Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 29 Ekim 2018  -  Saat : 13:07:04   Görüntülenme: 3027

ÇAMLICA (MUHALLAR) KÖYÜ
Eski adı Muhallar olan, Çamlıca Köyü, Ermenek'in doğusunda, Ermenek Merkeze 20 km uzaklıkta ve 890 metre rakımdadır. Ermenek Mut karayolunun üzerindedir. Eski adı “Muhallar” olan köyün etrafının çam ormanlarıyla kaplı olması nedeniyle köye “Çamlıca” ismi verilmiştir. Muhal sözlük anlamıyla mümkün olmaya anlamındadır. Ancak Çamlıca’da mümkün olmayan bir şey yoktur. Çevresi yemyeşil ormanlık, Ermenek Çayı’na bakan, Mennan Kalesini uzaktan gören bir konumdadır. Tam anlamıyla bir orman köyüdür.

Önceden köy İmsi ve Muhallar olarak belirgin olarak ikiye ayrıkken son zamanlarda kız alıp vermelerle köy birbirine kaynaşmıştır. Birbirine yakın iki mahalle gibi duran Gökçeseki (İmsi) ve Çamlıca ayrı birer köydür. Çamlıca eskiden beri büyük bir köy olma özelliğini korumuştur.  Köy, tarihi olarak eskidir ve Göksu vadisinde yer alır. Buralarda Karamanoğulları unsurları tarafından yerleşke olmuştur. Toroslar ise köyün önü ve ardı sıra uzanıp gitmektedir.

Balkusan (Tekeçatı) barajı Dereyol mevkiine yapılmıştır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Son yıllarda zeytincilik ve meyvecilik gelişme göstermektedir. Pamuk, susam gibi pek çok ürün yetişmektedir. Sulama yönünden zengindir. Bu nedenle turfanda sebzecilik yapılmaktadır. Pazara ilk gelen sebzeler genellikle bu köydendir. Çalışkan, boşa vakit harcamayan insanların bulunduğu bir köydür. Toprakları verimlidir.

Ayrıca antik çağlardan kalma kaya mezarları arkeolojik önemini gösterir. Bölgede dağcılık, doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktivitelere uygun birçok mekân bulunmaktadır. Eşsiz kanyon ve doğa meraklılarına sunduğu muhteşem manzarasıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Çamlıca köyünün insanları sosyal, candan ve çok konukseverdir. Köye gelen misafir hiç yabancılık çekmez. Hemen hemen devletin her kademesinde Çamlıcalı vardır. Ayrıca her sektörde çok çalışkan Çamlıcalı bulabilirsiniz. Çamlıca'lılar birbirlerine çok tutkun ve köylerine de çok bağlıdır. Adras Dağı yamaçları nesli tükenmekte olan dağ keçisi ile geyiğin bulunduğu ender yerlerdendir.

1845 yılı temettuat defterine göre köyde 15 hanede 75 nüfus yaşamaktadır. Bu tarihte köyde bulunan hane reisleri şunlardır: Mehmed Kethüda oğlu Süleyman İmam, Veli oğlu Hüseyin, … Hüseyin oğlu Mustafa, Toraman oğlu İbrahim, Şerif oğlu Hüseyin, Hacı Mustafa oğlu Halil, Hasan Kethüda oğlu Seyyid, Ali oğlu Topal Süleyman, Hasan Kethüda oğlu İbrahim, Hüseyin oğlu Abdulkerim, … oğlu Mustafa, Kara Mustafa oğlu Ahmed Kara, Kara Mustafa oğlu Mehmed, Şerif oğlu Ali, Mehmed oğlu Durmuş.

Köy Göksu vadisinde olduğu için ürün çeşitliliği çoktur. Özellikle yaz ve sonbahar ayları köydeki bütün sebze ve meyvelerin özellikle incir, üzüm ve ceviz, zeytinin bulunduğu aylardır. Eylül ayında ise pekmez yapılır ve bağbozumuna başlanır. Bu bağbozumu Kasım ayı sonuna kadar sürer. Bunların yanı sıra tüm Ermenek yöresinde olduğu gibi batırık (batırma) sevilerek her öğün tüketilir. Köyün her yerinden şarıl şarıl su sesleri duymak mümkündür. Eski Ermenek köprüsü ise suların altında kalıp yıkılmıştır. Ancak şimdilerde Ermenek barajı münasebetiyle su çekilmiş olup yalnız derenin ağız kısmında bulunmaktadır.

Bölgede Kaya mezarlıkları bulunur. Ancak bu kaya mezarlıkları hazine avcıları tarafından çokca harap edildi. Halen birçok tarihi eser gün yüzüne çıkmayı beklemekte. Mezarlıklar ve evler karşılıklı iki dağda oyulu olup yıkılmadan önce Kral ve ailesinin lahiti de bulunmaktaydı. Bununla beraber mezarlarda ceylan yakalayan aslan figürü çokça kullanılmaktadır. Bununla beraber diğer mezarlardan dışarda olan haçlı mezarlık da dikkate değer.

Bu da akıllara eskiden Anadolu’da aslanların bulunduğunu akla getirmektedir. Bir kez araştırılan mezarlıklar halen birçok sır ve keşfedilmeyi bekleyen unsurlar bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra eski dönemlerdeki pazar yerleri ticaret yolları da araştırılmayı beklemektedir. Kaya mezarlıkları 12-13'üncü yüzyıllara aittir. Şu anda mezarlıklar koruma altında.

Köyün kuzeyinden gelen gelen Tekeçatı suyu dar ve derin bir vadiden akarak Ermenek çayı ile birleşir. Zaman zaman doğal köprü gibi toprak altından akar. Görülmesi gereken bu yere Yerköprü kanyonu denmektedir. 

Çamlıca (Muhallar) Köyü
ÇAMLICA (MUHALLAR) KÖYÜ Eski adı Muhallar olan, Çamlıca Köyü, Ermenek'in doğusunda, Ermenek Merkeze 20 km uzaklıkta ve 890 metre rakımdadır.