Yıl 2119! Ve İşte Türkiye! | Karamandan.com - Karaman Haber

Yıl 2119! Ve İşte Türkiye! | Karamandan.com - Karaman Haber

27 Mayıs 2020 Çarşamba
Yıl 2119! Ve İşte Türkiye!

Popüler kültürü RAP müzikle eleştirenler; her otu otu kaydedip tık peşinde koşan yutubırlar; orayı burayı gezerken elin adamının icat ettiği cihazla çektiği videolarla köşe dönme hayaliyle yanıp tutuşurken okumayıp, üretmeyip caka peşinde koşan gençler; kızımız ya da oğlumuz yırtsın da nasıl yırtarsa yırtsın derdindeki çoğu Müslüman vatansever aileler; algısız, basit duygulu şarkı bile olmayan şarkılarla arabalarında egsoz patlatanlara 2119 kere selam olsun; bizim kültür, milyonlarca yıla yetecek kadar yetecek kültürdür ve hiçbir yere gitmeyen mekânın asıl sahipleridir; ayrıca Itrî’nin size çok selamı var: naber (!)

Kültür en hızlı yiyen, kendini büyüten kavramdır: Her önünüze geleni onun içine katarsanız, çağın virüsü olan obeziteli ve otistik bünyeli bir kültürü gelecek kuşaklara aktarırsınız! Akıllı olun! Kelimelerimin her hangi bir nakit karşılığı olmadığı için dikkate alınmayacak ama, yüz yıl sonrasını düşünen yazar vicdanı işte…

Mekânın Sahibi, Mekânın Gerçek Sahibiyse Niçin Mekânını Terketmiş ki?

Acaba daha yüz yıllık bile olmayan bir sesli kültür hazineciği olduğundan olabilir mi? Kusura bakmayın ama bizim mekânın sahibi olan müzik yaklaşık 800 yıllıktır ve hiçbir yere gitmeden, sizi asla terketmeden buralarda bir yerlerde duruyor. Alooo!.. Kime diyorum?..

Bir önceki yazımda RAP müzik ile ulusların arasına-yerel mevzularının aktarılabileceğini dudak, boyun bükerek de olsa aktarılmasının doğru olduğunu söylemiştim. Halen arkasındayım da... biz az çalışmayı seven milletlere böyle her yaptığın doğru dersek, yerlerinden kalkmazlar: kendimden biliyorum. Ayrıca RAP müzik illaki icra edilecekse 90’larda çıkışını yapan Cartel grubunun ilk şarkısı ve onların amaçları gibi yapılması gerektiğini de söylemişimdir. 90’lı yılların zorlu koşullarında mesajlarını dünyaya duyuran çocukların o ilk şarkısında dahi, Türkçeyi -modernite-ye kurban veren yobaz kelimeler kullanmadan gayet saf, arı duru bir Türkçeyle yaptıklarının farkına vardım. Birçoğu yaşlanmış bu grubun üyelerine selam olsun!

Memleketin, müziğinin çivisi çıkmış; vatandaşlarının çoğu hiçbir maddi-manevi üretim biçimini benimsememiş; kafelerde, okullarda vatan kurtarmanın siyasetini ucuz dedikodulara indirgemiş; kapağı herhangi bir devlet kurumuna atmaya yahut özel sektörün karton bardak tutan ellerine sahip olmayı hayal ederken bir yandan da kolay yoldan çağın mp4, full hd? videolarıyla kendini meşhur etmeye çalışan bireylerle donanmış olabilir. Sakin!..

Sakin kalacak bir durumda değiliz aslında, RAP’teki isyanlar kadar vatanı sevmeye karar versek kafi!

Bayramını kutlamaya gelince, her milli bayramda el alemin üretip kendi memleketine katma değer ürettiği sosyal mecrasında kendinizi pop-star olarak görüp her gün dünyaya seslendiğiniz sayfalarınızda profil fotoğrafınızı Türk bayrağını koymayı biliyorsunuz ya… İşte oralara ayırdığınız onlarca saat yerine keşke vatanını sevdiğinizi ona şov yaparak değil de, işinizi iyi yaparak gösterseniz.

Beni en çok delilendiren; muasır medeniyetler seviyesi dediğimiz devletlerin halklarının bizim müziğimize gösterdiği yoğun saygıya, nasıl olur da, memleketini sevdiğini her fırsatta haykıran bizim insanların buna aksi davranışlar ve alışkanlıklar sergilemesi, kayıtsız davranması… Kafayı yiyeceğim!.. Yoksa bizim gençler, yetişkinler çoktan elden gitti de kafasını yüz yıl ötesine kolayca taşıyabilen kimyasallara, teknolojilere bu kadar kolayca boyun mu eğdi? Allah kahretsin!

Mekânın Asıl Sahipleri Orayı Asla Terk Etmeyenlerdir!

O terk etmeyenler de kültürün asıl harç işçileri olan büyüklerimizdir! Artık o büyükleri her günü geldiğinde anmayı bir kenara bırakın!

Sizin aşığı olduğunuz kültürümsüler, fenomenler, özendiğin günümüz sanatçıları hepsi kaybolup gidecek. 100 yıl sonra, 2119’da ne siz, ne ben, ne özenti bebeler… hiç birimiz kalmayacağız. Kalacak olanlar yüz yıllar önceden bugüne kalmış ve yüz yıl sonraya kalacak olanlardır:

Size; Meragi’nin, İsmail Dede’nin, Zekai Dede’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Rauf Yekta Bey’in, Şerif İçli’nin, Sadettin Kaynak’ın ve ismini yüzlerce yazıya sığdıramayacağım bütün kültür ağı örmekle ömrünü vefa etmiş insanlarımızın selamı var: ayağınızı denk alın!

Ayrıca şu da var ki, bu saydıklarım beste ve güftelerle Türk müziğine eserler üretmiş insanlar. Yalnızca yazın kültürümüze bin yıllık ağlar örmüş büyüklerimiz için de ayrı bir yüzlerce yazı yazsak bitiremeyiz. Bir de siz zaten bilirsiniz, bizim yazın dünyamızın kültürel emekçilerinin dili biraz değil baya baya sivridir ha!

İşte biz böyle bir kültür hazinesinden de kat kat hazineye sahip şanslı insanlarız. Hangi ara farkına varacağız acaba? Bir ara sıtory atarken bunu bi’ düşünsek mi? Yoksa dünün bebe popları alayımızı pistten alacak, kültürümden söylemesi (!)

Ferdi Şah

Okunma : 1595