Karamandan.com

Karamandan.com

24 Eylül 2020 Perşembe
Yolun ve bahtın açık olsun
Bugün size sadece Karaman’ın değil, Türkiye’nin gurur duyacağı bir gencimizi anlatmaya çalışacağım.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Ağustos 2020 21:49
 
Yolun ve bahtın açık olsun
karaman

Bugün size sadece Karaman’ın değil, Türkiye’nin gurur duyacağı bir gencimizi anlatmaya çalışacağım.


“Devlet babalığını ‘babalar’ gibi yaparsa, evlatları da buna layık oluyormuş” diyeceğiniz bir başarı öyküsü okuyacaksınız.

Mustafa Kömür, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Karaman İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evi’nde yaşıyor. Mustafa, 23 milyon çocuk nüfusa sahip Türkiye’nin devlet korumasındaki yaklaşık 21 bin çocuğundan biri.

İnsanoğlu doğduğunda dünyada yer alacağı fiziki, coğrafi, sosyal ve kültürel ortamı belirleme şansına, tercihine ve iradesine sahip değildir.

Devlet koruması altında yetişmiş veya yetişiyor olmak da bireyin tercihinden kaynaklanmaz. 

Devlet korumasındaki çocuk demek, kimsesiz çocuk demek değildir. Yalnızca ailesinin ölümü, ekonomik yetersizliği, ihmal ve istismarı gibi çeşitli nedenlerle kendi ailesi yanında korunup bakılamayan 0-18 yaş arası çocuklardır.

Koruma altına alınan çocukların yaşadıkları kurumlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Yılda 4 bin-4.500 çocuk koruma altına alınmaktadır.

Mustafa Kömür, Ömer Dinçer İmam Hatip Lisesi’ni 96.30 not ortalamasıyla bitirdi.

Mustafa, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Türkiye genelinde devlet korumasındaki çocuklar arasında en yüksek puanı aldı. Mustafa Kömür, 431 puanla YKS’de 3.376. oldu.

YKS’ye 2 milyon 296 bin 138 öğrencinin girdiğini hatırlatarak, Mustafa’nın başarısının övgüye değer olduğunu vurgulamak isterim.

Mustafa’nın bu ilk başarısı değil. Mustafa, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Çocuk Evi ve Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan çocuklara yönelik düzenlediği “Değerler Eğitimi Yarışması”nda erkeklerde Karaman İl Birincisi oldu.

Yarışmanın ödülü umre idi. Umre ziyareti Nisan ayı ara tatiline göre planlanmıştı. Pandemi nedeniyle umre ziyareti ertelendi. Mustafa, pandemiden sonra inşallah Kabe’de namaz kılacak, dua edecek.

Devlet koruması altındaki çocukların çocuk evleri veya sitelerindeki yetişmelerinden sorumlu profesyoneller onların geniş ailelerinin en yakınında yer almış bireyleridir. 

Bu çocuklarımızın her yönden sağlıklı yetişebilmelerinde en çok emeği geçenler çocuğun yaşadığı kuruluştaki görevlilerle okuldaki öğretmenleridir. 

Mustafa Kömür’ün başarısında, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli ile Ömer Dinçer İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinin olumlu, bilinçli, sürekli ve fedakarca yaklaşımlarının katkısını küçümsememek gerekir.

Mustafa’nın YKS’deki başarısından yeni haberim oldu. Vali Mehmet Alpaslan Işık, Mustafa Kömür’ü makamında misafir etti. Mustafa ile tanıştı, sohbet etti, başarısı nedeniyle onu kutladı.

Vali Işık, Karaman’da ilk hediyesini galiba Mustafa Kömür’e verdi. Vali Işık, devletin temsilcisi olarak devlet korumasındaki gencimize bir saat armağan etti. Mustafa Kömür ne bu armağanı ne Vali Işık’ı unutur. 

Haberi okurken Mustafa kadar sevindim, Sayın Işık kadar mutlu oldum. Kıvanç duydum ve duygulandım.

Bu güzel ve duygu yüklü kabulde Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Çalışkan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Servet Türegün de vardı.

Gurur verici bir tablo. “Keşke aralarında Ömer Dinçer İmam Hatip Lisesi Müdürü de olsaydı” dedim. Karaman’daki en güzel işlerin arkasında hep adını bile bilmediğim o güzel insan var. 

Mustafa Karaman’ın değil, bu ülkenin değeri. Devlet korumasına almış, ona kurumu babalık yapmış. Devlet bir tüzel varlıktır. O doğrudan babalık yapmaz. Babalık devlette görev almış kişiler eliyle yapılır.

Mustafa kendisinde emeği olanların babalığını gördü. Boş durmadı, iyi bir öğrenci olmak yolunda iradesini kullandı.

Mustafa’yı YKS sonuçlarından sonra ilk arayan kişi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olmuş. İnternet üzerinden görüşen Sayın Selçuk Mustafa’yı tebrik etmiş, onunla gurur duyduğunu ifade etmiş. Mustafa’ya dizüstü bilgisayar göndermiş.

Mustafa Karaman’ın evladı. Karaman onun geniş ailesinin yerleştiği yer. 

Mustafa Kömür henüz tercihte bulunmamış. Kendi ifadesine göre, İstanbul’a gidecek ve ilahiyat eğitimi alacak.

Mustafa’yı hangi hediyeyle uğurlamak istersiniz? O hiçbir ihtiyacı olmadığını söyleyecektir. Ama hangi gencin ihtiyacı olmaz ki!

Mustafa evladım, seni yürekten tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Sana emek verenleri, başarınla gurur duyanları ve Karaman’ı unutma.

Yolun ve bahtın açık olsun...

Ahmet Tek

Okunma : 2670
Foto galeri
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 14942 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 13279 Ekonomi
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 13052 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın