Karamandan.com

Karamandan.com

28 Mart 2020 Cumartesi
Yeni yazarımız, İbrahim Hakkı Akman
Karaman’ın eğitim ve kültür hayatını aydınlatan, yazılarıyla uzman Doç.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Temmuz 2019 08:24
 
Yeni yazarımız, İbrahim Hakkı Akman

Karaman’ın eğitim ve kültür hayatını aydınlatan, yazılarıyla uzman Doç. Dr. İbrahim Hakkı Akman bundan böyle Karamandan.com da yazacak.

Rahle (Lârende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumları) kitabının yazarı Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden İbrahim Hakkı Akman Karaman bölgesi klasik eğitim kurumları uzmanı.

Karaman tarihi ile ilgili bilinmeyenlerin konu edileceği yazılarıyla Karamandan.com’da bundan böyle yazılarıyla birlikte olacağımız Doç. Dr. İbrahim Hakkı Akman, “Lârende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumlarının Analizi (1600-1839)” adlı çalışmasında “Karaman’ın eğitim ve kültür hayatında önemli bir yeri olan cami, mescit, tekke, zaviye, buk’a, türbe, imaret, muvakkithane ve kütüphaneler, yaygın eğitim kurumlarını inceledi. Aynı şekilde Karaman’ın mektep, medrese, darülhuffaz, darülkurra ve darülhadislerden oluşan eğitim kurumları uzmanı olan Akman Karamanlı okurlarla birlikte olacak.

İbrahim Hakkı Akman; “Köklü bir tarihî geçmişe dayanan Karaman, İlk Çağlardan itibaren birçok medeniyetin yaşadığı bir yerleşim yeri olmuştur. Bizans idaresinin zayıflamasıyla birlikte Türklerin kontrolüne giren Lârende ve çevresi, XIV. yüzyılın başlarında Karamanoğullarına başkentlik yapmış, bu dönemde yeni abidevi eserler yapılmış, böylelikle Karaman bir eğitim kültür merkezi hâline gelmiştir.

Bu özelliğini Osmanlı Dönemi’nde de korumuş, vakıfların hukuki statüleri vakfiyeleri esas alınarak devam ettirilmiş ve yenileri ilave edilerek mamur hâle getirilmiştir. 

Çok geniş bir coğrafyada hüküm süren; birçok ayrı dil, din ve ırktan toplulukları uzun süre bir arada tutabilen Osmanlı Devleti’ndeki dinamikler sadece askerî harekâtla açıklanamaz. Bu bağlamda toplumun eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel yapısı öne çıkmaktadır. Bu durum, Karaman şehri için de geçerlidir.

Bu konularla ilgili makalelerimiz ile Karamanlı okurlarla buluşacağımızdan dolayı mutluyum. Bu vesile ile Karamanlı vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum.” Dedi.

Okunma : 2237
Foto galeri
EKSPERTİZ
maboto
atsepete
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
SON DAKİKA: OSB YOLUNDA AMBULANS KAZASI
25 Mart 2020 Okunma: 16498 Asayiş
Corona salgınına Karaman nasıl bakıyor?
24 Mart 2020 Okunma: 11658 Gündem
Karaman'da coronavirüs karantinaları devam ediyor
26 Mart 2020 Okunma: 11499 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın