Karamandan.com

Karamandan.com

09 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

ÇUKUR KÖYÜ
Çukur Köyü Karaman’ın güney-batısında yer alıp Karaman merkeze 50 kilometre uzaklıkta olup 560 metre yükseltidedir.
Kategori : Köyler
12 Ekim 2019 09:32
 
ÇUKUR KÖYÜ
Çukur Köyü Karaman’ın güney-batısında yer alıp Karaman merkeze 50 kilometre uzaklıkta olup 560 metre yükseltidedir. Güneyinde Yukarı Akın ve İhsaniye, Kuzeyinde Narlıdere ve Çatak Köyü, Batısında Bayır ve Akçaalan Köyü, Doğusunda ise Bostanözü Köyü ve Bucakkışla köyü bulunmaktadır. Köy; Göksu vadisinin sağ eteğinde ve Bucakkışla’nın karşı yamacında, yukarıdaki köylere göre çukur bir yerde kurulmuştur. 
 
Köyün nüfusu 1894 yılında 113, 1904 yılında 129, 1922 yılında 24 hane ve 69 nüfus, 1925’te 151, 1950 yılında 108, 1960’ta 155, 1975 yılında 215, 1990’da 206, 2014 yılında ise 53 erkek, 58 kadın toplam 111 olarak görülmektedir. 
 
Köy halkının etnolojisi Aladağ bölgesi köylerine benzememekte Bostanözü, Akın köyleri ile bu bölgedeki Göksu Vadisi boyunca aşağılara düşen köylere benzemektedir. Gülcan’ın tespiti bu yöndedir. Ayrıca bunların Ağaçeri Türkmenlerinden olduğunu da belirtmektedir. Zaten köyün 1800’lü yıllarda çevre köylerden gelerek kurulduğu anlatılmaktadır. Köyde Köseler, Topla Koca, Döşler, Yusuflar ve Halilemmiler lakaplı sülaleler bulunmaktadır.
 
1844 yılı Temettuat Defterinde 12 hanede şu aileler bulunmaktadır. Abdülkerimoğlu Ahmet, Molla Halil Oğlu Mehmet, Abdülganioğlu Ali, Çataklı Velioğlu Hasan, Arap Alioğlu Abdullah, Tat Mehmetoğlu Hasan, Kalabalı Mustafaoğlu Hasan, Çoban Mehmetoğlu Hasan, Hüseyinoğlu Ahmet, Değirmenci Alioğlu Ali, Kabaibişoğlu Hüseyin, Yörük Mehmet Oğlu Ahmet’tir.
 
Göksu Vadisi’nden itibaren, Toros Dağlarına doğru çıkılırken oluşan dalgalı arazinin yükseltisinden vadinin çukuruna doğru inen kuytu bir yerde kurulduğu için Çukur adı verilmiştir. Aslında Bucakkışla daha çukurdadır. Ancak Bayır taraflarından gelirken dereye doğru hızla inilmekte ve diğer köylere göre yükseltisi oldukça düşüktür. Yakın zamana kadar kullanılmakta olan, tarihi Karamanoğlu Döşemesi (yolu) Çukur Köyünün yaylasından geçmektedir. Önceleri bu yol tehlikelerle dolu olduğu için pek kullanılmamıştır. 
 
1863 Çukur Köyü doğumlu, Âşık Hottuoğlu Ali’de bu köyde bulunmaktadır. Ancak günümüze hiçbir şiiri ulaşmamıştır. Karaman’ın tanınmayan ve kendisini de tanıtmayan bir halk şairidir. Hottuoğlu hiç evlenmemiştir. 1932 yılında 72 yaşında iken vefat etmiştir. Bir tesadüf veya olaylar karşısında çok güzel destanlar ve koşmalar ile taşlamalar söyler. Ne yazık ki Hottuoğlu’nun bu şiirlerini yazan olmadığından günümüz birkaç dizeden fazlası gelememiştir. Bilinen tek şiiri Bıçakçı Köprüsünde asayiş Komutanlığı yapan Karaman Hisar Mahalleli Dolaşık’ın Durmuş Ağa’ya yazdığı şiirdir. Bu şiirini çok sevdiği dostu olan horozunu vuran Durmuş Ağa’ya taşlama yapmıştır. Bu şirinde ne kadar usta bir şair olduğu anlaşılır. Aynı zamanda, yaşadığı zamanın tiyatro ile uğraşan bir kişisi idi. Toplantılarda, çok güzel seyirlik oyunları oynadığı anlatılmaktadır.
 
 
Köy, kırsal ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Büyükbaş hayvancılığın az olması yanında küçükbaş hayvancılık daha çoktur. Diğer yandan orman içinde olan bir orman köyü özelliği de gösterir. Tarım arazilerinin bir kısmı Göksu’dan pompalama ile ve Suuçtu mevkisinden çıkan kaynak suyu ile sulu tarım yapılabilmektedir. Ancak Çongu, Kuşaba, Hatçalı ve Yayla mevkilerinde sulu tarım imkânı bulunmamaktadır. Yükseltisinin düşük olması nedeniyle çeşitli ürünler ve sebze yetiştiriciliği ön plandadır. Yer fıstığı, incir ve nar üretimi de yapılmaktadır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Okunma : 12941
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
10.cu Kattan Atlayan Genç Hayatını Kaybetti
05 Temmuz 2020 Okunma: 13268 Asayiş
İkna etmeye çalışan komiser de yaralandı
06 Temmuz 2020 Okunma: 12362 Asayiş
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 9302 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın