Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 08 Eylül 2018  -  Saat : 15:12:07   Görüntülenme: 4201

Bozyaka (Gerde) Köyü
Başyayla ilçesinin güney doğusunda yer alan Bozyaka köyünün eski adı Gerde’dir. Başyayla’ya 4 km uzaklıkta ve 1200 metre yükseltidedir.

Başyayla ilçesi, Kışla ve Üzümlü köyleri ile çevrilidir. Kirazlıyayla (Başyayla’nın Mahallesi) ve Üzümlü köyleri arasında olup bu iki köye de yakındır. Başyayla’dan gelip, Ermenek Tepebaşına ulaşan yol buradan geçer. Bir km ilerisinden de yine Başyayla’dan gelip Güneyyurt tarafından Ermenek’e giden yol bulunmaktadır.

Serper vadisine bakan bir yamaç üzerinde kurulu olan Bozyaka köyünün eski adı ”Gerde” iken, köyün boz bir yamaçta (yakada) kurulu olması nedeniyle köye “Bozyaka” ismi verilmiştir. İlk yerleşim yerinin köyün doğusunda olduğu, karınca çokluğu yüzünden buraya taşınmışlardır.

Köyün kuruluş tarihi oldukça eski olmakla birlikte kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, Barçın Yaylasında yalamakta olan Yörükler tarafından kurulduğu ve Avşar boyundan olduğu bilinir.

1845 yılı Temettuat defterine göre 18 hanede 90 nüfusu vardır. 1935 yılı nüfus sayımına göre Halimiye nahiyesine bağlı olan Gerde adı ile yazılı köyde 97 erkek, 117 kadın, toplam 214 nüfusu bulunmaktadır.

Yine Gerde köyünde 1845 yılında bir değirmen bulunduğu, gelirleri Kılıç Aslan Camii Vakfı ve İmam Abdulazim oğlu Ahmed Efendi arasında pay edilmektedir. Bu tarihte 43 büyükbaş, 14 yük hayvanı, 144 küçükbaş hayvan ve 10 kovan arı kaydedilmiştir. 

1845 yılında Gerde köyünde bulunan şahıslar şunlardır: İmam Abdulazim oğlu Ahmed Efendi, Ali oğlu Ahmed, Ali oğlu Hacı Hasan, Efendi oğlu Mustafa Efendi, Ali Baz oğlu Yusuf, Kütük Mehmed oğlu Mustafa, Kurt Osman oğlu Hasan, Yahya Efendi oğlu Molla Hasan, Seydi Çelebi oğlu Ahmed, İbrahim oğlu Mehmed, Merdan(?) Ali oğlu Hüseyin, Molla Baş oğlu Ali, Çepnili (?) Oğlu Abdurrahim, … Abdullah, Abdil oğlu Osman, Tatar Mehmed oğlu Mustafa, Mustafa oğlu Mustafa, Yusuf oğlu Ahmed...

Köyde üç adet çeşme bulunmakta olup yöre ve köy halkı tarafından böbrek taşlarına iyi geldiği için “Çifte Doktorlar” adı verilmiştir. Köyden oldukça fazla dışarıya göç olmuştur. Okuma yazma oranı oldukça yüksektir.

Temettuat Defterine göre hane bazında Ermenek köyleri içerisinde en çok vergi veren üçüncü köy olduğuna göre bu yıllarda ekonomik durumu iyi olmalıdır. Günümüzde geçimi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Arazi yönünden azlık çeken ve sulama imkânlarının kısıtlı olması köy halkının gelirlerini de etkilemiştir. Bahçe ve meyvecilik, kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. 
 

Bozyaka (Gerde) Köyü
Bozyaka (Gerde) Köyü Başyayla ilçesinin güney doğusunda yer alan Bozyaka köyünün eski adı Gerde’dir.