Karamandan.com

Karamandan.com

30 Ekim 2020 Cuma
Yoğurdun faydalarını bir de böyle dinleyin!
Türk mutfağının olmazsa olmazı yoğurt bebeklikten itibaren beslenmemizde yer alan faydaları saymakla bitmeyecek bir gıdadır.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Ağustos 2020 11:19
 
Yoğurdun faydalarını bir de böyle dinleyin!
karaman

Türk mutfağının olmazsa olmazı yoğurt bebeklikten itibaren beslenmemizde yer alan faydaları saymakla bitmeyecek bir gıdadır.

Sadece kemikler için değil sinir ve kas sistemi içinde gereklidir. Yoğurt sütün laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilir. Süte göre laktoz oranı daha düşük, kalsiyum, protein ve kuru madde oranı yüksektir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler, süt yerine yoğurt benzeri ürünleri daha rahat tüketebilir.

Laktoz intoleransı; insan vücudunda laktozu parçalayan enzimin yetersizliğinde görülür. Yoğurtta laktoz, laktik asite dönüştüğü için enzim eksikliği sorun yaratmaz. Yani yoğurt sütten daha kolay tolere edilir. Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için değil, aynı zamanda içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için oldukça önemlidir.

Sindirim sistemi ve bağırsak florası için yoğurtta bulunan probiyotikler çok yararlıdır. Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü organizmaya karşı korumaktadır. Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunur ve bağırsakların güçlü olması bağışıklık sisteminin de güçlü olması demektir.

Yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Günde 3-4 porsiyon yoğurt, hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmada rol oynayarak vücudun savunma sisteminin oluşumunu destekler. Büyüme ve gelişmenin hızlanması, kemik gelişimi
ve diş gelişiminde özellikle yoğurdun çocukluk çağından itibaren tüketilmesi gereklidir.

Yoğurt ayrıca potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içermektedir. Bu da yoğurdu mide-bağırsak bozukluklarına, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu haline getirmektedir.

Kadınlarda menopoz döneminde kemik erimesine karşı yoğurt tüketilmesi önerilmektedir. Egzersiz ve spor yapanlar protein ihtiyacını karşılamak amacıyla yoğurt mutlaka tüketmelidir. Yorulan ve yıpranan kasların güçlenmesini sağlar. Kilo problemi olanların düzenli olarak yoğurt tüketmeleri gereklidir.

Tokluk hissi verir ve kişinin çok yemesini önleyerek kilo vermeye yardımcıdır. Yoğurttaki zengin kalsiyum sayesinde yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

Diyetisyen Kamile Merve Tahtabıçak

Okunma : 1277
REKLAM
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 41100 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 8956 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7030 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın