Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 24 Nisan 2019  -  Saat : 11:12:40   Görüntülenme: 15504

Ağaçyurdu (Buyuntu) Köyü
Ağaçyurdu Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 22 km uzaklıkta ve 1371 metre rakımda bulunmaktadır.

Kuzeyinde Seyithasan ve Tavşanlı, güneyinde Cerit ve Değirmenbaşı, batısında Aybastı, doğusunda Kozlubucak köyleri bulunmaktadır. 1935 35 yılında 151, 1950 yılında 167, 1960 yılında 189, 1975 yılında 226, 1985 yılında 187, 1990 yılında 180 ve 2014 yılında 60 erkek, 67 kadın olmak üzere 127 nüfusa sahiptir.

Bu köyün gerçek adı Buyuntu olup, yerleşim yerinin özelliğini taşımaktadır. Köyün yerleştiği yörelerin sahibi olan Deli İmam’a, bir çeşit mal edinme belgesi anlamına da gelen “Buyrultu”dan bu köye bu adın verildiği söyleniyorsa da, soğuk ve dondan etkilenme anlamına gelen “Buymak” kelimesinden türemiştir. Buyuntu’nun şimdiki adı olan Ağaçyurdu ismi ise; köyün etrafının ormanlık ve ağaçlık olmasından dolayı bu ad verilmiştir. Köy iki yüksek dağın arasında kuytu bir yerdedir.

Gerçek adı Ali olan Deli İmam, Hotamış yöresine 1750’li yıllarda yerleşen Hotamış Türkmenlerindendir. Buradan ayrılarak Kurtderesi’ne yerleşmiş, burada yazları çadırda kışları da mağaralarda yaşar. Karamanlı yöneticilerden birinin atı çalınır. Ne kadar iz sürülse de at bulunamaz. Atın nalını ters çakarak iz kaybettirmiştir.  

Araştırmalardan sonra atın Anamur beylerinde olduğu anlaşılmıştır. Bu sırada Deli İmam hapistedir. Bu atı ancak cesur, gözüpek, kurnaz olan Deli İmam’ın kurtarabileceği düşünülerek hapisten çıkartılır. Deli İmam güzel bir plan yaparak atı alıp getirir. Böylece cezası kalkar. Ünü yayılan Deli İmam, Kıravga beylerinin düğününe davet edilir. Burada görülen bir yiğitliğinden dolayı burası kendisine yurtluk olarak verilir.

Deli İmam, Hacı Ali Ağa olmuştur. Kendisi, Paşa Süleyman, eniştesi Torucu Mustafa ile birlikte Buyuntu’ya gelerek çadır kurarlar ve evler yaparlar. Böylece buraya yerleşirler. Daha sonra buraya Yörüklerden de yerleşenler olur. Köy bu şekilde çoğalarak kurulur. 

Hacı Ali Ağa’nın üç eşi ve çok sayıda çocukları vardır. Yörede Cerit Araköy’de de Hotamış Türkmenlerine rastlanır. Köyün kuruluşu 1700 yıllarının sonlarıdır. 

06.11.1944 tarihine kadar İçel’in Mut ilçesine bağlı iken bu tarihte Karaman’a bağlanmıştır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kırsal tarım alanlarında kısıtlı ölçülerde ekim yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık besi ve süt hayvancılığı ile aynı zamanda bağ ve elmacılık ta gelir kaynakları arasındadır.

 

Ağaçyurdu (Buyuntu) Köyü
Ağaçyurdu (Buyuntu) Köyü Ağaçyurdu Köyü Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 22 km uzaklıkta ve 1371 metre rakımda bulunmaktadır.