Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ağustos 2019 Çarşamba
Yazı/yorum
Hadi bismillah.
Kategori : Köşe Yazıları
17 Mart 2019 17:07
 
Yazı/yorum

Hadi bismillah. Farkındayım makale yazmaya fazlaca ara verdik. Yoğunluk başta olmak üzere bazen de suya sabuna dokunmayalım, kimseyi incitmeyelim sebepleriyle yazı yazamaz olduk. Galiba dilimiz şişmiş indirmek lazım.

Bundan böyle haftada bir yazmaya gayret edeceğim. Yazılarımız her zamanki gibi gündem değerlendirmeleri, siyaset ve arada bir edebi konularda olacak. Şimdilik siyasi konulara girmeyeceğiz zira seçim sonucunu etkileyecek mevzular oluşabilir. Bu konuları 1 Nisandan sonraya bırakıyoruz.

KARAMAN TEKSAS MI OLDU?

Hayır efendim, Karaman örfüyle, kültürüyle, geçmişiyle tertemiz bir şehirdir. Zaman zaman bunu kirletmek isteyenler çıksa da eminim bugünleri de atlatacağız. Emniyet mensuplarının konuyu titizlikle takip ettiğini biliyoruz ve bu konudaki kararlılıklarını son operasyonlar bize gösterdi. Umarız ki arkası gelir.

MUHTARLIK KALDIRILMASIN BELEDİYE MECLİSİ KALDIRILSIN

Son günlerin popüler konusu; Muhtarlık kaldırılsın mı? Birçok vatandaş özellikle şehir merkezindeki muhtarların hiçbir işe yaramadığını ve kaldırılması gerektiğini savunuyor. Ben aynı kanaatte değilim. Bence muhtarlar değil belediye meclisi üyeleri kaldırılsın. Onların yerine belediye meclisi muhtarlardan oluşsun. Böylece belediye hizmetleri toplumun uç noktalarına daha hızlı ulaşabilir. Öte yandan belediye meclis üyelerinin çoğunun adını dahi bilmez vatandaş. Belediyecilik noktasında teknik bilgi sahibi de olmadıklarına göre bırakalım bu makamlara mahallelerine-köylerine hizmet ulaştırmaya çalışan muhtarlar otursun derim.

Ancaaak! Muhtar adaylığı mutlaka ücretli olmalı. Karaman’da türeyen 500 muhtar adayının işgaline uğrayan feysbuk’ta yayınlanan saçma vaatler ve berbat afişlerden gözlerimiz bozuldu. İnsan kendini bir tartmalı ben muhtar olabilir miyim, seçilebilir miyim diye. Size bir sır daha vereyim. İnsanlar özellikle akşamları kapılarına dayanmanıza sinir oluyor. 

DOLMUŞLARDA KORNA YASAKLANSIN

Çok değerli dolmuşçu kardeşlerim. Hani siz duraktan çıkınca önünüzde yolcu biriksin diye aheste seyredip şehrin göbeğine geldiniz mi coşuyorsunuz ya. Sizden önceki de aynını yaptığı için bekleyen yolcu sayısı değişmiyor. Bu gerçekle yüzleşip, kırmızı ışık yeşile dönme kararını aklından geçirip henüz uygulamaya koymadan kornaya basmayın lütfen. Dün tanık oldum. Dolmuşçu önündeki bisikletli amcaya sarı yanar yanmaz korna üstüne korna çalınca amcanın eli ayağına dolaştı neredeyse kaza yapacaktı. Ya da başkan adaylarına söyleyin yeni dönemde size özel yol yapılsın kafanıza göre takılın.

AKILLI KENTE BELEDİYEDEN BAŞLAYALIM

Bugünlerde aday adayı siyasetçilerimiz “akıllı kent” projelerini birbiri ardına sıralıyor. Diyorum ki çok abartmanıza gerek yok akıllanma işini belediyeden başlatın kâfi. Projeleriniz fazla gelişmiş bana göre. Bu kadarına gerek yok belediyeyi akıllandıralım başta. Bunu bir örnekle anlatayım. Geçtiğimiz günlerde yeni taşındığım evin elektrik, doğalgaz ve su abonelik işlemlerini yaptıracağım için çok tedirgindim zira biz geçen yüzyılın insanları kâğıt/kürek bürokratik işlerden çok çektiğimiz için kurumlardan olabildiğince uzak durmaya meyilliyizdir. Korkarak Medaş’a gittim ve görevliye “elektrik aboneliği için hangi evraklar gerekli bana yazıverin de bu haftamı bu işe ayırdım halledeyim” dedim. Orda oturan yeni yetme; “evrak istemiyoruz TC yeterli” deyince, “hadi oradan densiz benimle dalga geçiyor” dedim. Ama hakikaten istemiyorlarmış. O heyecanla Enerya’ya gittim. “Alın TC’mi açın doğalgazımı kardeşim yıl olmuş 2019 evrak isteyecek değilsiniz ya” türünden koydum postayı. O sırada şirketin Karaman Yöneticisi Taylan Bey’in sesini işittim: “TC’ye de gerek yok, buraya gelmenize de” demez mi. Şok üstüne şok yaşıyordum. Anladım ki doğalgaz aboneliği online yapılabiliyormuş. 

Şimdi bütün bunları ne diye anlattın demeyin, sonra belediyeye gittim. Su abonelik servisindeki yakışıklı ağabeye, abone olmak istediğimi söyledim. Yaşadıklarımdan sonra bekledim ki, “yahu ne zahmet ettin biz gelirdik" diyecek. Fakat hiç öyle olmadı ve o an acı gerçekle yüzleşip o ana kadar yaşadığım rüyadan uyanıp inkisar-ı hayale gark oldum. 

Yakışıklı ağabey bana koca bir papirüs liste uzattı. Üstelik bu listedeki evrakları temin etmem yetmiyor sonrasında Sıhhi Tesisatçılar Odası’ndan dosya almamı, akabinde bir özel şirkete giderek sayaç işlemlerini gerçekleştirmem gerektiğini de tembihledi. İnatla tüm söylenenleri tamamladığım 3. gün, kurumsallıkta zirve yapmış sayaç şirketinde cigara eşliğinde muhabbet eden ağabeyden sayaç numarasını almadığım için son kez cezalandırılmış ve yeniden eve gidip gelmek zorunda kalmıştım. Tüm işlemlerden sonra sanırım dördüncü gündü bana bir kart verdiler ve artık bu kartla suyunu dolduracaksın dediler. Ama çok sevinme internetten dolduramazsın yine belediyeye gelip dolduracaksın dediler. Faturaları da hala internetten ödeyemiyoruz. Akıllanmamız şart.

YERLİ MALI MÜDÜR GELSİN

Bu günlerde Karaman’a müdürlerin biri gelip biri gidiyor. Kulağıma gelen söylentilere göre yerel siyasetçilerin de pek bir haberi olmuyormuş. Son 5 yılda Karaman’a atanan müdürlerin hemen hepsi yabancı illerden. Ben yerli olmasından yanayım. Aslında bu söylediğim benim felsefeme ters ama mecbur kalıyoruz. Neden mi?

Yabancılar bir türlü Karaman’a gelemiyor. Şu an müdürlerimizin çoğu Konya’da yaşıyor belki de başka şehirlerde. Yani devlet seni bir ile atamış ama sen gelememekte inat ediyorsun. Karaman’da bir gün kalmadan, bir akşam çay ocağında çay içmeden, sokağında yürümeden yıllarını geçirip tayini çıkan müdür var.

Bu kafa tutuşun cesareti nereden geliyor derseniz cevap vereyim. Hesap soracak irade yok. El-netice; müdürler Karamanlı olursa böyle bir sorunumuz kalmaz. 200 köyü olan bir ilde her hafta birine gitse bay müdür 4 yıl sürer zaten. 

Ha unutmadan atanan müdürler lütfen atandığı kurumla ilgili liyakat sahibi olsun. Sadece bizim sendikadan, bizim köyden ya da imam hatipli diye işe yaramaz adamlar çöplüğü olmasın Karaman. Sizi anlıyorum; “işten anlamasına gerek yok söz dinlesin kâfi” diyorsunuz lakin böyle diye diye koca bir şehrin bugünüyle ve geleceğiyle oynuyoruz.

ELMA ÇALIŞTAYI ÇALIŞA ÇALIŞA BİR HAL OLDU

Şehrimizde bir elma çalıştayı daha yapıldı. Kulağa hoş geliyor. Bu yöndeki çabaları da takdirle karşılıyorum lakin bize netice lazım. Özetle; yerel dinamikler harekete geçmeli ve adam akıllı elma birliği kurulmalı. Bu yapının içinde bir ar-ge, bir de pazarlama birimi olmalı. Ama dayıoğlu amcaoğlu değil profesyonel bir ekip kurulmalı. Ar-ge bu işi geliştirmeli pazarlama da satmalı. İhracata ağırlık verilmeli. Elma bizim için önemli 10 milyon elma ağacımız var. KOP ve Üniversite çabalıyor ama elmacılar nerede?

ÇARŞI ESNAFI SAHİPSİZ

Hep söylerim; çiftçinin ziraat odası var söke söke çiftçinin hibesini desteğini alıyor, sanayicinin işadamları dernekleri var teşviklerini desteklerini alıyorlar, memurun işçinin sendikaları var devletle pazarlık dahi yapıyorlar. Peki ya çarşı esnafı? Küçük esnafın kimsesi yok. Çoğu, esnaf odalarına bir kısmı da ticaret odasına üye çarşı esnafı ekonomik krizi iliklerine kadar yaşarken kimse kulak asmıyor. Meslek odaları, üyeleri için maalesef çok bir şey yapmıyor ya da yapamıyor. Ama suç sende be kardeşim oda başkanı seçimlerinde neye bakıyorsun, nasıl tartıyorsun bir düşün hele...

KTSO’YA BİR TAKDİR BİR TENKİTİM VAR

Dün Karaman Ticaret ve Sanayi Odası KOBİ'lerin dijital dünyada iş yapabilmesi için Dijital Dönüşüm eğitimi düzenlendi. Harika bir faaliyet takdir ettik. Ama KTSO kendi dönüşememiş kimi nasıl dönüştürecek yahu. Berbat bir web sitesi var. Az evvel girdim hala aynı mı diye hala aynı. Neden bilmem siteye girince iki adam aynı anda konuşmaya başlıyor haliyle ne dedikleri de anlaşılamıyor. Uzay çağını yaşıyoruz ve biz hala basit bir belgeyi online temin edemediğimiz için o görkemli oda binasına gitmek zorundayız. O koca koca binalar olmasaydı da dijitalleşseydik keşke. 

Arkadaşlar 2019’a girdik farkında mısınız? Elin oğlu Mars’ta hıyar yetiştirmeye çalışıyor. 

Kalın sağlıcakla

Âdem Kocatürk
16 Mart 2019

Okunma : 7703
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 39988 Eğitim
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 12269 Asayiş
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 12090 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın