Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ağustos 2020 Cumartesi
Yeşildere ve Taşkale Birleşiyor mu?
Şimdi bu iki belde halkı birleşmek için kolları sıvadı.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Eylül 2008 12:51
 
Yeşildere ve Taşkale Birleşiyor mu?

Şimdi bu iki belde halkı birleşmek için kolları sıvadı. Daha önce Taşkale ve Yeşildere arasında Manazan Mağarası yüzünden dargınlık olduğu malum bir konu.

İki Önemli Belediye!

Taşkale; Dünya'da eşine rastlanmaz güzellikte tarihi ve doğal güzellikleri olmasına rağmen geçim kaynağı yüzünden sıkıntılı. Bu yüzden Taşkaleliler, Taşkale'de yaşamayı tercih etmiyor. Taşkale'den başta Atatürk olmak üzere bir çok devlet adamı, akademik kariyere sahip kişi ve sanatçı çıktı.
Öte yandan Yeşildere, tarım kaynakları açısından zengin bir belde. Geçim sıkıntısı yok. Yeşildere; merkezine on Km. uzaklıkta olan ve İbrala Barajı suları altında kalacak olan Denircik Mahallesi'ne ve yine merkezine onbeş Km. uzaklıkta olan Kayaönü Mahallesi'ne sahip. Yeşildere'nin de nüfusu 2.000'i geçemediği için beldelikten düşecek.

Taşkale İçler Acısı!
Karaman'ın asırlardır köhne bırakılmış zenginliği, işlenmemiş madeni Taşkale tam anlamıyla içler acısı. Taşkale'de bir tanesi bir yöreyi ihya edecek birçok özellik mevcut. Taşkale yanlış yönetimin sıkıntısını yıllardır yaşıyor. Taşkaleli nüfusu çok olmasına rağmen yoğunlukla Karaman Merkez'de, şehir dışında ve yurt dışına yerleşmiş durumdalar.


İşte Taşkale'nin Zenginlikleri:
Manazan Mağarası: Dünya'nın insan eliyle oluşturulmuş üçüncü büyük mağarası. Ülkemizde başka benzeri yok. Üç katlı devasa bir mağara. İçerisinde galeriler ve yüzlerce odası var. İçerisinden duvarlarına gömülmüş (doğal mumya) onlarca ceset çıkarıldı. Bu cesetlerden biri Karaman Müzesi'nde sergilenmektedir.

Konuşan Kayalar: Kanyon yapısının en belirgin özelliklerini taşıyan kayalar. Burada gün batımında çekilmiş bir resim 1998 yılında Dünyanın en iyi resimi seçildi ve bu kayaların ismini veren poz oldu.

Tahıl Ambarları: İnsan eliyle oyularak yapılan ambarlar tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekecek güzellikte. Buraya depolanan tahıl 30 yıl hiç bozulmadan kalabiliyor. Bu ambarlar Taşkale'de halen etkin olarak kullanılıyor.

İncesu Mağarası: 1356 Metre uzunluğunda bulunan bu mağara ise ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. İçerisindeki yer altı nehri sayesinde hem doğa turizmine hem de sağlık turizmine uygun.

Taşkale Halısı: Avrupa'da araştırmalar sonucu 300 yıl kadar önce Karamaniyye ismi ile satılan el dokuması halılar kıymet biçilmez değerde. Daha etkin bir ticaretinin yapılması gerekiyor.

Seyirlik Oyunlar: Tiyatro sanatçılarını bile özendirecek güzellikte birbirinden farklı onlarca oyun kültüre kazandırılmış durumda. Ancak bu konu ile ilgilenilmezse bu oyunlar kültürde bir hatıra olarak kalacak.

Otantik Yaşam: Taşkale'de yukarıdaki saydığımız zenginliklerden hiçbiri olmasa bile otantik yaşamı bile turizm için yeterli gelir kaynağı. Taşkale'de kadınlar fes takıyor, bellerine kırk metreye varan kuşaklar bağlıyor ve kırmızı ağırlıklı elbiseler giyiyordu. Günümüzde bu tarz giyinen yalnızca üç kadın kaldığı duyumlarımız arasında. Taşkale'nin hemen girişinde yarısı dağa oyulmuş diğer yarısı kerpiç ile oluşturulmuş birçok ev bulunmaktaydı fakat bu evler belde girişleri hakkında yayınlanan bir genelge ile yıkıldı.

Neticede Taşkale'yi bu zenginlikleri daha değerli yapıyor fakat Yeşildere maddi olarak daha zengin. Bu durumda iki beldeyi de sıkı bir pazarlık bekliyor. Temennimiz iki belde için de en hayırlısının olmasıdır.

Arif Karaduman

 

Okunma : 6012
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16677 Asayiş
Karaman'da 11 kişi tutuklanarak cezaevine yollandı
13 Ağustos 2020 Okunma: 8876 Asayiş
Karaman'da Koronalı hastaya ambulans vermediler iddiası
14 Ağustos 2020 Okunma: 7864 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın