Karamandan.com

Karamandan.com

06 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

iyimserliğimi bozamazsınız
Şunu gördüm ki, toplumumuzu en çabuk bozan kurum, basın kurumudur.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Eylül 2008 12:54
 
iyimserliğimi bozamazsınız

Şunu gördüm ki, toplumumuzu en çabuk bozan kurum, basın kurumudur.

İkinci sırada politika olabilir.

Dün övdüğüne, bugün sövebiliyorlar. Dün ekmeğini yediği dönemde göklere çıkardıklarını, patron değişince yerin dibine batırıyorlar. Tekrar eski patrona döndüğünde yine göklere çıkarıp öbür patronu yere batırmaya çalışıyorlar.

Köşeden köşeye taş atarak boğmaya çalıştığıyla kol kola verip öbür köşeyi taşlamaya başlıyorlar. Sonra üçü bir olup bir patronun kuyusunu kazmaya gidebiliyorlar.

Politikaya atılan mücahitlerimiz müteahhit oldular. Radikallerimiz, Amerika himayesinde Ortadoğu’yu da ehlileştirmeye, Amerikan çıkarlarına hizmet ettirmeye başladılar.

Politikacı oldular amma…..

Baba oğluna “Oğlum sen adam olmazsın” dermiş. Oğul okumuş şehrin yöneticisi olmuş ve babasını eli kelepçeli olarak huzuruna getirtmiş. “Baba, bana adam olamazsın” demiştin. Bak ben şehrin yöneticisi oldum” demiş. Babası “Oğlum ben sana adam olamazsın dedim. Eğer sen adam olsaydın babana bunu yapmazdın” deyivermiş.

Şair ne güzel söylemiş:

“Ademi adem gerekir ede adam ademi.

Adem adam olmaz ise adam etmez ademi.”

Adamın kötüsü olmaz” ama adamı kötü yapanlar olur.

Sevgili Peygamberimiz: “Her doğan çocuk İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra anne babası onu ya Yahudi,  ya Hıristiyan veya Mecusî yapar.” buyurur. (Rum suresi 30/30, Buhari cenaiz 80-92, Tirmizi  Kader 5, hadis 2139, Müslim Kader 25 hadis 2657 )

Eğitimimizi yeniden gözden geçirmek lazım.

Mahalle baskısından daha etkili olan para baskısı, makam baskısı, rütbe baskısı, şan şöhret baskısından kurtaracak eğitime ağırlık vermek lazım.

Allah’ın yarattığı her insan değerlidir.

Onun için ben iyimserliğimden vazgeçmeyeceğim. Kimseden ümidimi kesmeyeceğim.

“Adamın kıymetini adam bilir”

Sıfırın değerini matematikçi bilir.

Matematikçi, sıfıra kızıp da “Sen bir şeye yaramazsın sen sıfırsın” demez. Onu rakamın sağ tarafına yazarsa rakamı on kat yapar.

“İnsan idi, insan idi, insan idi amma

Üç beş köpeğe olmasa sermaye bu insan” diyor Namık Kemal.

Şair, yaratılışımızda bencillik olduğunu vurgular. İnsanı azdıranın yine kendisi gibi bir insan olduğunu söyler:

“Ademin hılkatidir nefsani

Ademin adem olur şeytanı”

Bizler de her gün Felak ve Nas surelerini okumak suretiyle insan şeklindeki şeytanların ve cin şeytanlarının şerrinden Allah’a sığındığımızı söylüyoruz.

Her dinden, her ırktan, her milletten insanların dürüstü vardır. Alınan eğitimle bunların oranı azaltılır veya çoğaltılır. Rabbimiz buyurur:

“Ehli kitap arasında öylesi vardır ki, ona bir kıntarı (bir yığın altını) emanet bıraksan, onu sana öder. Yine onlardan öylesi vardır ki, bir dinar (altın para birimi) emanet etsen, onu ayak diretmeden sana ödemez. Bu onların: “Ümmilere karşı bizim üzerimizde yol yoktur.” demelerindendir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler.” (Âl-i İmran 75)

Avrupa’ya işçi olarak gideceğimde Avrupa hakkında bilgi almak için Kur’an’ı okurken bu ayet beni hem etkilemiş, hem de yönlendirmiştir.

Efendimiz bizi uyarır; “Sakın kişinin namazı ve orucu sizi aldatmasın. Dileyen namaz kılsın, dileyen oruç tutsun. Emaneti olmayanın dini olmaz” (Musannef, Abdurrezzak bab ül emanet 11/157 hadis 20192)

Atalarımız da: “Adamın iyisi alışverişte belli olur” demişler. Kişinin işine bakacağız.

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” denmiş.

Bush, Şaron ve bizler, bir salonda barış üzerine, demokrasi üzerine, sevgi üzerine, sevda üzerine, dostluk üzerine kardeşlik üzerine konuşacak olsak onlar bizden güzel konuşurlar.

Biz, bunların lafını etmeden yıllarca Hıristiyan’ı, Yahudi’yi Yezidi’yi, Süryani’yi, Ermeni’yi bağrımızda barındırırız, canını, canımız gibi, malını malımız gibi, namusunu namusumuz gibi korumayı, Kur’an’ın ve sünnetin emri biliriz.

 

Okunma : 2933
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 12706 Gündem
Cumartesi Pazarında yangın
04 Temmuz 2020 Okunma: 9865 Asayiş
Son Dakika! Baldızını Vurdu
03 Temmuz 2020 Okunma: 9124 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın