Karamandan.com

Karamandan.com

15 Temmuz 2020 Çarşamba
karaman

‘’Evde kal’’an çocuklar
Merhabalar, Bu yazım evrensel bir sorun haline dönüşen ve ülkemizin de bu durumdan etkilendiği Corona Virüsü’nün çocuklarda ve ebeveynlerde yaşanan sorunlar üzerine olacak.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Mart 2020 22:48
 
 ‘’Evde kal’’an çocuklar

Merhabalar,

Bu yazım evrensel bir sorun haline dönüşen ve ülkemizin de bu durumdan etkilendiği Corona Virüsü’nün çocuklarda ve ebeveynlerde yaşanan sorunlar üzerine olacak.

Bu zorunlu ve tedbir amaçlı olan tatil sürecinde çocuklar bir süre sonra sıkılabilir ve bu durum anne ve babaya fazlasıyla yansıyabilir. Çocuğunuz ev içerisinde geçirdiği zaman arttıkça kızgın, üzgün , sorgulayıcı olabilir. Biz ebeveynler her ne kadar da ilgilenmeye çalışsak da bir çocuğun sosyalleşmesi, enerjisini atmasını gerekir.

Peki bu durumla nasıl baş edebiliriz?

Ülkece zor günler geçiriyor ve bu zorlu günlerde psikolojik olarak yıpranıyoruz. Evlerimizde dururken sürekli haberleri takip ederek umutsuzluğa düşme olasılığımız çok yüksek. Bu yazımın amacı hem sizlerin hem de çocuklarınızın bu süreci  yıpranmadan atlatabilmek için neler yapabileceğinizi göstermek…

Sevgili ebeveynler,

Çocuklarınız okula neden gitmediğini, neden dışarı çıkmadığını, haberlerde maskeli, eldivenli kişilerin neden o şekilde giyindiklerini sorgulayabilir. Bu sorgulama sırasında sizlerin tepkileri, hareketleri ne olursa çocuklar da bu durumdan fazlasıyla etkilenecektir. Sizler sakin ve anlaşılır bir şekilde çocuğunuzun gelişim yaşına uygun olarak açıklama yaptığınızda emin olun ki çocuğunuz da bir süre sonra rahatlayacaktır. Bu virüsün çok korktuğu şeyler olduğunu söyleyebilirsiniz. Örneğin, bu kirli virüs sabundan, deterjandan, kolonyadan çok korkuyordur. Eğer ki temizliğimize önem verirsek, ellerimizi güzelce sabunlarsak, yemeklerimizi düzenli bir şekilde yersek ve yeterli uykuyu alırsak bu virüs bizden çoook korkar!

Virüsün ne olduğu aşamasını geçtiğimize göre sıra geldi okuldan bu kadar uzak kalmamızın çocuklar üzerindeki etkisine… çocuklarınızın okulunu, sınıfını unutturmamak ve okullar tekrar açıldığında adaptasyonda zorlanmaması adına okul ile ilgili fotoğrafları inceleyebilir, arkadaşlarının şu an ne yaptığını tahmin edebilir ya da öğretmeni ile iletişime geçerek sohbet ortamı yaratabilirsiniz.

Bunun normal bir tatil değil de tedbir olduğunu unutmadan ve çocukların okula döneceğinin farkında olarak çocuklarınızla kitap saati, bulmaca/ bilmece saati yapabilirsiniz. Çocuklarınız ev içerisinde yeterli hareket edemeyeceği için enerjisini atabilmesi adına yoga hareketleri yapabilirsiniz.

Resim yaparak, birlikte bir çiçek yetiştirerek, yemeklerinize yardım etmesini sağlayarak kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklarınıza sorumluluk vererek zamanının büyük bir çoğunluğunu sıkılmadan geçirebilecektir.

Evlerinizdeki malzemelerden ( karton, ip, pet şişe gibi ) araç tasarlayabilir, oyuncaklarını yeniden tamir edebilir hatta yeniden tasarlayıp boyayabilirsiniz. İnternet üzerinden erişebileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır.  Etkinlik araştırması ile sizlere birçok fikir verebilir.

Sevgili anne ve babalar,

Unutmayın ki bu zorunlu tatil sürecinde sadece çocuklarınız değil sizlerin de yapmak istediği ama yapamadığı birçok durum vardır. Bu tatil sürecini evde kalarak bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın ve evde kalın.

Ezgi Cingöz

Okunma : 2681
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 15000 Asayiş
Yunus Emre Lösemiye Yenik Düştü
11 Temmuz 2020 Okunma: 6265 Yaşam
Karapınar'da şüpheli ölüm
13 Temmuz 2020 Okunma: 5176 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın