Arkeologların, köyümüz sınırları içerisinde bulunan ve halen üzerinde köy camisi bulunan alandaki yüzeysel araştırmaları sonucu bu alanın, o tarihlerden itibaren yerleşim alanı olarak kullanıldığını göstermektedir. Demir çağındaki yerleşimden sonrada sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde birçok kez kurulup dağılmış. Bu yerleşim alanının, kurulduktan sonra dağılmasının sebebi ise köy yerleşim alanına suğla bataklığının yakın olup sivrisineklerin sebeb olduğu hastalıklardır (günümüzde bu bataklık kurumuştur).  
 
Demir çağına ve roma dönemine ait bulunan çanak çömlek parçaları köyümüzün ortasında bulunan alanın tescilli bir sit alanı olmasını sağlamıştır. Burasıda kayıtlara Dinek Höyüğü olarak geçmiştir. Ayrıca köyümüz sınırları içerisinde bulunan, İbrahim höyüğü ve Kabahasan mevkii tescilli birer sit alanıdır. Yüzeysel araştırmalarda bulunan çanak-çömlek parçaları, buraların kalkolitik, demir, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde kullanıldığını göstermektedir. Karadağ’ın sınırlarımız içerisinde kalan Dazla ve Keçili mevkilerinde Roma ve Bizanslıların yapıları göze çarpmaktadır. Bütün bunlar gösteriyor ki köyümüz sınırları bir tarih zenginliğine sahiptir. 
 
Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle küçükbaş hayvancılık meraların geniş olması nedeniyle yaygındır. Eskiden olan yayla yaşamı artık yoktur. Tarım ürünleri olarak hububat ve pancar başta gelmektedir. Bunların yanı sıra fasulye, mısır, patates, nohut, ayçiçeği, kimyon gibi ürünlerde ekilmektedir. Sınırları itibari ile geniş bir alanı kaplayan köyümüzün hem ovada hem de Karadağ’da arazisi bulunmaktadır.
 
 
Fotoğraflar: Mehmet Çetin
Araştırmacı: Osman Ülkümen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Okunma : 17061
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Alt geçitte akıl almaz kaza
28 Eylül 2020 Okunma: 9205 Asayiş
Karaman'da 11 bin kişi bu bölgede çalışıyor
29 Eylül 2020 Okunma: 6594 Ekonomi
Bir kişiyi dayakla hastanelik eden 3 zanlı tutuklandı
30 Eylül 2020 Okunma: 5911 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın