Karamandan.com

Karamandan.com

18 Ocak 2020 Cumartesi
Yeni yazarımız, İbrahim Hakkı Akman
Karaman’ın eğitim ve kültür hayatını aydınlatan, yazılarıyla uzman Doç.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Temmuz 2019 08:24
 
Yeni yazarımız, İbrahim Hakkı Akman

Karaman’ın eğitim ve kültür hayatını aydınlatan, yazılarıyla uzman Doç. Dr. İbrahim Hakkı Akman bundan böyle Karamandan.com da yazacak.

Rahle (Lârende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumları) kitabının yazarı Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden İbrahim Hakkı Akman Karaman bölgesi klasik eğitim kurumları uzmanı.

Karaman tarihi ile ilgili bilinmeyenlerin konu edileceği yazılarıyla Karamandan.com’da bundan böyle yazılarıyla birlikte olacağımız Doç. Dr. İbrahim Hakkı Akman, “Lârende/Karaman Kenti Osmanlı Klasik Eğitim Kurumlarının Analizi (1600-1839)” adlı çalışmasında “Karaman’ın eğitim ve kültür hayatında önemli bir yeri olan cami, mescit, tekke, zaviye, buk’a, türbe, imaret, muvakkithane ve kütüphaneler, yaygın eğitim kurumlarını inceledi. Aynı şekilde Karaman’ın mektep, medrese, darülhuffaz, darülkurra ve darülhadislerden oluşan eğitim kurumları uzmanı olan Akman Karamanlı okurlarla birlikte olacak.

İbrahim Hakkı Akman; “Köklü bir tarihî geçmişe dayanan Karaman, İlk Çağlardan itibaren birçok medeniyetin yaşadığı bir yerleşim yeri olmuştur. Bizans idaresinin zayıflamasıyla birlikte Türklerin kontrolüne giren Lârende ve çevresi, XIV. yüzyılın başlarında Karamanoğullarına başkentlik yapmış, bu dönemde yeni abidevi eserler yapılmış, böylelikle Karaman bir eğitim kültür merkezi hâline gelmiştir.

Bu özelliğini Osmanlı Dönemi’nde de korumuş, vakıfların hukuki statüleri vakfiyeleri esas alınarak devam ettirilmiş ve yenileri ilave edilerek mamur hâle getirilmiştir. 

Çok geniş bir coğrafyada hüküm süren; birçok ayrı dil, din ve ırktan toplulukları uzun süre bir arada tutabilen Osmanlı Devleti’ndeki dinamikler sadece askerî harekâtla açıklanamaz. Bu bağlamda toplumun eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel yapısı öne çıkmaktadır. Bu durum, Karaman şehri için de geçerlidir.

Bu konularla ilgili makalelerimiz ile Karamanlı okurlarla buluşacağımızdan dolayı mutluyum. Bu vesile ile Karamanlı vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum.” Dedi.

Okunma : 2070
Foto galeri
İSABET
YARIŞMA
MEVLANA YEMEK
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
maboto
Gündem haberleri
Karamanlı gelin ve kaynana ünlü yarışmaya katıldı
15 Ocak 2020 Okunma: 54422 Magazin
Kar yeniden geliyor! Karaman hava durumu
16 Ocak 2020 Okunma: 19192 Karaman Hava Durumu
Karaman’da memurlar maaş bordrosu yaktı
15 Ocak 2020 Okunma: 17059 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın