Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 17 Ocak 2019  -  Saat : 12:10:08   Görüntülenme: 4432

CİVANDERE (CELEDERESİ) KÖYÜ
Civandere Köyü, Sarıveliler'in batısında ve Sarıveliler Merkeze 10 km uzaklıkta, 1404 metre yükseltidedir.

Sarıveliler Alanya yolu üzerinde bulunan köy yeşillikler içerisinde, doğal güzellikleriyle öne çıkar.

Civandere köyü, Turcalar köyüne bağlı Celederesi (Celilin Deresi) mahalle durumunda iken 1967 yılında Turcalar köyünün Sarıveliler köyü ile birleşerek kasaba olmasıyla Civandere köyü ayrı bir köy tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

Tahmini olarak 1880 yılında ilk yerleşim başlamış, Turcalar halkından bölünerek yerleşilmiştir. Köy halkı, tüm bölgede olduğu gibi Karamanoğulları aşiretlerinden oluşmaktadır.

Köyün içme suyu bol ve yeşillikler içerisinde çevresi ormanlarla kaplı olması ayrı bir güzellik katar. Çevre köylere oranla orman bakımından zengindir. Ekilebilir arazisi az olmasına rağmen verimli toprakları vardır.

Böyle olunca da bahçe tarımı öne çıkmaktadır. Ermenek Çayının bir kolu buradan geçmektedir.

Son yıllarda kiraz üretimi ile tanınmaya başlamıştır. Sebzecilik konusunda da ileridir. Tahıl üretimi kendine yetmeyen ve dışarıdan alan köylerdendir.

Arazi dar olmasına karşılık mera ve otlakları boldur. Bu nedenle de hayvancılık en önemli gelir kaynağıdır.

Yörede Civler gibi en çok koyun yetiştiren köylerdendir. Büyükbaş hayvancılıkta yapılmaya başlanmıştır.

Yeşillikler ve orman içinde bulunan köyün ortasından Ballık Deresi, güneyinden Fındık Deresi geçmektedir. 

1845 temettuat defterinde iki adet Turcalar köyü kayıtlıdır. Birisi 12 hanede 60 nüfus, diğeri ise 35 hanede 175 nüfus barındırmaktadır. Durum böyle olunca da Civandere’nin 12 haneli ayrı mahalle olabileceği akla gelmektedir.

Bu tarihte 12 hanede bulunan şahısların adı ve lakabı şöyledir: Emir Abdi oğlu Abdulkerim, İshak oğlu Mustafa, İsmail, Hasan, Hüseyin, Abdülgaffar oğlu Mehmed, … oğlu Mehmed Ziraat, Evliya oğlu Hasan, Evliya oğlu Yusuf, Ahmed oğlu Abdulgani, Emir Abdi oğlu Abdulgani. Köyde Emiroğulları, İshakoğulları, Evliyaoğulları çoğunluktadır. Muhtarı olmadığına göre burası bir mahalle olarak kaydedilmiş olmalıdır.  
 

CİVANDERE (CELEDERESİ) KÖYÜ
CİVANDERE (CELEDERESİ) KÖYÜ Civandere Köyü, Sarıveliler'in batısında ve Sarıveliler Merkeze 10 km uzaklıkta, 1404 metre yükseltidedir.